Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Διαβάζοντας την κριτική του Vagelis και του Katergari αποφασίσαμε να σπεύσουμε να δοκιμάσουμε το νέο αυτό εστιατόριο, ένα βράδυ Παρασκευής.

Χώρος (4/4):

Ένα νεοκλασσικό κτίριο οπου παλία ήταν το Pierrot η κρεπερί και για λίγο άνοιξε και το Μπακάλικο και εάν δεν κάνω λάθος στεγάζει και ένα μπαράκι αυτή την στιγμή. Ο δυόσμος βρίσκεται στον πάνω όροφο, οπότε ανεβαίνεις μια σκάλα μεγάλη ξύλινη και βρίσκεσαι στην κυρίως σάλα με ξύλινο πάτωμα και πέτρινο τοίχο γύρω γύρω με έναν ωραίο φωτισμό. Γενικά η διακόσμηση λιτή αλλά όπως πρέπει προκειμένου να ταιριάζει με τον χώρο. Τα τραπέζια ωραία τοποθετημένα με ένα λογικό κενό ανάμεσα τους προκειμένου να μην είναι ο ένας πάνω στον άλλο. Είδα ένα (ίσως και 2 αλλά δεν είμαι σίγουρος) μεγάλο air condition δαπέδου που μάλλον ζεσταίνει πέρα απο το να δροσίζει.

Ξεκινώ απο το γεγονός ότι φαντάζομαι το εστιατόριο στερείται χώρου υπαίθριου για το καλοκαίρι. Μετά με ανυσήχησε το γεγονός εάν ζεσταίνεται αυτός ο τόσο μεγάλος χώρος το χειμώνα με αυτό το κλιματιστικό κάτι που δεν μπόρεσα να διαπιστώσω καθώς πήγαμε μια μέρα τέλη Νοεμβριού, όπου μάλιστα στολίζανε τα Χριστουγεννιάτικα, αλλά χωρίς να κάνει κρύο. Φαντάζομαι όμως οτι θα έχουν ή θα προνοήσουν σε περίπτωση που δεν έχουν αρκετή ζέστη. Το βράδυ εκείνο πήγαμε νωρίς και είχε άλλο ένα ζευγάρι και μετά μάζεψε γύρω στα 3-4 ακόμα τραπέζια μέχρι την ώρα που φύγαμε.

Γεύση (3/4):

Ο κατάλογος μικρός αλλά είχε πολύ ενδιαφέρον καθώς περιείχε μεζέδες και πιάτα Ελληνικούς απο την μία αλλά και πρωτότυπα. Πήραμε αρκετά πιάτα καθώς είχα την περίεργεια να δοκιμάσω.

Τα πολύ νόστιμα φρυγανισμένα ψωμάκια με το ντίπ τους (βαθμολογία 7.5/10)

Αυγά μάτια με στίκς απο τηγανιτές πατάτες και σαλάμι το οποίο ζητήσαμε να μας το φέρουν ξεχωριστά να το δοκιμάσω εγώ (εμένα δεν με ενθουσίαζει αυτό το πιάτο γενικά, αλλά το διάλεξε η γυναίκα μου και η οποία το βρήκε καλό, βαθμολογία 7/10)

Σαγανάκι με τυρί Νάξου (καλό, λίγο πιο αλμυρό απο τα γούστα μου, βαθμολογία 7/10)

Φλογέρες με φέτα της χήρας (αρκετά νόστιμες, βαθμολογία 7.5/10)

Κεφτέ λουκάνικο (μου άρεσε πολύ, βαθμολογία 8/10)

Μπιφτεκάκια (δεν με ενθουσιάσαν γευστικά, είχαν το κάτι διαφορετικό που δεν κατάφερα να εντοπίσω, βαθμολογία 6.5/10)

Τηγανιτές μπάλες με τυρί κατσικίσιο νομίζω μέσα (αλμυρούτσικες, αρκετά καλές, βαθμολογία 7.5/10)

Μπορεί να μου διαφεύγει κανά πιάτο ακόμα αλλά γενικά δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα του καταλόγου οπότε πήραμε μια αρκετά καλή ιδέα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Στην εξυπηρέτηση 3 νέα παιδιά πρόσχαρα και ευγενικά. Το μαγαζί δίαθέτει παιδικό καρεκλάκι (στα θετικά), οταν φθάσαμε και είδαν το μωρό μας είπαν ξέρετε ανάβουν και κανά τσιγαράκι οι πελάτες (πρός τιμήν του το είπε μόλις καθήσαμε, όπου θα μπορούσαμε να φύγουμε). Του απαντήσαμε ότι καθώς είμασταν νωρίς θα φεύγαμε πιο νωρίς πρίν προλάβει και έρθει κόσμος και ντουμανιάσει.

Ζητήσαμε να μας ζεστάνουν λίγο το φαγητό του μωρού στον φούρνο μικροκυμμάτων και μας απάντησαν ότι δεν έχουν μικροκυμμάτων αλλά θα το έβαζαν στον κανονικό φούρνο να το ζεστάνουν. Το εξέλαβα σαν θετικό ότι δεν είχε φούρνο μικροκυμμάτων για την ποιότητα του φαγητού που σερβίρει.

Value for money (3/4):

Οι τιμές του ήταν πολύ καλές για την ποσότητα, διαφορετικότητα και το ωραίο και καθαρό μαγαζί. Με όλα αυτά που πήραμε, μαζί με τα ποτά πληρώσαμε 50 ευρώ πάνω κάτω και με απόδειξη κανονικά. Τα θεωρώ καλά λεφτά.

Συμπέρασμα:

Ένα πολύ ωραίο μαγαζί, ωραίος χώρος, ευγενικά πρόσχαρα παιδιά στο σέρβις, ψαγμένος κατάλογος με Ελληνικότατες γεύσεις με καλή ποικιλία. Οι τιμές είναι καλές και οι γεύσεις εξίσου καλές χωρίς να μας ενθουσιάσουν όμως όλες. Θα το ξαναεπισκεφθώ για να βγάλω μιά πιο καλή άποψη για το φαγητό του.

2016-01-07 21:13:28

Καταρχήν θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την επίσκεψη σας στο κατάστημα μας. Επίσης σας ευχαριστούμε για τον χρόνο που διαθέσατε για να γράψετε την ωραία κριτική σας

Όσον αφορά τις "ανησυχίες" σας, το κατάστημα διαθέτει ταράτσα για τους μήνες του καλοκαιριού και η πέτρα βοηθάει στο να διατηρείται ζεστός ο χώρος χάρη σε μια μόνο μονάδα.

Σας περιμένουμε ξανά για να βγάλετε μια καλύτερη άποψη για το φαγητό μας.

Με εκτίμηση
Η ομάδα του Δυόσμου