Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Μετά τις τόσες θετικές κριτικές που διαβάσαμε στο site, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το εν λόγω μεζεδοπωλείο οικογενειακώς, μαζί με φιλικό μας ζευγάρι, στις 30/12 (Τετάρτη). Τέσσερεις ενήλικες και 3 παιδιά (ηλικίας δέκα-τεσσάρων και τριών). Το σύνολο επτά.

Είχε προηγηθεί κράτηση από την προηγούμενη μέρα. Άφιξη στις 20:30. Το μαγαζί άδειο (ψιλο-αναμενόμενο). Μέχρι τις 10 που φύγαμε ήρθαν άλλες 4-5 παρεούλες.

Το περιβάλλον μέτριο, συνοικιακού επιπέδου. «Σηκώνει» βελτιώσεις … Το προσωπικό ευγενικό, προσιτό, έτοιμο να «εξυπηρετήσει»…

Πήραμε: Ψωμί (υποχρεωτικά την πρώτη φορά), αλλά από μόνοι μας μετά (πολύ νόστιμο), πράσινη σαλάτα, φουρνιστή σαλάτα, 2 crispy, λουκάνικο, φέτα ψητή, τυρόπιτα, κοτόπουλο με μανιτάρια, κοτομπουκίτσες καθώς καπνιστή μπριζόλα και αυτό το «πολυλατρεμένο» κότσι και ήπιαμε 1 κιλό ροζέ.

Γευστικά ήταν ικανοποιητικά. Μας «χάλασε» λίγο η μουστάρδα που υποχρεωτικά συνοδεύει την καπνιστή, καθώς και το κοτόπουλο με τα μανιτάρια που γευστικά ήταν κάπως ουδέτερο. Το κότσι πραγματικά «έλιωνε», κατά τα άλλα συμπαθητικό.
Ο λογαριασμός 82,5€ με τα σχετικό κέρασμα σφηνογλυκού. Κάτι σαν μους σοκολάτας (τίποτα το ιδιαίτερο).

Σε γενικές γραμμές βρήκαμε την όλη κατάσταση σχετικά «υπερτιμημένη». Ο χώρος αρκετά μέτριος και όχι τόσο κατάλληλος για οικογένειες με μικρά παιδιά (σε κάνουν να νιώθεις ότι ενοχλείς). Δεν φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις. Μάλλον, δεν θα το επισκεπτόμασταν δεύτερη φορά. Νιώσαμε ότι σε επίπεδο διασκέδασης/ εξόδου δεν υπήρχε vfm, για τα χρήματα που δώσαμε. Υπήρχαν αρκετές καλύτερες επιλογές…

Συμφωνώ απόλυτα με τις κριτικές των:
Ankyr (24 Δεκ. 2014) & Γιάννης_Β (11 Οκτ. 2014)

2016-01-04 01:59:24

Καλή χρονιά και ευτυχισμένο το καινούργιο ετος.

Θα ήθελα αρχικά να σας ευχαριστήσω για την επίσκεψη σας στο εστιατόριο μας, και αμέσως μετά να σας ευχηθώ καλή έναρξη στην κοινότητα του ask4food μιας και βλέπω ότι μας διαλέξατε για την πρώτη σας κριτική

Εύχομαι πραγματικά να σας είχαμε ικανοποιήσει αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι πάντα εφικτό

Το μόνο που θα μπορούσα να πω, και φυσικά να τονίσω, είναι οι επόμενες αναζητήσεις σας μέσα από αυτό εδώ το site να είναι πιο κοντά τα στα δικά σας γούστα

Με εκτίμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

2016-01-07 13:28:26

Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Είμαι σίγουρος ότι καταλάβατε ποια παρέα ήμασταν, βάσει των όσων έγραψα, καθώς και ότι είχαμε έρθει με τις καλύτερες προθέσεις, από τα λίγα που είπαμε πριν μπείτε στην κουζίνα.

Η αναζήτησή μας ήταν ένα μεζεδοπωλείο με αρκετά καλή σχέση τιμής-απόδοσης (το γνωστό vfm). Δεν νιώσαμε ότι το βρήκαμε. Δεν πρέπει ντε και καλά να φταίει κάποιος. Και επειδή για εσάς αυτό είναι η δουλειά σας, το ψωμί σας, προσπάθησα να είμαι όσο το δυνατόν αντικειμενικός και ειλικρινής. Είναι γεγονός ότι "παρασύρθηκα" από τις διθυραμβικές κριτικές που διάβασα. Δυστυχώς, στα δικά μας μάτια-γούστα δεν επιβεβαιώθηκαν. Καλό είναι να υπάρχει μια πλουραλιστική άποψη σε αυτό το site. Το κάνει πιο αντικειμενικό....

Καλή χρονιά, με υγεία πάνω από όλα.