Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά εύχομαι σε όλους με υγεία, χαρές και ότι επιθυμεί ο καθένας στη ζωή του. Πρωτοχρονιά σήμερα και μετά το χθεσινό ξενύχτι η μέρα πέρασε στον καναπέ ακούνητος...

Ψάχνοντας για να βρω ένα μαγαζί για να κάνουμε το ρεβεγιόν της πρωτοχρονιάς, κάπως αργά βέβαια αφού το αποφασίσαμε να βγούμε στης 30 του μήνα και αφού έφαγα πάνω από 10 άκυρα σε ότι μαγαζί πήρα για να κλείσω τραπέζι (βγαίνει ο κόσμος.. ), ένας φίλος μου σύστησε το ΡΑΚΟΛΕΜΟΝΟ και ευτυχώς προλάβαμε το τελευταίο τραπέζι.

Και έτσι κατά της 11 η ώρα η πενταμελής παρέα μας έφτασε στο μαγαζί. Ένας πολύ ωραίος και μικρός χώρος με παλιές φωτογραφίες της Αθήνας στους τοίχους, ωραία ξύλινα τραπεζάκια που όσα ήταν προς τον τοίχο εκτός από καρέκλες είχαν και καναπεδάκια. Στο βάθος δίπλα από την μπάρα που είναι δίπλα στην κλειστή τους κουζίνα είχε φτιαχτεί ένας χώρος για τα 2 παιδιά που μας διασκέδασαν με το μπουζούκι και την κιθάρα τους όλη την νύχτα με υπέροχες επιλογές από ρεμπέτικα και παλιά λαϊκά τραγούδια.

Η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική παρά τον πανικό που γινόταν, οι κοπέλες που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευγενέστατες γρήγορες και με πραγματικό χαμόγελο και διάθεση όλη την βραδιά. Μόλις μισοάδειαζε η κανάτα με το νερό έφερναν καινούρια, δεν χρειάστηκε ούτε μια φόρα να το πούμε, τα πιάτα ερχόντουσαν όλα στην ώρα τους και γενικώς ήταν άψογοι σε όλα τους.

Το μενού ήταν προκαθορισμένο από την αρχή, μία σαλάτα ένα ορεκτικό ένα κυρίως και ένα γλυκό καθ άτομο στα 25 € χωρίς ποτό.

Σαλάτα με φαγόπυρο, αγγουράκι, ντομάτα lime δυόσμο και σάλτσα γρεναδίνης. Πάρα πολύ νόστιμη και δροσιστική με όλα τα υλικά φρέσκα και σε σωστές αναλογίες. (4/4)

Τραγανά ρολάκια με ανθότυρο, με μέλι και σουσάμι. Αρκετά καλά, δεν είχα ξαναφάει με ανθότυρο αυτό το πιάτο, ήταν ενδιαφέρον. Θα μπορούσαν να είχαν βάλει λίγο παραπάνω μέλι, σχεδόν δεν είχαν. (2,5/4)

Χοιρινό ρολό με γραβιέρα, λιαστή ντομάτα, πουρέ πατάτας με θυμάρι & σάλτσα από κρασί Σάμος. Νοστιμότατο το χοιρινό πολύ σωστά ψημένο έλιωνε στο στόμα. Και ο πουρές μου άρεσε χωρίς να πω ότι ήταν κάτι που δεν είχα ξαναφάει... κλασσικός πουρές! (3,5/4)

Κορμός από σοκολάτα γάλακτος γεμιστός με κρέμα φρέσκιας βανίλιας. ΑΠΙΘΑΝΟΣ... Ότι καλύτερο έχω φάει σε κορμό, θα ξαναπήγαινα μόνο για αυτό.
(4/4)

Ήπιαμε πολλά λύτρα ρακί, κρασί και μπύρα χωρίς κανένα πρόβλημα την επόμενή μέρα και ας τα ανακατέψαμε στο τέλος.

Στο Ρακολέμονο πέρασα πάρα πολύ ωραία την αλλαγή του χρόνου με καλή παρέα, ποτό και φαΐ. Θα ξαναπάω σίγουρα να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα και να περάσω καλά.

Καλή χρονιά να χουμε.