Ισπανία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Βρέθηκα στο Συνταγμα μεσα στις Γιορτές, για να δω τον καλο μου φίλο, και ετσι σχεδιάζαμε να τα πουμε για φαΐ, κοντα στη δουλεια του. Εγώ χρόνο είχα άπειρο, λόγω άδειας, εκείνος καθόλου, και για αυτο προτιμηςαμε να μείνουμε στα πέριξ και να δοκιμάσουμε το ισπανικό GUAPA. Βρίσκεται στο Συνταγμα, στην οδό Νίκης, δίπλα στο ιαπωνικό KOI, και διαφορα κινεζικα, ινδικά και αλλα multi ethnic εστιατόρια.

Ο χωρος ειναι μικρος, πιο πολυ μου άρεσαν τα ψηλά τραπέζια εξω με τα σκαμπό, τα οποια ενδείκνυνται για να κάτσεις και να απολαύσεις ένα γρήγορο γεύμα, και φυσικά, όταν το επιτρέπει ο καιρός. Ο εσωτερικός χωρος ειναι μικρος, έως πολυ μικρος, μακρόστενος, εχει ένα μπαρ και πέντε τραπέζια. Ένα μονο προορίζεται για τέσσερα άτομα, ενώ τα υπόλοιπα, μόλις και μετα βίας για δυο.

Στα ενδότερα ειναι η ανοιχτή κουζίνα, και εχει και σκάλες για να πας στον επάνω χωρο όπου ειναι οι τουαλέτες. Επειδη ήμασταν εμείς και άλλη μια μικρή παρέα μονο, και δεν είχε κόσμο να παραγγέλνει για εξω, δε μας ενόχλησε κατι, αλλιώς θεωρώ οτι σε ωρα αιχμής, μαλλον θα ειναι δυσκολο να απολαύσω γεύμα με άνεση. Αλλα αυτο ειναι προσωπική άποψη και μονο.

Η εξυπηρετηςη έγινε απο μια πολυ ευγενική κοπέλα, επεξηγηματική και χαμογελαστή. Ο λόγος για τον οποίο έβαλα 3/4 ειναι γιατι στο μόλις μικρό κατάλογο με πέντε κυριως πιάτα, η μια επιλογή δεν υπήρχε καν, και με κάποιο τροπο μας κατεύθυνε να μην πάρουμε ουτε τη δεύτερη. Κατι ακομα που μου έκανε κακή εντύπωση ειναι οτι τους τελείωσε μια απο τις σως, που σερβίρουν με τις πατάτες τους. Νομιζω οτι θα έπρεπε να ειναι λιγο πιο οργανωμένοι, γιατι βρίσκονται στο κέντρο, φιλοξενούν τοσο Έλληνες απο τα γύρω γραφεία, ´οσο και τουρίστες, και ο ανταγωνισμός στην περιοχή ειναι πολυ μεγάλος.

Όσον αφορά τη γευση, σίγουρα δεν ειναι κατι αξιομνημόνευτο. Εχουμε λοιπόν και λεμε:

Δοκιμάσαμε απο ορεκτικά ένα παραδοσιακό βραζιλιάνικο με καβούρι, γαρίδες και παρμεζάνα. Σερβίρεται σε μια αχιβάδα, και έχεις τη δυνατότητα να παραγγείλεις μικρό με 4,5 ευρω ή μεγάλο με 6,5€. Εμείς επιλέξαμε το μικρό, το οποίο ήταν πολυ μικρό για την τιμη του, εμένα με ενθουσίασε, ο φίλος μου δεν ξετρελαθηκε.

Ένα βραζιλιάνικο ορεκτικό κροκετας κοτόπουλου μαριναρισμένο με πατάτα, και εδώ υπήρχαν οι επιλογές μικρού ή μεγάλου μεγέθους, και εμείς επιλέξαμε το μικρό. Το βρηκα πολυ ιδιαίτερο, αλλα έκανα το ´λαθος να προσθέσω πολυ σάλτσα ταμπάσκο, που συστήνεται, με αποτέλεσμα να το κάνω ακομα πιο πικάντικο. Γενικά ομως μου άρεσε.

Κλείνοντας με τα ορεκτικά, πηραμε πατάτες bravas με πάπρικα, αλλα η πικάντικη σάλτσα πάπρικα, είχε τελειώσει, οπως ήδη ανέφερα νωρίτερα. Δεν ενθουσιάστηκα.

Στα κυριως, εγώ προτίμησα τη μικρή paella, με σαφράν, κοτόπουλο, γαρίδα, καλαμάρι και μύδια. Ποσοτικά ηταν ικανοποιητική, τη βρηκα αρκετα καλή, αλλα οχι κατι που με ενθουσίασε και με ξετρέλανε, 2.5/4.

Ο φίλος μου δοκίμασε ριζότο κοτόπουλο με μανιτάρια και πορτσινι, αρκετα καλή μερίδα, καλο το ριζότο, γευστικό, αλλα οχι κατι το οποίο έμεινε χαραγμένο στη μνήμη μας.

Νερό σε γυάλινο μπουκαλι, αλλα δεν ανανεώθηκε, μια κόκα κολα, και ένα σφηνάκι κέρασμα στο τελος, το οποίο εκτιμήθηκε, σε συνδυασμό με την πολυ ευγενική κοπέλα που μας το προσέφερε, συνθέτουν τη βραδια μας στο GUAPA.

Πληρώσαμε περίπου 32 ευρω, χορτάσαμε, και μπορω να πω οτι για αυτα που φάγαμε, και στο κέντρο, που έχεις επιλογές ειναι ένα αρκετα καλο value for money. Δεν ξέρω αν θα το σύστηνα, εγώ μαλλον δε θα ξαναπάω, αλλα δεν αποτρέπω κανέναν να το επισκεφτεί.

Κλείνοντας έχω να τονίσω οτι δυστυχώς στην Ελλαδα οποιοδήποτε άλλο είδος κουζίνας να θέλεις να γευτείς, ´οσο και να θέλεις να το παντρέψεις με τα υλικα και την κουλτούρα της χώρας αυτής, το αποτέλεσμα μαλλον δεν οδηγεί σε έναν πετυχημένο γευστικά γάμο. Θεωρώ οτι στο εξωτερικό, με λιγότερο γευστικά και θρεπτικά υλικα, πετυχαίνεις να δοκιμαςεις διαφορετικές κουζίνες με πολυ καλύτερα γευστικά αποτελέσματα. Στην Ελλαδα μαλλον ουτε το γευστικό μας πλούτο γνωρίζουμε, για αυτο και πιθανόν να μην μπορούμε να τον αναδείξουμε τοσο ´οσο θα έπρεπε. Προσωπικές διαπιστώσεις, πριν φύγει αυτη η χρονιά.

Τελος, κλείνω έναν χρόνο με πολλα ταξίδια γευσιγνωσίας, μερικα απο αυτα τα έκανα με κάποιους απο εσάς.... Ελπίζω να κάνουμε και αλλα του χρόνου, και να ευχηθώ σε όλους, απο καρδιάς, να έχετε μια χρονιά με υγεία, και ο, τι ποθεί ο καθένας ξεχωριστά!