Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Δύο φορές έχω πάει στο συγκεκριμένο μαγαζί, οπότε όπως καταλαβαίνετε μου αρέσει. Ο λόγος που αποφάσισα να γράψω κριτική για αυτό, είναι η παραμονή Πρωτοχρονιάς, γιατί αλήθεια ποτέ άλλοτε δεν είχα περάσει καλά έξω παραμονή. Θες οι προσδοκίες που είναι υψηλότερες για τη συγκεκριμένη μέρα, θες ο πολύς κόσμος, θες η λογική της αρπαχτής που ισχύει για πολλά μαγαζιά, πάντως πρώτη φορά δεν είχα αυτήν την αίσθηση της απογοήτευσης.

Η καλή μου εμπειρία ξεκινά από την κράτηση για τη συγκεκριμένη ημέρα. Πρώτον, έχω κάνει κράτηση περίπου μια βδομάδα πριν για 6 άτομα. Δύο μέρες πριν την αλλάζω σε 12. Η κοπέλα στο τηλέφωνο με ευγενικό τόνο με ρωτά αν είμαι σίγουρη για τον αριθμό, μου εξηγεί πως επειδή αυτές τις μέρες έχει μεγάλη κίνηση συνήθως στα μαγαζιά, κ αυτοί προσπαθούν να μην υπάρχει το γνωστό στρίμωγμα, θέλουν να είναι όσο το δυνατόν πιο εντάξει με τους πελάτες τους, γιατί "το θέμα είναι αυτήν τη μέρα να περάσουν όλοι ωραία".

Ταυτοχρόνως μου (ξανα)διευκρινίζει το consept της βραδιάς, δηλ. μενού, τιμές κ δυνατότητες για κρασί εμφιαλωμένο ή χύμα. Προσπαθώ να συνέλθω ούτως ή άλλως από την έκπληξη που κάποιος εκπρόσωπος μαγαζιού είναι επεξηγηματικός, ευγενικός κ ήρεμος. Την ημέρα του ρεβεγιόν το μεσημεράκι δέχομαι τηλέφωνο για να επιβεβαιώσουν την κράτησή μου (τελικά είχαν δίκιο, μειώθηκε κατά δύο η παρέα τελευταία στιγμή). Λέω, λοιπόν, "συγγνώμη, τελικά θα είμαστε 10 άτομα" κ μου απαντούν " μην ανησυχείτε, για αυτό τηλεφωνούμε, για να διευκρινιστούν όλα αυτά από νωρίς".

Στο δια ταύτα τώρα. Ευγενική κοπέλα, γλυκιά στην είσοδο, μας οδήγησε στο τραπέζι μας, με ευχές κ πολύ καλή διάθεση. Άλλη κοπέλα, ευγενική, πολύ γελαστή μας σέρβιρε, πολύ υπομονετική με τον έναν ιδιότροπο φίλο μου. Μενού πρωτοχρονιάς (Κολοκυθόσουπα, μυρωδάτη, εξαιρετική, μανιτάρια γεμιστά απίθανα, υπερσαλάτα - κ λόγω ποσότητας κ λόγω υλικών, ιδιαίτερη, ωραία, χοιρινό ψητό με πατάτες φούρνου κ σως κρασιού-σύκου.

Εδώ να πω ότι με εξέπληξε ευχάριστα ότι δεν είχε αυτήν τη γλυκερίλα που έχουν συνήθως τα αντίστοιχα χριστουγεννιάτικα πιάτα. Ήταν σα να σκέφτηκε κάποιος, έχει γλυκιά σως η σαλάτα, ας είναι το κυρίως στιβαρό να ισορροπήσει η γεύση). Ψωμί χειροποίητο με μυρωδικά. Το γλυκό δε με ενθουσίασε, δεν ήταν κακό, αλλά βρήκα πολύ έντονο τον συνδυασμό ανθότυρου-σιροπιού (τσιζκέικ ελληνικό με ανθότυρο κ σιρόπι μελιού). Το μενού κόστιζε 20 e άτομο κ να επισημάνω ότι η σερβιτόρα μας είπε 2 φορές πως αν θέλουμε κάτι επιπλέον από σαλάτα κ πρώτα, δεν χρεώνονται επιπλέον. Περάσαμε υπέροχα, οι μουσικοί ήταν εξαιρετικοί, η τραγουδίστρια φωνάρα, όλοι είχαν πολύ κέφι. Όλα τέλεια, θα ξαναπάω οπωσδήποτε.