Ταβέρνες με τραγούδι - Μαρούσι, Αθήνα

Καλημέρα και Καλή Χρονιά να έχουμε! Πρώτη κριτική για τη νέα χρονιά, που ελπίζω να είναι καλύτερη από την προηγούμενη και με περισσότερα γαστρονομικά ταξίδια!
Η επίσκεψη στον Ασβεστόλακο θα μπορούσε να έχει τον τίτλο "Ο δολοφόνος γυρίζει πάντα στον τόπο του εγκλήματος"! Και γιατί αυτό;

Γιατί ως μαθήτρια παρακείμενου φροντιστηρίου πολλά πολλά χρόνια πριν, αλλά και ως κάτοικος της ευρύτερης περιοχής των Βορείων προαστίων, έχω περάσει εκεί πολλές όμορφες στιγμές! Από τότε όμως πέρασαν χρόνοι δεκαπέντε και πλέον! Μπορείτε φυσικά άφοβα να υπολογίσετε την ηλικία μου την οποία δεν κρύβω άλλωστε! Δεν ξέρω γιατί τι γινόταν αλλά πάντα έλεγα να ξαναπάω και πάντα κάτι γινόταν και δεν πήγαινα.
Μέχρι πέρσι το καλοκαίρι που μετά από μία βόλτα στο Μαρούσι αποφασίσαμε με τον άντρα μου να καθίσουμε για φαγητό εκεί.

Γιατί, όμως δε γράφτηκε τότε η κριτική; Δεν ξέρω ειλικρινά! Ίσως γιατί ήταν καλοκαίρι, καθίσαμε έξω και δεν μπήκα καθόλου μέσα για να δω αν κάτι είχε αλλάξει! Ίσως πάλι γιατί τότε απλά είχαμε τσιμπήσει και δεν είχα σχηματίσει σαφή εικόνα του ανανεωμένου μενού! Μέχρι που φτάνουμε στις 29/12/15! Εκείνο το μεσημέρι θα ερχόταν ο νονός του υιού μου για να του δώσει το δώρο του! Και επειδή με δύο παιδιά 4 και 2 ετών αντίστοιχα δεν μπορείς να πεις και πολλά πράγματα, πόσο μάλλον να φας με την ησυχία σου, αποφασίσαμε να βγούμε! Που θα πάμε ρωτάω; Διότι μεσημέρι και μάλιστα καθημερινή δεν έχεις και πολλές επιλογές! Και τότε ακούω τον άντρα μου να λέει "και δεν πάμε στον Ασβεστόλακο;" Αυτό ήταν! Το ταξίδι στη μνήμη είχε ξεκινήσει!
Φτάνουμε στον Ασβεστόλακο περίπου στις 2:30! Φυσικά και είμασταν μόνοι μας! Λίγο αργότερα ήρθε και μία ακόμα παρέα και αυτό ήταν!

Διαλέξαμε ένα τραπέζι για να καθίσουμε και η υπέροχη και ευγενέστατη σερβιτόρα μας έφερε τον κατάλογο, μας ενημέρωσε για τα πολλά, ομολογουμένως πιάτα ημέρας, άλλωστε ο Ασβεστόλακος τροφοδοτεί με πακέτα όλη την περιοχή οπότε οι επιλογές σε μαγειρευτά φαγητά είναι πάντα υπεραρκετές, και μας έφερε νερό βρύσης σε μπουκάλι, όχι εμφιαλωμένο και εκτός ψυγείου, διότι ήμασταν και κρυωμένοι! Αυτό από μόνο του δίνει 4άρι στην εξυπηρέτηση με συνοπτικές διαδικασίες!

