Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Το μεσημέρι της τελευταίας Κυριακής του 2015, αγαπημένη παρέα αποτελούμενη από 9 ενήλικες, βρεθήκαμε στο "Αγκυροβόλι του Σωτήρη". Είχε προηγηθεί λίγες μέρες πριν η κράτηση, ευτυχώς δηλαδή, γιατί το μαγαζί ήταν γεμάτο στις 13.30 που φθάσαμε εμείς, οι τελευταίοι της παρέας.

Βρήκαμε σχετικά εύκολα parking, σχεδόν δίπλα. Το κρατημένο τραπέζι μας ήταν σε γωνία, με θέα στη θάλασσα. Ήμασταν τυχεροί γιατί είχε υπέροχη μέρα, ηλιόλουστη και με καθαρή ατμόσφαιρα.

Για 9 άτομα παραγγείλαμε τα παρακάτω, που άλλα ήρθαν σε μεγάλες πιατέλες κι άλλα σε πιάτα μεμονωμένα:

- 2 Σαλάτες πράσινες (λαχταριστή εμφάνιση, νοστιμότατη γεύση, πολύ πλούσια σε ποσότητα), με μαρούλι, λάχανο άσπρο και κόκκινο, καρότο, ντομάτα, αγγούρι, πιπεριά κόκκινη και πράσινη, κάπαρη.

- Πατάτες τηγανιτές. Ήταν αρκετά καλές.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά, κομμένα σε μακρόστενα κομμάτια. Πολύ νόστιμα, σωστό αλάτι, σωστό τηγάνισμα.

- Γαριδάκι τηγανιτό, αρκετά καλό.

- Γαρίδες (μεγαλύτερο μέγεθος) τηγανιτές. Εξίσου καλές.

- Μύδια αχνιστά. Είναι ένα πιάτο που αν πετύχει είναι νόστιμο κι εντυπωσιακό. Δυστυχώς αυτό δεν ήταν ούτε το ένα ούτε το άλλο. Σχεδόν κολυμπούσαν σε ένα ζουμί που έμοιαζε με νερό.

- Καλαμαράκι (γόνος) τηγανιτό. Νόστιμο και καλά τηγανισμένο, χωρίς λάδια.

- Χταπόδι ψητό. Μπορεί να ήταν νόστιμο και με τη σωστή ποσότητα λαδολέμονου, αλλά σκληρό σαν λάστιχο, δυστυχώς.

- Αθερίνα τηγανιτή. Πολύ καλή, σωστό τηγάνισμα.

- Τυροκαυτερή. Τέλεια σε γεύση και υφή

- Τζατζίκι (δεν έφαγα, άκουσα όμως από την παρέα καλά σχόλια)

Στο τραπέζι ήρθε νοστιμότατο ψωμί, φρέσκο, κομμένο σε μεγάλες φέτες, ιδανικό για ''βουτιές'' σε λαδάκι ή σαλτσούλα.

Η παρέα κατανάλωσε μπύρες (4-5 μπουκάλια), αναψυκτικά (4 μπουκάλια μικρά των 250γρ. ), ούζο (5-6 μικρά μπουκάλια). Το νερό που ήρθε στο τραπέζι μας ήταν εμφιαλωμένο (3 μπουκάλια). Θα ήθελα να έχει περισσότερο νερό στο τραπέζι χωρίς να ψάχνουμε σερβιτόρο... και μάλιστα θα ήθελα να υπάρχουν κανάτες κι όχι εμφιαλωμένο.

Το σέρβις θα το χαρακτήριζα σχετικά ευγενικό, ελαφρώς άνευρο αρχικά, λίγο πιο ζεστό προς το τέλος.
(Επίσης, κάτι που προσωπικά με ενοχλεί σε ορισμένα εστιατόρια, ειδικά μάλιστα όταν έχει προηγηθεί κράτηση, είναι το να μην υπάρχουν τα αντίστοιχα ποτήρια για τον ακριβή αριθμό ατόμων της κάθε παρέας. Δεν είναι σωστό να μην υπάρχουν ποτήρια για νερό για όλους. Επιπλέον του νερού, θα πρέπει να υπάρχουν, εννοείται, τα ανάλογα ποτήρια για μπύρα ή κρασί... ή ό, τι πίνει ο καθένας κατόπιν).

Αφού τελειώσαμε το φαγητό μας, ήρθε κέρασμα γλυκό χαλβάς με γλυκό κουταλιού πορτοκάλι από πάνω και σιρόπι πορτοκαλιού. Πολύ νόστιμο, κομμένο σε ικανοποιητικά κομμάτια τριγωνικού σχήματος, μας άρεσε πολύ και δεν έμεινε τίποτα στο πιάτο.

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω ήρθε στα 180 ευρώ, δηλαδή ακριβώς 20 ευρώ ανά άτομο.

Επειδή η ποσότητα σε κάθε πιάτο/πιατέλα ήταν ικανοποιητική για τα χρήματα και τα περισσότερα από τα φαγητά ήταν νόστιμα, θα ξαναπάω, εάν βρεθώ και πάλι στην περιοχή. Αυτό που σίγουρα θα φροντίσω είναι να είμαι με την ίδια καλή παρέα!