Μεζεδοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Απομεσήμερο Τρίτης 29/12, προπαραμονή Πρωτοχρονιάς και με σύμμαχο τον καλό καιρό (τελευταία μέρα πριν απ’ τον χιονιά των μετεωρολογικών προβλέψεων) πάμε με τη φίλη μου στο ΜΟΤΟΣΑΚΟ (Μ), το μεζεδοπωλείο του Δήμου Καλλιθέας, που ωστόσο βρίσκεται σε απόσταση μόλις 150 μ. απ’ τον Σταθμό ΗΣΑΠ του Ταύρου.

Το Μ συμπληρώνει αισίως τρία χρόνια λειτουργίας, αφού οι συνιδιοκτήτες του -Γιώργος Φραγκοζίδης και Γιώργος Ηλιόπουλος, οι οποίοι άλλωστε φροντίζουν την κουζίνα και διαμορφώνουν το μενού- το άνοιξαν τον Δεκέμβρη του 2012. Από τότε, θεωρείται δημοφιλές στέκι της ευρύτερης περιοχής και όχι μόνο, και φυσικά έτυχε της αντίστοιχης ανταπόκρισης απ’ το site μας, με 75 κριτικές, που του έχουν δώσει Αξιολόγηση και Βεβαιότητα άνω του 78%!

Επηρεασμένος λοιπόν απ’ τις καλές κριτικές, όταν στις 4 μ. μ. φτάσαμε στον χώρο, δυο μόλις λεπτά περπάτημα απ’ τον Σταθμό του Ηλεκτρικού, είχα ήδη διαμορφώσει μέσα μου μια πρώτη εικόνα του μαγαζιού και των σπεσιαλιτέ του. Το Μ ήταν μισογεμάτο, παρά το προχωρημένο της ώρας, χωρίς ωστόσο να σφύζει απ’ την κοσμοσυρροή του Σαββατοκύριακου, που για πολλούς χρήστες του site μας είχε σαν συνέπεια μια καθυστέρηση στην εξυπηρέτησή τους. Η πρώτη μας εντύπωση ήταν επομένως θετική, από ένα χώρο συμμαζεμένο και φωτεινό, με 2 μεγάλες τζαμαρίες και ανοιχτά χρώματα που σε προδιέθεταν ευμενώς.

Το Μ λειτουργεί από Τρίτη μέχρι Κυριακή, από 13.00-24.00, ενώ τις Δευτέρες μένει κλειστό. Δεν έχει προβλεφθεί υπηρεσία delivery, αλλά βέβαια μπορεί κάποιος να πάρει επιτόπου φαγητά σε πακέτο!

Μέσα λοιπόν υπάρχουν περί τα 12-14 τραπέζια, ανοιχτόχρωμου ξύλου, καθώς και αντίστοιχες ξύλινες καρέκλες για 50 περίπου άτομα, ενώ τους καλοκαιρινούς μήνες προστίθενται ακόμη περισσότερα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο, που δίνει την εντύπωση μιας μεγάλης βεράντας με φυτά.

Εντυπωσιάζει ο τεράστιος μαυροπίνακας με το σύνολο των εδεσμάτων και των τιμών τους, ενώ δεξιά του υπάρχουν στον τοίχο παλιές φωτογραφίες από καμιά εικοσαριά μοτοσακό. Εξάλλου, μπαίνοντας αντικρίζει κάποιος ένα ακόμη μοτοσακό κίτρινου χρώματος, που κρέμεται απ’ την οροφή σαν πολυέλαιος!! Αντιλαμβάνομαι ότι οι ιδιοκτήτες τουλάχιστον πρέπει να είναι μανιώδεις μηχανόβιοι…

Κατεβαίνοντας απ’ την κάπως στενή σκάλα για το υπόγειο, όπου υπάρχουν 2 πεντακάθαρες τουαλέτες ανδρών και γυναικών, καθώς κι ένα παλιό ραδιόφωνο στον αντίστοιχο προθάλαμο, παρατηρεί κανείς την ανοιχτή κουζίνα, όπου εργάζονται περί τα 3-4 άτομα.

Επίσης, λόγω των ημερών, υπάρχει άφθονος Χριστουγεννιάτικος διάκοσμος, κυρίως στην πίσω τζαμαρία, με διάφορα δεντράκια, εορταστικά σακιά και φωτάκια, που αρμόζουν στο πνεύμα των ημερών.

Υπεύθυνος για το σερβίρισμα είναι ένας ευγενής και σοβαρός κύριος, καθώς κι ο ένας εκ των ιδιοκτητών. Στην αρχή, ήρθε νερό σε μια φοβερή κανάτα με σχέδια του Ποπάυ και της Όλιβ, καθώς και ψωμί ζυμωτό απ’ τους ίδιους με κιτρινόριζα (τον γνωστό κουρκουμά), συνοδευόμενο από μαριναρισμένες ελίτσες Καλαμάτας: 2Χ0.50=1 €.

