Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Ενα απο τα πλέον αγαπημένα μου εστιατορια! Το έχουμε επισκεφθεί πολλές φορές και κάθε φορά φεύγουμε το ίδιο ενθουσιασμένοι. Ειναι ενα εστιατοριο που συνδυάζει την νέα ελληνική κουζίνα με την παραδοσιακή κουζίνα της Μανης, ελαφρώς πειραγμενη. Εδώ μπορεί να γευθεί ένας ξένος την ελληνική κουζίνα σε μια μορφή που ξεφεύγει απο τα "τουριστικά" γι'αυτο και πολύ συχνά βλέπεις στα τραπέζια του μαγαζιού εταιρικά δείπνα ή τουρίστες. Το γεγονός αυτό ευνοειται βέβαια και απο την τοποθεσια του εστιατορίου, το οποίο βρίσκεται πολύ κοντά στην Ακρόπολη. Απο την άλλη ο Έλληνας μπορεί να γευθεί γεύσεις οικείες που " ζεσταίνουν" την ψυχή.

Τελευταία φορά επισκεφθηκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί Σάββατο μεσημέρι 19/12, τέσσερα άτομα κατόπιν κράτησης. Πρέπει να πούμε ότι με το πάρκινγκ υπάρχει ενα μικρό πρόβλημα. Το εστιατοριο στεγάζεται στον πρώτο όροφο ενός νεοκλασικού κτηρίου και ανεβαίνεις μια μεγάλη ξύλινη σκάλα για να βρεθείς σε ενα ωραίο χώρο που χωρίζεται σε δυο σάλες, μια μεγάλη και μια λίγο πιο μικρή που ενώνονται με ενα μεγάλο διάδρομο/ χωλ που βλέπει την κουζίνα. Η διακόσμηση λιτή και ο χώρος φωτεινός, τα τραπέζια σε ικανοποιητική αποσταση μεταξύ τους, η ατμόσφαιρα μέσα, ζεστή, καθαρή χωρις μυρωδιά τσιγάρου και κουζίνας. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες και καλαίσθητες.

Μας οδήγησαν στο τραπέζι μας στην πιο μεγάλη σάλα με χαμόγελο και ευγένεια. Το προσωπικό ειναι ακρως κατατοπισμενο, γρήγορο, τα πιάτα έρχονταν με σωστή ροη, μας άλλαζαν σε κάθε πιάτο τα μαχαιροπήρουνα.

Έφεραν εμφιαλωμένο νερό (2€) και ρωτήθηκαμε προτού το ανοίξουν αλλά ήμασταν σύμφωνοι. Επίσης μας έφεραν ψωμάκια, αφού πρώτα μας ρώτησαν, και παρθένο ελαιόλαδο με ελιές Μάνης (6€). Παραγγείλαμε 2 πουγκάκια με παστουρμά και κατσικίσιο τυρί, πιπεριά Φλωρινης και με μια γλυκιά σάλτσα ντομάτας (3€ τμχ). Να πούμε εδώ ότι χρεώνεται το τεμάχιο και μπορείς να παραγγείλεις όσα κομμάτια επιθυμείς. Πολύ νόστιμο πιάτο. Επίσης πήραμε για πρώτο 2 μπρουσκέτες με σύγκλινο, καπνιστή πάστα μελιτζάνας και κατσικίσιο τυρί (2,5€ τμχ) φανταστική νοστιμιά βγαίνει η γλυκύτητα της μελιτζάνας και συνδυάζεται απόλυτα με το καπνιστό του αλλαντικού. Δυο μίνι hot dog (3€ τμχ) με καραμελωμένα κρεμμύδια σε μια αφράτη ζύμη, μάλλον τηγανητή που μοιάζει με ψωμάκι.

Επίσης καλό πιάτο! Μια σαλάτα Μανη Μανη με πράσινα σαλατικά και σος λιαστής ντομάτας και ψητό μανουρι(8€) τέλεια, πλούσια και δροσερή! Και πάμε στα κυρίως. Παραγγείλαμε δυο τσουχτες μακαρονάδες (10€ η καθεμία) με σύγκλινο και αυγό τηγανητό στην κορυφή πραγματικά πεντανόστιμη, η ελληνική καρμπονάρα θα μπορούσαμε να πούμε! Ενα γιουβετσακι θαλασσινών (14,50€) με γαρίδες, μύδια και καλαμάρι. Τα θαλασσινά κατεψυγμένα αλλά το αναφέρει στον κατάλογο. Ικανοποιητική ποσότητα των θαλασσινών, σωστά χυλωμενο και νόστιμο! Ενα ψαρονέφρι με μανούρι και σος σύκου (14,50€) συνοδευόμενο απο νοστιμότατο κριθαράκι. Μαλακό, ζουμερό και νόστιμο. Όλα τα παραπάνω συνοδεύτηκαν απο την Κυδωνιτσα (16€) του Θεοδωράκου ενα λευκό κρασί με αρώματα, απο την Μονεμβασια. Τελειώσαμε το γεύμα μας με δυο γλυκά: μια μους σοκολάτας με brownies και τρίμμα μπισκότου (6€) πραγματική μαγεία. Δεν ήθελα να το μοιραστώ! Και μια καρυδόπιτα με παγωτό βανίλια (6€) τέλεια μελωμενη και με την βανίλια να ευωδιάζει. Για όλα αυτά πληρώσαμε 112€.

Να επισημάνω ότι απο Δευτέρα μέχρι Παρασκευή μεχρι τις 18:00 μπορεί κανείς να παραγγείλει μισή μερίδα μισή τιμη δίνοντας έτσι την ευκαιρία να δοκιμάσει κανείς περισσότερα πιάτα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους αρέσει η νέα ελληνική κουζίνα.