Ελληνική κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το Θάμα 2 ενήλικες και 2 παιδιά, 15 & 12, για πρώτη φορά την Κυριακή μεσημέρι στις 3 Ιανουαρίου 2016 μετά από τηλεφωνική κράτηση.

Ο χώρος του είναι λιτός, καθαρός και ίσως λίγο θορυβώδης από τα γύρω τραπέζια, όχι όμως ενοχλητικά θορυβώδης, και φυσικά υπάρχει χώρος μη καπνιστών.

Δεν διαθέτει μεγάλη αίθουσα, έτσι προτείνω πριν το επισκεφτείτε να κάνετε απαραίτητα κράτηση.
Οι πελάτες κατά την διάρκεια που ήμουν εκεί ήταν από όλες τις ηλικίες, οικογένειες με παιδιά, ηλικιωμένα ζευγάρια αλλά και νεαροκόσμος.
Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι το παρκάρισμα στην γύρω περιοχή που δεν είναι τόσο εύκολο (3 στα 4).

Το service μας άφησε άριστες εντυπώσεις.
Οι δύο σερβιτόροι που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευγενικοί, γνώστες του καταλόγου και πρόθυμοι.
Ο σερβιτόρος που δώσαμε την παραγγελία μας με πολύ καλό τρόπο μας ενημέρωσε για το μενού και δεν μας άφησε να υπερβάλουμε με τα πιάτα που παραγγέλναμε (4 στα 4).

Τα πιάτα ημέρας ήταν ενδιαφέροντα, άκρως γευστικά, και μας πρότειναν τάρτα κολοκύθα (θα την έλεγα κολοκυθόπιτα), κολοκυθόσουπα βελουτέ, αγριογούρουνο στιφάδο και γουρουνοπούλα ψητή.

Παραγγείλαμε τα πιάτα ημέρας, εκτός από την γουρουνοπούλα, και τα συνοδέψαμε με σαλάτα παραδοσιακή, ταλαγάνι σχάρας, τυρί φέτα σε κρούστα και κεφτεδάκια με πατάτες.

Για επιδόρπιο παραγγείλαμε προφιτερόλ και το παγωτό βανίλια.

Επίσης εκτός από τα αναψυκτικά, πήραμε και το κόκκινο κρασί του μαγαζιού, που ήταν ένα πολύ καλό αγιωργίτικο το οποίο μας το πρότειναν ανεπιφύλακτα και φυσικά είχαν δίκιο.

Το κρασί ήταν πολύ γευστικό και συνόδεψε άψογα το αγριογούρουνο.

Το κατάστημα διαθέτει και την σχετική λίστα με επώνυμα εμφιαλωμένα κρασιά.
Το νερό που ζητήσαμε ήρθε βρύσης και όχι εμφιαλωμένο.

Επίσης το ψωμί που προσφέρει είναι το πραγματικό κλασικό χωριάτικο ψωμί με προζύμι, λευκό και μαύρο, και προσφέρεται κομμένο σε λεπτές φέτες με συνοδεία ένα μικρό μπολάκι από μεσσηνιακό λάδι.

Όσον αφορά τις γεύσεις δεν μπορώ να βρω ψεγάδια πουθενά.
Απλά να τονίσω πόσο καλή ήταν η ντομάτα της σαλάτας, η απίστευτη γεύση της σούπας κολοκύθας, που για εμένα ήταν το καλύτερο πιάτο, το απίστευτα καλομαγειρεμένο αγριογούρουνο στιφάδο, οι ξεκάθαρες γεύσεις της τάρτας κολοκύθας αλλά και οι πατάτες που συνόδευαν τα κεφτεδάκια που δεν ήταν τηγανητές, αλλά ψημένες χωρίς λάδι στον φούρνο.
Τα κεφτεδάκια ήταν αυτά που λέμε σπιτικά.

Τα γλυκά που προσφέρει το Θάμα είναι δημιουργίες γνωστού ζαχαροπλάστη και αξίζουν να τα δοκιμάσετε. Απλά 4 στα 4 για την γεύση.

Εν κατακλείδι, η γνώμη μου είναι ότι το Θάμα είναι ένα πάρα πολύ καλό εστιατόριο.
Η κουζίνα του είναι πολύ προσεγμένη όσον αφορά τις γεύσεις και πραγματικά γεύεσαι αυτό που παραγγέλνεις. Δεν υπάρχουν «παγίδες» στον κατάλογο και σέβονται τον πελάτη.

Τελικά ο λογαριασμός ήταν λίγο παρακάτω από τα 100€, περίπου 25€ το άτομο. Για την ποιότητα των γεύσεων που δοκιμάσαμε και για την εξυπηρέτηση νομίζω ότι τα αξίζει τα χρήματα αυτά, γνωρίζοντας ότι αυτό το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό.

Ίσως αν οι μερίδες ήταν λίγο μεγαλύτερες να βαθμολογούσα με 4 στα 4 το value for money αντί για 3 που έδωσα τελικά, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι μερίδες είναι και μικρές αλλά και ότι δεν αξίζει τα χρήματα που θα διαθέσει κάποιος εκεί.
Δέχονται όλες τις cash cards, κάτι που διευκολύνει αρκετά τις συναλλαγές.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.