Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Κατ αρχήν να πώ Χρόνια Πολλά και να ευχηθώ από καρδιάς Καλή Χρονιά σε όλα τα μέλη του site, με υγεία πάνω απ όλα και... καλές και... κατατοπιστικές κριτικές.

Μακάρι το 2016 να μας οδηγήσει σε νέους γευστικούς προορισμούς και να αναβαθμίσει ακόμη περισσότερο το επίπεδο των υπηρεσιών των καταστημάτων εστίασης, με βάση τις κριτικές των μελών.
Σάββατο βράδυ 2/12/2016, γύρω στις 20:30 αν και αρχικά δεν είχαμε διάθεση για έξοδο για φαγητό λόγω του υπερκορεσμού από φαγητό των ημερών των γιορτών, στο τέλος αρχίσαμε να αναζητούμε κάτι.... διαφορετικό από τα εδέσματα των τελευταίων συνάξεων λόγω των ημερών, ώστε να αλλάξουμε γεύσεις και... διάθεση μαζί

Τέτοια ώρα και τέτοια μέρα, δεν το ρισκάρεις φυσικά να πάς κάπου χωρίς κράτηση, εκτός και εάν είσαι αποφασισμένος να περάσεις το βράδυ σου στο αυτοκίνητο, δοκιμάζοντας την τύχη σου μεταξύ διαφορετικών εστιατορίων και ελπίζοντας ότι η νέα χρονιά σου έχει φέρει ήδη πολλή... τύχη.

Μάλον πιστέψαμε ήδη στην τύχη του νέου χρόνου γιατί 2 άτομα αποφασίσαμε να το ρισκάρουμε και βρεθήκαμε γύρω στις 09:45 στο Παραμύθι στη Γλυφάδα, το οποίο είχαμε να το επισκεφθούμε τουλάχιστον 2 χρόνια.

Η τύχη λοιπόν του 2016, μας επέτρεψε να βρούμε parking ακριβώς απέναντι από την creperie!!! Καλή αρχή λοιπόν σκέφτηκα.... Η βραδιά προμηνύεται να κυλήσει καλά..

Το Παραμύθι βρίσκεται στην αρχή της οδού Κύπρου, με δυνατότητα στάθμευσης σχετικά καλή στους γύρω δρόμους, μια και βρίσκεται σε περιοχή της Γλυφάδας που θα την χαρακτήριζα κέντρο-απόκεντρο, οπότε εκτιμώ ότι δύσκολα κάποιος θα ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα.

Το μαγαζί ήταν όμορφα φωτισμένο στο εξωτερικό του μέρος (παλιά μονοκατοικία) και σε προδιέθετε θετικά κατά την είσοδό του.

Μπαίνοντας στο ισόγειο, μας χαιρέτισε ο ιδιοκτήτης του καταστήματος και ένας σερβιτόρος και ανταλλάξαμε τις ευχές για το νέο χρόνο, μας ρώτησε δε εάν θέλουμε τραπέζι σε καπνίζοντες ή όχι, άρα η εξεύρεση τραπεζιού ήταν κατά το.... ήμισυ εφικτή.

Πραγματικά, οδηγηθήκαμε στον πάνω όροφο (στο ισόγειο πρέπει να υπήρχαν γύρω στα 4 τραπέζια εκ των οποίων τα μισά ήταν γεμάτα)
Η σκάλα που οδηγεί στον όροφο είναι μικρή στο πλάτος (ξύλινη) και φυσικά χωρά μόνον έναν.

Μόλις ανεβήκαμε, είδαμε ότι ο χώρος που προορίζεται για τους μη καπνίζοντες (δηλ για εμάς), είναι ο προθάλαμος του κυρίως μεγάλου δωματίου που προορίζεται για τους καπνιστές.

Αισθανθήκαμε λιγάκι ως πολίτες Β κατηγορίας, όταν είδαμε ότι στο χώρο των μη καπνιζόντων χωρούσαν τρία τραπεζάκια των δύο ατόμων και ένα των 4 ατόμων (το ένα δε τραπεζάκι βρισκόταν μεταξύ της σκάλας και της εισόδου της τουαλέτας, οπότε λόγω θέσης δεν νομίζω να προτιμάται από τους πελάτες).

