Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Θέλει η μουρλέγκω να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει…..! Θα ξεκινήσω με αυτόν τον τρόπο την σημερινή μου κριτική παραφράζοντας τη γνωστή ρήση διότι μέρες που είναι, δεν κάνει να λέμε κακές λέξεις, άσε που υπάρχουν και παιδιά που διαβάζουν, όπως η δικιά μου, καλή ώρα!

Η μουρλέγκω στην προκειμένη περίπτωση όπως έχετε, ήδη, καταλάβει έξυπνά μου παιδιά είναι η υποφαινόμενη όσο για τη χαρά, έχει να κάνει με τη χτεσινοβραδινή, κοριτσίστικη έξοδο, στο Rakor.
Ξέρετε τώρα πως πάνε αυτά τα πράγματα…όλο λέγαμε να κανονίσουμε να βγούμε, όλο και κάτι προέκυπτε…. τελικά με αφορμή κάτι λιμπιστικές φωτογραφίες φαγητών που ανέβασε η μία της παρέας η οποία, παρεμπιπτόντως, αγαπά το συγκεκριμένο μαγαζί και με ευνοϊκές συγκυρίες, κανονίστηκε στο άψε σβήσε η έξοδος κι έτσι οι τέσσερις φιλενάδες έκαναν μια θριαμβευτική είσοδο χτες Τρίτη 29/12 κατά τις 8.

Το εστιατόριο, τώρα, στον Κεραμεικό βρίσκεται, σε κεντρικό σημείο είναι, εύκολο να το βρεις είναι, αλλά μη μου ζητάτε περισσότερες λεπτομέρειες αφού αφενός οδηγούσε η φιλενάδα κι αφετέρου είχαμε πιάσει την κουβέντα οπότε και δεν πρόσεχα πολύ γύρω μου. Πάντως η περιοχή είναι ζωντανή με γνωστά μαγαζιά γύρω τριγύρω και πολύ κόσμο να κυκλοφορεί άρα δεν εμπνέει καμία ανησυχία. Το πάρκινγκ τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα απεδείχθη piece of cake δεν παίρνω όρκο όμως ότι αυτό αποτελεί τον κανόνα.

Για τον χώρο του μαγαζιού δεν έχω να πω πολλά αφού έχει ήδη περιγραφεί ακριβέστατα από τους λοιπούς φίλους που το έχουν επισκεφτεί. Σχετικά μεγάλος χώρος, βιομηχανικό στυλ χωρίς ιδιαίτερες διακοσμητικές παρεμβάσεις, χαλαρό περιβάλλον, ψαγμένοι θαμώνες, θα το χαρακτήριζα ως το απόλυτο hipster νέο-μεζεδοπωλείο. H μοναδική ένσταση που έχω αφορά στο μέγεθος των τραπεζιών τα οποία βρήκα σχετικά μικρά. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι παραγγείλαμε την Άρτα με τα Γιάννενα οπότε και μοναστηριακό να ήταν το τραπέζι πάλι δε θα μας έφτανε. Πάντως με μία καρέκλα που ιδιοποιηθήκαμε από διπλανό τραπέζι, με ένα σκαμπό που, ευγενικά, μας έφεραν τα παιδιά και με σωστή ροή των πιάτων δεν είχαμε κανένα πρόβλημα και βολευτήκαμε μια χαρά.

Όσον αφορά στο φαγητό τώρα, επειδή εμπιστεύομαι απόλυτα τη φίλη που το πρότεινε, ήμουν σίγουρη ότι δε θα έκρυβε δυσάρεστες εκπλήξεις χωρίς όμως και να περιμένω ότι θα έτρωγα τόσο καλά. Πραγματικά ότι κι αν δοκιμάσαμε ήταν από εξαιρετικό έως πολύ καλό. Χωρίς να διεκδικούν δάφνες πρωτοτυπίας, όλα τα πιάτα ήταν καλομαγειρεμένα, με καλές πρώτες ύλες, φρέσκα και με άριστη χρήση μυρωδικών και μπαχαρικών που τα έκαναν τελικά να ξεχωρίζουν. Ας δούμε όμως αναλυτικά αυτά που δοκιμάσαμε:

- 4 σούπες κολοκύθας με πορτοκάλι. Ότι και να πω είναι λίγο. Καυτές, σερβιρισμένες σε τεράστια μπολ, γλυκές από την κολοκύθα, πικάντικες από το κάρυ, ελαφρά όξινες από το πορτοκάλι ήταν ένα ποίημα.

- Σαλάτα ανάμεικτη που περιείχε άσπρο και μοβ λάχανο, κύβους ξινόμηλου, μαϊντανό και, νομίζω, φυλλαράκια φρέσκου κόλιανδρου, ντυμένη με μια λευκή sauce. Όταν την είδα να φτάνει μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι πρόκειται για μιας μορφής coleslaw η αλήθεια είναι όμως ότι δεν είχε καμία σχέση τελικά. Η sauce ήταν πολύ ελαφριά, δροσερή και ξινούτσικη. Οι υπόλοιπες δεν ξετρελάθηκαν, εμένα μου άρεσε αν και θα ταίριαζε καλύτερα σε μια πιο ζεστή μέρα κι όχι στην κρύα βραδιά του Δεκέμβρη που ζητούσε ένα πιο ζεστό comfort food.