Στη συνέχεια, δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:
• Φάβα, με κρεμμύδια και κάππαρη. Σχετικά καλή, αν και κάπως άχρωμο πιάτο: 3 € (6/10).
• Λουκουμάδες με φέτα. Ήρθαν 6 ευμεγέθεις λουκουμάδες, με μπόλικη φέτα μέσα και μέλι τριγύρω: 4 €. Συμπαθητικό πιάτο. (7/10).
• Αυγά με στάκα: 5 €. Ήταν ουσιαστικά 2 αυγά μάτια με πατάτες. Νόστιμο σαν πιάτο. Όμως, η στάκα ήταν σχεδόν αόρατη, ειδικά αν τη συγκρίνω με ό, τι είχα δοκιμάσει στην Κρήτη, ή στα εδώ Κρητικά στέκια. Άρα, σαν αυγά με πατάτες (9/10), όμως σαν αυγά με στάκα (5/10)! Πάντα, μου αρέσει να εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι!!
• Κεμπάπ με sauce γιαουρτιού στο πιάτο, και εξτρά μπολάκι με καυτερή sauce ντομάτας: 7 €. Το καλύτερο πιάτο μας, με 4 μπιφτέκια και 5-6 μικρές πιτούλες. Ήταν ζουμερά μπιφτέκια, καλοψημένα και νοστιμότατα. (9/10).

Δοκιμάσαμε ¼ χύμα κρασί λευκό. Μας είπαν ότι είναι μοσχοφίλερο Μαντινείας. Κατά τη γνώμη μου, μάλλον μέτριο σαν γεύση: 2 €.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 22 €, ποσό λογικό για αυτά που φάγαμε. Είμαστε, χωρίς το κρασί, στο κατώφλι της κατηγορίας 10/16 €, το άτομο. Πιστεύω πως υπάρχουν περαιτέρω περιθώρια βελτίωσης. Γενικά, με βρίσκουν σύμφωνο οι περισσότερες απ’ τις παρατηρήσεις του φίλου χρήστη VAGELI. Πάντως, επηρεασμένος απ’ την καλή εικόνα της εξυπηρέτησης, του χώρου και του vfm, θα κρίνω επιεικώς και τη γεύση, βαθμολογώντας τη με 3 στα 4 επίσης, παρότι θεωρώ ότι πρόκειται μάλλον για 2.50 στα 4!!

Στο τέλος, μας έφεραν για κέρασμα ένα λευκό γλυκό, στρογγυλό και κρεμώδες, με βάση το γιαούρτι και τη σαντιγί, που είχε γύρω του 2 μπάλες από ψητό μήλο. Ήταν το καλύτερο από όσα δοκιμάσαμε και, φυσικά, δικής τους κατασκευής! (10/10).

Ολοκληρώνοντας, αναφέρω ενδεικτικά ότι στον κατάλογό τους περιλαμβάνονται περί τις 10 σαλάτες και λαδερά, από 3.50-5.50 €. Επίσης, χταπόδι ξιδάτο στα 6 €, γαύρος, στα 4.50 €, 10 ζεστά ορεκτικά από 3.50-6.50 € (χοχλιοί, γαριδάκι, μπακαλιάρος σκορδαλιά, μύδια.. ), διάφορα κρεατικά (6.50-14.50 €), θαλασσινά, στα 10 € (θράψαλο, ή χταπόδι με φάβα), μαγειρευτά, 7-8 € (μοσχάρι, γιουβέτσι.. ), γουρουνάκι στη λαδόκολλα: 8 €, και από ζυμαρικά, λιγκουίνι με αχιβάδες και γυαλιστερές, στα 11 €. Τα γλυκά τους: σοκολατόπιτα και λεμονόπιτα, στα 2.50 €.

Τέλος, αναφορικά με τα ποτά, υπάρχει κρασί χύμα, στα 7 € το λίτρο, διάφορες μπύρες από 2.50-4.00 €, όπως και μια ποικιλία από εμφιαλωμένα ούζα και τσίπουρα, των 200 ml, από 6.00-9.00 €.

Φυσικά και το προτείνω, με τις επιφυλάξεις που ήδη σημείωσα. Πολλοί φίλοι, γνωρίζετε το ΜΟΤΟΣΑΚΟ, ενώ αρκετοί ακόμα, θα του δώσετε την ευκαιρία, ειδικά αν βρίσκεστε στα πέριξ. Και εγώ, άλλωστε, αν κάποτε ξαναβρεθώ, θα δοκιμάσω κάποια άλλα μεζεδάκια, ελπίζοντας να με κεράσουν πάλι το ωραίο και πρωτότυπο αυτό γλυκό τους!

Ευχές για μια Καλή Χρονιά, με υγεία, δύναμη και προπαντός ανανέωση του γαστρονομικού μας γίγνεσθαι, επ’ ωφελεία όλων μας!!