Ο κυρίως χώρος του ορόφου προορίζεται όπως είπα για τους καπνίζοντες, είχε τουλάχιστον 4 μεγάλους καναπέδες και ένα μεγάλο στρογγυλό τραπέζι στο κέντρο, ικανά να φιλοξενήσουν μεγαλύτερες παρέες καθώς και μικρότερα τραπέζια των 2-3 ατόμων.

Φαίνεται, όπως έχω ξαναπεί και σε άλλες κριτικές μου ότι τα προνόμια των καπνιστών στην Ελλάδα είτε νόμιμα είτε παράνομα στους χώρους εστίασης είναι τελικά περισσότερα από των μη καπνιζόντων, με εξαίρεση λίγα εστιατόρια που σέβονται τελικά το τι ισχύει σε αυτή τη χώρα, αλλά δεν θα επεκταθώ σε αυτή την κριτική περισσότερο.

Από τα τέσσερα λοιπόν τραπεζάκια του χώρου των μη καπνιζόντων, τα δύο ήταν ήδη κατειλημμένα, το ένα κενό και το άλλο επίσης κενό(ήταν αυτό που βρισκόταν σχεδόν μπροστά στην είσοδο της τουαλέτας), άρα μοναδική μας επιλογή το τελευταίο (που είχε θέα το ποιος ανέβαινε και κατέβαινε από την ξύλινη σκάλα), το οποίο τελικά δεν το προτιμήσαμε μια και εκείνη ακριβώς τη στιγμή έφευγε το ζευγάρι που καθόταν στο τρίτο τραπέζι που ήταν εμφανώς καλύτερο και όχι να βρίσκεται σε διάδρομο που αναγκαστικά θα περνούσε όλο το μαγαζί από δίπλα μας. Η καλή μας τύχη συνεχιζόταν...

Πρόσεξα ότι η creperie είχα κάνει ανακαίνιση από την τελευταία φορά που το επισκεφθήκαμε, (κυρίως στο χώρο των καπνιστών), όπου είχε αντικαταστήσει τα τραπεζοκαθίσματα της μιας τουλάχιστον διάστασης του δωματίου με καλαίσθητους καναπέδες ικανούς να φιλοξενήσουν μεγαλύτερες παρέες).

Η μεγαλύτερη όμως αλλαγή, αφορούσε τους τοίχους, οι οποίοι είχαν αλλάξει χρώμα και είχαν πλέον βαφτεί σε μια πολύ ανοικτόχρωμη απόχρωση του γαλάζιου χρώματος, το οποίο προσωπικά δεν μου άρεσε γιατι δεν είναι "ζεστό" χρώμα και κυρίως δεν ταιριάζει καθόλου με την αίσθηση των παραμυθιών που τουλάχιστον προσπαθεί τόσα χρόνια να περάσει στο κοινό του η creperie.

Θυμάμαι στο παρελθόν είχε τους τοίχους ζωγραφισμένους με εικόνες παραμυθιών, πράγμα που έδενε πολύ με τις γευστικές προτάσεις (που δανείζονται όλες ονόματα γνωστών παραμυθιών). Δυστυχώς η σημερινή εικόνα τους ήταν μια απογοήτευση για εμένα.

Στη θέση τους, υπήρχαν πλέον καθρέπτες, ρολόγια τοίχου, πιάτα, μαχαιροπήρουνα, σε τεχνοτροπίες υλικών κρακελέ κλπ, μη προσδιορίζοντας κατ εμέ την ιδιαίτερη φυσιογνωμία του μαγαζιού, αλλά κατατάσσοντάς το στην κατηγορία οποιουδήποτε μεζεδοπωλείου. Κρίμα για την.... απώλεια ταυτότητας!!

Από τον μακροσκελή κατάλογο, διαλέξαμε δύο αλμυρές κρέπες και μια μπύρα των 330 ml. Ο κατάλογος έχει πάρα πολλά είδη κρέπας (και αλμυρές και γλυκιές), - μετρήσαμε πάνω από 40 συνδυασμούς υλικών στις αλμυρές και γύρω στους 30 στις γλυκιές, ζυμαρικά και βάφλες

Ο σερβιτόρος που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενικός αλλά καθ ολοκληρία αγέλαστος και μη επικοινωνιακός, και έδειξε σαν να μην ήταν έμπειρος. Με το που τακτοποιηθήκαμε μας έφερε δύο ποτήρια νερό, τα οποία τα ανανέωνε διαρκώς κατά τη διάρκεια του φαγητού.

