Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Εδώ και πολύ καιρό ήθελα να επισκεφθώ το τσέχικο εστιατόριο BOHEMIA έχοντας ακούσει από φίλους πολύ καλά λόγια.

Η ευκαιρία επιτέλους παρουσιάστηκε το μεσημέρι της Τετάρτης 16/12 μετά το γραφείο. Φθάσαμε λίγο πριν τις 5 το απόγευμα χωρίς κράτηση, μια που η ώρα ήταν προχωρημένη και δεν είχε κόσμο. Μόνο μια παρέα έξι ατόμων είχε απομείνει από τους μεσημεριανούς επισκέπτες. H ευγενική και χαμογελαστή κυρία που μας υποδέχθηκε μας έβαλε να καθίσουμε σε τραπέζι τεσσάρων ατόμων παρόλο που ήμασταν μόνο δύο άτομα.

Ο χώρος άνετος και καθαρός με διακόσμηση που δηλώνει σαφώς την εθνικότητα της κουζίνας και σε παραπέμπει σε παραδοσιακό τσέχικο στυλ, συμπληρωμένη βέβαια με τον απαραίτητο γιορτινό στολισμό μια και ήταν μία εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα.

Μας έφεραν αμέσως εμφιαλωμένο νερό, ένα καλαθάκι με φρεσκότατο μαύρο και άσπρο ψωμί συνοδευόμενο από δύο καταπληκτικά dip με βάση το ανθότυρο, το ένα με φρέσκο κρεμμυδάκι και το άλλο με ζαμπόν. Τσιμπολογώντας το ψωμί με το dip αρχίσαμε τη μελέτη του πραγματικά μακροσκελή καταλόγου. Πάρα πολλά είδη και στα ορεκτικά και στα κυρίως πιάτα (ειδικά σε αυτά που αφορούσαν το χοιρινό και το κοτόπουλο) που ειλικρινά δεν θυμάμαι να τα αναφέρω έστω και ενδεικτικά. Ο κατάλογος βέβαια βρίσκεται στην ιστοσελίδα του εστιατορίου.
Η κυρία που ήρθε να μας πάρει παραγγελία, προθυμότατα μας εξήγησε κάθε απορία μας (αν και σε κάθε πιάτο ο κατάλογος γράφει αναλυτικά τα συστατικά του) και μας βοήθησε στις επιλογές μας.

Παραγγείλαμε λοιπόν, Καρλόβσκι Σαλάτ με ρόκα, φύλλα παντζαριού, λόλα πράσινη και κόκκινη με κύβους τυριού Camembert πανέ και σος κόκκινου μύρτιλου (8 ευρώ), πραγματικά η πιο φρέσκια σαλάτα που έχω δοκιμάσει ποτέ, με τέλεια ισορροπία του μύρτιλου και του balsamico στη σος και οι μπουκίτσες του πανέ τυριού να μειώνουν τη γλυκύτητα της σος. (4/4). Ρώσικη σαλάτα (5 ευρώ) εμφανώς χειροποίητη και πολύ νόστιμη (4/4). Για ορεκτικό «ψωμί του Διαβόλου», (5 ευρώ), δηλαδή δύο φέτες φρυγανισμένο ψωμί με πικάντικο κιμά, ζαμπόν, πιπεριά, μανιτάρια και λιωμένο τυρί (ογκρατέν). Ένα ορεκτικό «διαβολεμένα» καυτερό για όσους αγαπούν τις πικάντικες γεύσεις (3/4). Οι ποσότητες μεγάλες, αρκετές και για τέσσερα άτομα θα μπορούσα να πω.

Για κυρίως παραγγείλαμε Παλέτς, δηλαδή ψαρονέφρι γεμιστό με κρέμα τυριών, καρύδια και αρωματικά καρυκεύματα (12,50 ευρώ) το οποίο ήρθε σωστά ψημένο, με συνοδευτικό σοταρισμένες πατάτες, ξινολάχανο και τριμμένο καρότο. Πολύ νόστιμο πιάτο που όμως εγώ θα ήθελα τα αρωματικά καρυκεύματα να είναι πιο έντονα για να μην υπερισχύει σα γεύση η κρέμα τυριού (3/4).

Το δεύτερο κυρίως πιάτο ήταν φιλέτο Βολτάβα, δηλαδή μοσχαρίσιο φιλέτο σχάρας με σάλτσα και διάφορα είδη μανιταριών. Το φιλέτο ζουμερό και πολύ σωστά ψημένο, όπως ζητήθηκε, με τα ίδια συνοδευτικά δηλαδή ξινολάχανο κλπ. (4/4).
Όλα αυτά τα συνοδεύσαμε με πολύ καλό κόκκινο χύμα κρασί.

Στο τέλος ο υπεύθυνος, που εν τω μεταξύ είχε έρθει δύο φορές στο τραπέζι μας για να ρωτήσει αν χρειαζόμαστε κάτι, μας κέρασε το γλυκό που είχαμε παραγγείλει, μια πολύ νόστιμη μους λευκής σοκολάτας πάνω σε βάση μπισκότου με φρούτα του δάσους, και τσέχικο λικέρ με βότανα. Εξαιρετικά και τα δύο.

Πάντα είχα μία επιφύλαξη για τα εστιατόρια με πολυάριθμα πιάτα στο μενού τους και στους μακροσκελείς καταλόγους. Πιστεύω ότι ένα εστιατόριο που πρέπει να σερβίρει πολλά πιάτα με μεγάλη ποικιλία φαγητών, μοιραία θυσιάζει την καλή ποιότητα της πρώτης ύλης και θεωρώ ότι ένα μεγάλο μέρος από τα φαγητά που σερβίρονται είναι τυποποιημένα ή προμαγειρεμένα. Ο κανόνας αυτός πάντα επιβεβαιωνόταν, χωρίς να έχω διαψευσθεί ποτέ. Μέχρι σήμερα! Στο BOHEMIA, παρόλη την πλούσια ποικιλία ειδών στον κατάλογο, όλα τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν φρέσκα, μαγειρεμένα εκείνη τη στιγμή, (ακόμα και οι γαρνιτούρες των κυρίως) και με πολύ καλή πρώτη ύλη. Η ποσότητα και η ποιότητα ήταν σε απόλυτη αρμονία σε σχέση με την τιμή των πιάτων. Χαίρομαι που διαψεύσθηκα.

Θα ξαναπάω πολλές φορές γιατί θέλω να δοκιμάσω και άλλα πιάτα που μου κίνησαν την περιέργεια.