Ο χώρος ήταν όμορφος, όπως πάντα! Και όπως τον θυμόμουνα! Κλασικό κουτούκι μιας άλλη εποχής! Καθαρός και περιποιημένος! Με τα γνωστά τραπεζοκαθίσματα ταβέρνας! Άλλωστε ο Ασβεστόλακος αυτό ακριβώς είναι! Δεν προσποιείται ότι είναι κάτι άλλο, για αυτό αντέχει στο χρόνο! Στους τοίχους οι φωτογραφίες των προηγούμενων ιδιοκτητών και φωτογραφίες από το παλιό Μαρούσι! Όλα υπέροχα και ταιριαστά! Δε θες τίποτα άλλο και δεν περιμένεις τίποτα άλλο! Προσωπικά αυτό ήθελα να δω και αυτό είδα και με ικανοποίησε 100%!

Η μεγάλη έκπληξη, όμως, ήρθε από την κουζίνα! Παραδοσιακές συνταγές και γεύσεις πειραγμένες τόσο όσο χρειάζεται για να έρθει η ζητούμενη ανανέωση χωρίς να είναι ξένη ως προς το ύφος και την ιστορία του χώρου!

Έχουμε λοιπόν και λέμε!
1) Σαλάτα με κόκκινο λάχανο, καρότο, πιπεριές Φλωρίνης φιστίκια, φιλέτο πορτοκαλιού και διάφορα αρωματικά! Απλώς ΤΕΛΕΙΑ! Ιδανικό ξεκίνημα! Δροσερή και αρωματική! Εξαφανίστηκε πάραυτα!
2) Τυροκαυτερή κόκκινη! Εδώ λίγο τα χαλάσαμε! Και αυτό γιατί έχω την εντύπωση ότι ήταν έτοιμη, μπορώ να πω και την εταιρία αλλά δεν το κάνω για προφανείς λόγους! Το συγχωρώ όμως γιατί αν είναι αυτή που νομίζω τότε μόνο συγχαρητήρια μπορώ να δώσω για την επιλογή! Την ίδια ακριβώς, άλλωστε, παίρνω και στο σπίτι μου! Απλά θα ήθελα να δω τη δικιά τους εκδοχή! Δεν πειράζει, όμως, ακόμα και έτσι εμείς την απολαύσαμε δεόντως. Το ότι ήρθε συνοδευόμενη από πιτούλες αλάδωτες και φρεσκοψημμένες της δίνει επιπλέον πόντους!
3) Μελιτζάνα στο πήλινο! Απλά υπέροχη! Αέρινη και γήινη ταυτόχρονα! Με νόστιμη σάλτσα ντομάτας και φέτα! Ελαφριά χωρίς καθόλου τη συνήθη λαδίλα που πολλές φορές αναδύεται από πιάτα αυτού του είδους!

4) Μανιάτικο! Εδώ μιλάμε για την πλήρη αποκάλυψη! Το πως παίρνεις ένα απλό, για να μην πω απλούστατο, καθημερινό φαγητό, στην προκείμενη περίπτωση τη στραπατσάδα και τη φτάνεις σε άλλο επίπεδο! Η προσθήκες τόσο του μανιάτικου σύγκληνου όσο και της πάπρικας ήταν αρκετές για να απογειώσουν το πιάτο το οποίο εμείς απλά εξαφανίσαμε!
5) Κολοκυθοκεφτέδες! Το πιο κλασικό και εμβληματικό πιάτο το Ασβεστόλακου, με συνταγή που χρονολογείται πάνω από τριάντα χρόνια! Πέντε στον αριθμό, μεγάλοι και νόστιμοι, συνοδεύονταν από τζατζίκι, και αυτό έτοιμο, το ποιας εταιρίας όμως δεν μπορώ να σας το πω καθώς αυτό το φτιάχνω μόνη μου, φαινόταν όμως από τη υφή και την εμφάνισή του, ελαφρώς άγευστο κατά την άποψή μου! Δεν με πείραξε όμως διότι επρόκειτο απλώς για ένα συνοδευτικό! Δεν ξέρω παρόλα αυτά τι άποψη θα είχα εάν το είχα παραγγείλει ως μερίδα την οποία θα έπρεπε φυσικά να πληρώσω!