Η μπύρα που έφερε ήταν των 500 ml, παρά το γεγονός ότι το είχαμε διευκρινίσει κατά την ώρα της παραγγελίας, παραδέχθηκε το λάθος του ευγενικά όταν του το επισημάναμε.

Οι κρέπες ήρθαν στη σωστή ώρα από ένα άλλο κύριο που τις σερβίριζε σε όλο το κατάστημα απ ότι παρατηρήσαμε, ο οποίος ήταν τυπικός στην εξυπηρέτηση, επαγγελματίας αλλά και αυτός αγέλαστος. Τελικά κάποιος πρέπει να επισημάνει ότι επαγγελματική συμπεριφορά στους χώρους εστίασης δεν σημαίνει απλά σωστές κινήσεις σε προκαθορισμένο χρόνο, αλλά κυρίως επιλογή ατόμων επικοινωνιακών με βασικό τους όπλο το αυθόρμητο χαμόγελο!!!. Αυτό είναι που θα ξαναφέρει εκ νέου τους πελάτες και θα δημιουργήσει επαναλαμβανόμενες πωλήσεις....

Το μέγεθος της κρέπας ήταν ικανοποιητικό, τα δε υλικά που είχαμε διαλέξει ήταν διακριτά και σε σωστές αναλογίες.

Το φάουλ ήταν ότι οι κρέπες ήρθαν σε θερμοκρασία χλιαρή που εμένα προσωπικά μου έκανε κακή εντύπωση γιατι η κρέπα πρέπει να σερβίρεται ζεστή επειδή είναι από τα είδη που χάνουν πολύ σε "απόδοση" γευστική εάν έχει παρέλθει κάποιος χρόνος από την παρασκευή της. Ισως να φταίει και το γεγονός ότι μόνο ένας σερβιτόρος ήταν υπεύθυνος για τη διεκπεραίωση των παραγγελιών σε όλο το κατάστημα και οι λοιποί σερβιτόροι ήταν για τις λοιπές βοηθητικές εργασίες. Πάντως τις τιμήσαμε και τις δύο δεόντως λόγω... πείνας

Για επιδόρπιο δεν σκεφτήκαμε καν, οπότε ζητήσαμε λογαριασμό, με τίμημα συνολικό στα 21 ευρώ ακριβώς για τις δύο κρέπες και τη μπύρα.

Το σχόλιό μου είναι το ίδιο που έχω κάνει και για έτερη creperie στο παρελθόν, ότι δηλ η κρέπα είναι κατά τη γνώμη μου υπερτιμημένη και το vfm δεν είναι αυτό που θα έπρεπε με βάση τη συνολική γευστική εμπειρία καθώς και την εμπειρία του χώρου. Ισως εγώ να είμαι πιο απαιτητικός απ ότι ο μέσος πελάτης εστιατορίου, αλλά με τις τόσες επιλογές γύρω μας, θεωρώ ότι μέσω των κριτικών μας, θα πρέπει να ξεχωρίζουν οι πολύ καλοί από τους λιγότερο καλούς και οι καλοί από τους μέτριους.

Το πραγματικό νούμερο στο vfm είναι το 2,5/4, αλλά επέλεξα το 2/4 γιατί σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούσα το 3/4, άρα ήμουν πιο κοντά στο 2/4, εξ αιτίας της συνολική εμπειρίας.

Στα αρνητικά συγκαταλέγω την μη αποδοχή πιστωτικής κάρτας που επίσης το θεωρώ πολύ μεγάλο φάουλ για τέτοιου είδους κατάστημα στη Γλυφάδα, το 2016, όπου ακόμα και το τελευταίο ζαχαροπλαστείο διαθέτει POS....

Συνολικά, η εμπειρία μου με άφησε θα έλεγα αδιάφορο και νομίζω ότι θα κάνω πολύ καιρό να ξανατιμήσω το συγκεκριμένο κατάστημα για να δώ εάν έχει βελτιωθεί στους τομείς που προανέφερα

Καλή Χρονιά και Ευτυχισμένο το 2016 για όλους σας με ακόμα καλύτερες γευστικές εμπειρίες!!!