Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αργυρούπολη, Αθήνα

Βράδυ εορταστικής καθημερινής και ο φόρτος της ημέρας μας ήθελε χαλαρό μεζεδοπωλείο Αργυρούπολης... Το αλαργινό ήταν μια καλή επιλογή μιας που είχαμε να πάμε χρόνια και είχαμε ακούσει πολλά για την κουζίνα του καθώς και ότι το προτιμούν αρκετοί διάσημοι της τηλεόρασης και του θεάτρου.

Κατόπιν εύκολου παρκαρίσματος σε δρομάκι κάθετο της Γερουλάνου, μας υποδέχτηκε η σερβιτόρα του μαγαζιού όπου μας οδήγησε και στο τραπέζι μας. Η ώρα προσέλευσής μας ήταν 20:00 και μέχρι τις 21:00 το εστιατόριο είχε γεμίσει.

Ο χώρος του εστιατορίου είναι αρκετά ζεστός και φωτεινός με την γνωστή τζαμαρία που κοιτάει στον δρόμο της Γερουλάνου, αλλά τα τραπέζια αρκετά στριμωγμενα.

Για αρχή μαζί με τους καταλόγους μας προσφέρθηκε ψωμάκι με ένα πιατάκι ελίτσες και τριμμένη ντομάτα καθώς και εμφιαλωμένο νερό (αχ με τα εμφιαλωμένα μην τα ξαναλέμε... ). Ο κατάλογος απαρτίζεται κυρίως από θαλασσινούς μεζέδες και κυρίως πιάτα, πολλά ορεκτικά και σαλάτες καθώς και επιλεγμένα limited πιάτα κρεατικών, κάτι στο οποίο τελικά και καταλήξαμε λόγω του ότι λόγω Χριστουγέννων δεν ημασταν σε mood θαλασσινών.

Οι επιλογές μας ήταν:
-Σαλάτα Πράσινη (ρόκα μαρούλι σταμναγκάθι και εξαιρετική σώς μπαλσάμικου) η οποία ήταν για οκτώ άτομα χωρίς να περιαυτολογώ, καθώς και γευστικότατη.

-Μανιτάρια πλευρώτους στην σχάρα γευστικότατα και πολύ καλά σε μερίδα.

-Φιλετάκια χοιρινού με λευκή σοκολάτα (πολύ πρωτότυπο πιάτο το οποίο δεν το βρίσκεις εύκολα, αρκετά γλυκό κάτι όμως που ικανοποιεί τα δικά μου γούστα), το βρήκα γευστικότατο και ικανοποιητικό σε μερίδα, αν και δεν είχε συνοδευτικό που θεωρώ ότι σερβιρίζονταν επίτηδες σκέτο λόγω της σοκολάτας.

-Σύγκλινο με ντομάτα, φέτα και αυγό, αρκετά βαρύ πιάτο αλλά η παρέα μου το βρήκε εξαιρετικό και εξίσου πρωτότυπο, αν και η μερίδα ήταν εξίσου μεγάλη και έμεινε.

-Ένα τέταρτο ροζέ κρασί.

Η κουζίνα ήταν εξαιρετική και θεωρώ έξυπνη της κίνηση να κρατήσει στα limited κρεατικά του καταλόγου τόσο πρωτότυπες επιλογές. Σε αυτό που βρήκα μεγάλο φάουλ ήταν στην ώρα παράδοσης των πιάτων που λόγω της απότομης προσέλευσης του κόσμου στις 21:00 μας άργησαν να έρθουν. Κατά τα άλλα το σέρβις ήταν ευγενικό και πρόθυμο.

Για όλα τα παραπάνω που σας ανέφερα ο λογαριασμός έκλεισε στα 40 ευρώ, τιμή που παίζει σε όλα τα εστιατόρια -μεζεδοπωλεία της Αργυρούπολης.
Μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι και σίγουρα θα επιστρέψουμε να δοκιμάσουμε και τις θαλασσινές γεύσεις.

Γρήγορο Προφίλ: Γευστικότατες επιλογές θαλασσινών-κρεατικών σε σχετικά καλές τιμές, όχι και τόσο γρήγορο σέρβις, ωραίος χώρος ο οποίος χρειάζεται λίγη άνεση ακόμα.