6) Μπάχαλο! Ή αλλιώς τηγανιά με τρία είδη κρέατος και πράσινη πιπεριά, σερβιρισμένη μέσα σε κυπριακή πίτα με συνοδεία πατάτες τηγανιτές! Νόστιμο πιάτο αν και θα ήθελα τα κρέατα ένα κλικ λιγότερο μαγειρεμένα διότι έχω την εντύπωση ότι ήταν λίγο στεγνά! Μικρή η αστοχία όμως που μάλλον είναι θέμα προσωπικού γούστου! Η παρέα μου δε φάνηκε να έχει κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με αυτό!
7) Χοιρινό με μέλι και θυμάρι! Αυτή ήταν η επιλογή μας από τα πιάτα ημέρας! Υπέροχο μαλακό και ζουμερό κρέας, με μία άψογη, ελαφρώς μελένια και αρωματική σάλτσα! Ζητήσαμε να συνοδευτεί με τηγανητές πατάτες, όπως και έγινε! Και φυσικά το τιμήσαμε όπως ακριβώς του άξιζε! Ούτε σταγόνα από τη σάλτσα δεν έμεινε!
Όλα αυτά τα συνοδεύσαμε με 3/4 λευκό κρασί Μαλαγουζιά, υπέροχο, δροσερό και φρουτώδες και δυο sprite!

Μας κέρασαν λουκουμάδες με μέλι σε γενναία ποσότητα, σε βαθύ πιάτο με μπόλικο μέλι που μπορεί να μην ήταν ότι πιο κορυφαίο, εκτιμήσαμε όμως την προσθήκη αυτό του υπέροχου και ομολογουμένως ακριβού υλικού, από τη συνήθη και εύκολη λύση του βαπτίσματος των λουκουμάδων σε σιρόπι ζάχαρης που απλώς έχει αρωματιστεί με μέλι, στο κέρασμά μας!

Για όλα τα παραπάνω, δηλαδή για να φάνε και να σκάσουν από το φαΐ τρία άτομα διότι οι μερίδες στον Ασβεστόλακο είναι από μεγάλες έως τεράστιες,
πληρώσαμε 60 ευρώ που αν αφαιρεθούν τα ποτά τότε φτάνουμε περίπου στα 15 ευρώ έκαστος! Καθόλου άσχημα δηλαδή! Τότε όμως γιατί 3 στο value for money! Για δύο λόγους: Πρώτον γιατί το κρασί χρεώθηκε 7,5 ευρώ τα 3/4 που σημαίνει πολύ απλά 10 ευρώ το λίτρο, ποσό κατά τη γνώμη υπερβολικό για κουτούκι και δεύτερον για τις δύο αλοιφές που μπορεί να μη με χάλασαν θα ήθελα όμως να ήταν δικές τους! Αυτά ελπίζοντας σε βελτίωση, διότι αυτή είναι κάθε φορά το ζητούμενο, καθώς το τέλειο απλά δεν υπάρχει!

Αν θα ξαναπάμε; Φυσικά και ναι! Και ορκίζομαι να μην αφήσω να περάσουν πάλι τόσα χρόνια!
Να επαναλάβω, τις ευχές μου σε όλους του χρήστες του site και φυσικά σε ότι με αφορά η φετινή χρονιά να φέρει περισσότερες και καλές κριτικές, περισσότερη απόλαυση και φυσικά να βλέπω τα βλαστάρια μου να μεγαλώνουν και να ανακαλύπτουν συνεχώς πιο σύνθετες γεύσεις! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ!!!!!!!!!

2016-01-07 15:16:41

Καλησπέρα σας χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Σας ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια που καθιστούν την απάντηση μας περιττή. Θέλαμε απλά να επισημάνουμε οτι η τυροκαυτερή είναι χειροποίητη. Οπως και η σαλτσα γιαουρτιού που συνοδεύει τους κολοκυθοκεφτέδες, και γενικα οποιες σαλτσες ή αλοιφες χρησιμοποιούμε (συμπεριλαμβάνοντας και της μαγιονεζας)Θα κοιτάξουμε να τις βελτιώσουμε όμως. Σας ευχαριστούμε πολυ

2016-04-29 00:01:50
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την COOKINGMAMA.