- Φάβα. Ζεστή και βελούδινη με διακριτικές λεμονάτες νότες ετσι όπως μου αρέσει. Λιαστές ντοματούλες στην κορυφή και κάππαρη εξαιρετική. Ωραιότατη.

- Σπιτικά ζυμαρικά με μανιτάρια και κρέμα μυζήθρας. Αυτό ήταν πιάτο για τη βραδιά! Ωραιότατα βρασμένες οι μακαρούνες, τραγανά τα μανιτάρια και μια κρεμώδης σάλτσα με διακριτή τη γεύση της ξερής μυζήθρας που, προσωπικά, αγαπώ ιδιαίτερα.

- Πανσετάκια μαριναρισμένα. Ωραία, ζουμερά, χωρίς πολύ λίπος. Ελαφρά κοκκινωπά οπότε και εικάζω ότι η μαρινάτα τους είχε μέσα και ντομάτα, για τα άλλα μπαχαρικά δεν είμαι σίγουρη, πάντως το τελικό αποτέλεσμα ήταν νόστιμο και ελαφρύ.

- Πατάτες σε κυβάκια με sauce φέτας και τσιπς από κάποιο αλλαντικό, πιθανόν απάκι. Χορταστικό και πληθωρικό πιάτο που όμως λόγω της μεγάλης παραγγελίας δεν εκτιμήθηκε όπως θα έπρεπε και αφήσαμε αρκετό.

- 2 μερίδες κοτομπουκιές. Ναι καλοί μου φίλοι, δε μας έφτανε η μία…πήραμε δύο! Πιάτο που από ότι κατάλαβα αποτελεί hit του μαγαζιού. Όταν διάβαζα γιαυτό μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι πρόκειται για κοτομπουκιές τύπου Goodys….. ε λοιπόν, καμία σχέση φυσικά. Φιλετάκια από μπούτι κοτόπουλου που ήταν άρτια ψημένα και κρατούσαν τους χυμούς τους, αρωματικά και μπαχαρένια, με λεπτές γραμμές μιας γλυκομουσταρδένιας sauce που συνοδεύονταν από άγριο ρύζι με μαυροσούσαμο. Εξαιρετικό πιάτο, από τα πιο ωραία πιάτα κοτόπουλου που έχω φάει.

- Για το τέλος διαλέξαμε τις νηστίσιμες, παρακαλώ πολύ, τάρτες με σοκολάτα και κρέμα καρύδας. Πρωτότυπο επιδόρπιο του οποίου η βάση είναι ωμή και μοιάζει με μπάρα δημητριακών ενώ η αφράτη κρέμα σοκολάτας είναι απίστευτα ελαφριά και γευστική.

Όλα τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από 1,5 λίτρο κόκκινου αγιωργήτικου που ήταν αρωματικό, ελαφρύ και χωρίς παρενέργειες την επόμενη μέρα, μιας μπύρας και μιας λεμονάδας, αν έχετε τον Θεό σας, για το παλιμπαιδίζον μέλος της παρέας. Στην αρχή μας έφεραν ψωμάκι από το οποίο δεν δοκίμασα για να έχω άποψη αφού το πήρε εργολαβία η μία φιλενάς η οποία το έφαγε με τη σούπα της. Με τι λαϊκές έχω μπλέξει Χριστέ μου!

Η εξυπηρέτηση από τα παιδιά που μας ανέλαβαν, ειδικά του νεαρού κυρίου, ήταν άμεση, χαμογελαστή και φιλική χωρίς να χάνεται το μέτρο. Όπως ακριβώς έπρεπε για το συγκεκριμένο μαγαζί το οποίο, σημειωτέον. ήταν φίσκα, με κάποια τραπέζια να γεμίζουν δύο φορές, οπότε η κράτηση κρίνεται απαραίτητη.

Ο λογαριασμός στο τέλος ήταν το κερασάκι στην τούρτα αφού για όλα αυτά που φάγαμε και σημειώστε ότι οι μερίδες είναι από επαρκείς έως μεγάλες, κληθήκαμε να πληρώσουμε 75 ευρώ. Εξαιρετικό vmf για μεγάλη ποσότητα φαγητού και νοστιμότατες γεύσεις.

Επειδή γνωρίζω τι λαγωνικά είστε μια προσεκτική ανάγνωση προηγούμενων και επόμενων κριτικών, θα σας αποκαλύψει την ταυτότητα των παλιοκόριτσων που με ξενύχτησαν. Τις ευχαριστώ από καρδιάς για το υπέροχο βράδυ που μου χάρισαν και με έκαναν να αποχαιρετήσω τόσο γλυκά, χαρούμενα, νόστιμα κι ανέμελα το 2015 με την υπόσχεση να κάνουμε παρέα ποδαρικό στις κριτικές και το νέο έτος.
Εύχομαι σε σας και τους αγαπημένους σας μια νέα χρονιά, γεμάτη αρώματα, υγεία, χαμόγελα και νοστιμιά.

Ευτυχισμένο το 2016!