Μεζεδοπωλεία - Πλάκα, Αθήνα

Βράδυ κατόπιν ρεβεγιόν Χριστουγέννων και η παρέα μας προσκάλεσε στα γραφικά Αναφιώτικα στην πλάκα κατόπιν κράτησης για 9 άτομα... Η συγκεκριμένη περιοχή όπου βρίσκονται αρκετά μαγαζάκια για καφέ ποτό αλλά και φαγητό είναι αρκετά γραφική και ζεστή για να κάτσεις και σε τραβάει θεωρώ ιδιαίτερα τις κρύες μέρες του χειμώνα καθώς πολλά από αυτά περιέχουν και τζάκι...

Αμάξι ούτε που να το σκεφτείτε εκτός αν είστε διατεθειμένοι να πληρώσετε ιδιωτικό πάρκινγκ στα 8 Ευρώ επί της οδού όλων αυτών των εστιατορίων (κάτι που τελικά κάναμε και εμείς μιας που είμαστε πολλοί και συνέφερε). Εναλλακτικά η πρόσβαση γίνεται και από το μετρό Μοναστηράκι με αρκετό περπάτημα.

Αφού προσπεράσαμε τα σκαλάκια, όπου πολύς κόσμος είχε επιλέξει για το ποτό του βρεθήκαμε στην κυρίως αίθουσα του μαγαζιού και συγκεκριμένα στον επάνω όροφο. Το μόνο αρνητικό που βρήκα στον χώρο είναι κάτι το οποίο προσωπικά με ενοχλεί, τα πάρα πολύ στενά τραπέζια που καταλήγει το μαλλί σου να μπλέκεται με της από πίσω και η στροφή του ζεϊμπέκικου της να παίρνει και εσένα σβάρνα... Κατά τα άλλα ομολογουμένως ήταν ζεστός και φιλόξενος.

Αφού καθίσαμε και το μαγαζί πλέον είχε γεμίσει, ξεκίνησε η ζωντανή μουσική από έναν κύριο με κιθάρα ο οποίος είχε αναλάβει μόνος του όλο το πρόγραμμα της βραδιάς, καθόλου προσεγμένο για βραδιά Χριστουγέννων καθώς και εντελώς πολύ ερασιτεχνικό μιας που ακούσαμε αρκετά τραγούδια εκτός του συνηθισμένου ρυθμού τους.

Η εξυπηρέτηση παρόλα αυτά ήταν άμεση και ευγενική παρόλο τον κόσμο που είχε προσέλθει.

Επιλέξαμε:
-Δύο ποικιλίες μεγάλες κρεατικών οι οποίες περιείχαν μπιφτέκι, λουκάνικο, μπριζολάκια, κοτόπουλο, λαχανικά, κάτι σαν σπανακόπιτα και μια σος πάνω σε μαρουλόφυλλο. Δυστυχώς οι γευστικές μας περιηγήσεις σε άλλα εστιατόρια μας έχουν κάνει να έχουμε αναπτύξει έντονα την διάθεση της σύγκρισης των πιάτων και των γεύσεων. Λαμβάνοντας υπόψιν την εν λόγω παραδοχή οφείλω να σας πληροφορήσω ότι η ποικιλία δεν μας ικανοποίησε πλήρως ούτε σαν γεύση αλλά ούτε και σαν ποσότητα για τον αριθμό ατόμων στον οποίο αντιστοιχούσε.

Πλην από τις δύο "μεγάλες" ποικιλίες δεν πήραμε κάτι άλλο παρά:
- Δύο κανάτες μισόκιλες ρακόμελα,
-2 μπύρες και
- Ένα κιλό κόκκινο χύμα κρασί.

Ο λογαριασμός έκλεισε στα 120 Ευρώ και για τα 9 άτομα, ποσό αρκετά καλό, αλλά χωρίς να δικαιολογεί το κάτι ιδιαίτερο στο φαγητό.

Ο μόνος λόγος που θα ξαναπάω είναι αν επιμείνει η παρέα ή λόγω της γραφικότητας της περιοχής, και αυτό για να πιω ίσως τον πρωινό ή απογευματινό μου καφέ.