Beer Restaurants - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Την Egalite τη γνωρίζω από περασμένες δεκαετίες, από την εποχή που ήταν ακόμα στη Νέα Φιλαδέλφεια, και την έχω τιμήσει αρκετές φορές, μιας και μένω σχετικά κοντά. Μέχρι και χτες όμως, η αλήθεια είναι ότι είχα αρκετά χρόνια να πάω...

Ο λόγος ήταν ότι την τελευταία φορά που την είχα επισκεφτεί, η (ήδη τσιμπημένη στον κατάλογο) draft Paulaner που προτιμούσα, είχε αντικατασταθεί από μια weiss μπύρα τρίτης κατηγορίας, με την τιμή να παραμένει στα ίδια επίπεδα. Ψάχνοντας όμως για μπυραρίες πριν από μερικές μέρες στο ask4food, είδα την μαγική λέξη πρέτσελ σε μια κριτική για την Egalite, οπότε πήρα την απόφαση να της δώσω ακόμα μια ευκαιρία.

Ξεκινώντας από τον λόγο που πέρασαν τόσα χρόνια για να ξαναπάω, οι τιμές στις μπύρες πλέον είναι μια χαρά. Η προηγούμενη πρόταση ισχύει σίγουρα για τις weiss, γιατί τις υπόλοιπες δεν τις έλεγξα για να είμαι ειλικρινής. Konig Ludwig βαρελίσια και μπουκάλι HB στα 5 ευρώ τα 500 ml. Δεν παίζουν και Champions League οι 2 συγκεκριμένες, αλλά κρίνονται επαρκείς σαν επιλογές. Με τέτοια τιμή, είναι σίγουρο ότι θα πιω τουλάχιστον 2 μπύρες στην καθισιά μου, θα φύγω ευχαριστημένος και θα ξαναπάω και άλλη φορά. Αντιθέτως, όταν η μπύρα έχει γύρω στα 7 ευρώ, παίρνω με το ζόρι μία και μου κάθεται και στο λαιμό.

Εκτός από μπύρες, πήραμε και μια μεγάλη ποικιλία με λουκάνικα. Στα συν της εξυπηρέτησης, το γεγονός ότι ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε ότι τα λουκάνικα θα κάνουν 20 λεπτά για να ετοιμαστούν. Έπεσε λίγο έξω, αλλά η απόκλιση είναι μικρή για να γκρινιάξω. Η ποικιλία συνοδευόταν από 4-5 πρέτσελ, ωραία ψημένα και σωστά αλατισμένα. Όμορφη πινελιά σαν προσθήκη στην ποικιλία, θα έδινα άριστα αν έφερναν μαζί και λίγο βουτυράκι. Η ποικιλία απαρτιζόταν από 3-4 διαφορετικά είδη (δύσκολο να πω ακριβώς πόσα, γιατί ήρθαν σε κομματάκια τα λουκάνικα) πάνω σε ένα παχύ στρώμα από ξινολάχανο, μαζί με μερικές ροδέλες απο χρωματιστές πιπεριές και δυο ντιπ (κέτσαπ, μουστάρδα).

Προσωπικά προτιμώ να έρχονται ακέραια τα λουκάνικα για διάφορους λόγους, αλλά δεν μπορώ να τους κατηγορήσω για αυτό. Γεύτηκα σίγουρα πικάντικο, τυλιγμένο με bacon και με γέμιση τυριού. Θα ήθελα κι ένα bratwurst, ειδικά μιας και μιλάμε για ποικιλία με γερμανικά λουκάνικα. Από γεύση ήταν μια χαρά, σίγουρα θα μπορούσαν να είναι καλύτερα, αλλά θα μπορούσαν να είναι και πολύυυ χειρότερα. Τιμή 16 ευρώ αν θυμάμαι σωστά. Overall ικανοποιητικό πιάτο, με τα πρέτσελ να μη μου επιτρέπουν να γίνω ιδιαίτερα αυστηρός. Θα επανέλθω όταν δοκιμάσω περισσότερα από τον κατάλογο.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, ο σερβιτόρος ήταν γρήγορος και η απόδειξη ήρθε με την πρώτη μπύρα. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν υπήρχε και δεύτερος γύρος παραγγελίας (είναι κοινή πρακτική πολλών μαγαζιών να "ξεχνιέται" η οποιαδήποτε απόδειξη πλην της πρώτης), αλλά θα το μάθουμε την ερχόμενη φορά που δε θα έχω να κάνω εξετάσεις αίματος το επόμενο πρωί και θα έχω ελευθέρας στην κατανάλωση μπύρας.

Όσον αφορά τον χώρο, δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα με το κάπνισμα (δεν πρόσεξα αν είχε ξεχωριστούς χώρους, αλλά αμφιβάλλω). Ο χώρος είναι πολύ ωραίος προς τα μέσα, αλλά αυτό που με χάλασε είναι ότι η "προσωρινή" κατασκευή για την επέκταση του μαγαζιού προς το δρόμο, δε σε προστατεύει επιτυχώς από το κρύο, οπότε σε κάποια φάση αναγκαστήκαμε να βάλουμε τα μπουφάν μας. Σε περιπτώσεις σαν κι αυτές που ουσιαστικά δεν υπάρχει μόνωση, οι σόμπες δεν κάνουν τίποτα αν βρίσκεσαι σε απόσταση μεγαλύτερη των 2 μέτρων από αυτές. Την επόμενη φορά θα προσπαθήσουμε να πάμε νωρίτερα για να βρούμε τραπέζι προς το εσωτερικό του μαγαζιού.

Η pub βρίσκεται περί το 1 λεπτό με τα πόδια από το σταθμό τρένου των Πευκακίων, σε μια περιοχή που δεν φημίζεται για τη νυχτερινή της ζωή. Κάποιοι ίσως το βρίσκουν αρνητικό, αλλά από την άλλη, το βραδάκι είναι πολύ εύκολη υπόθεση το παρκάρισμα.

Σημείωση: Για pub/μπυραρία, δεν έχει νόημα να βάλω τιμή χωρίς ποτά/αναψυκτικά (όπως ζητείται).