Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι, δεύτερη μέρα του νέου χρόνου, βρίσκομαι σε φιλικό σπίτι στο Χαλάνδρι κι αποφασίζουμε 3 άτομα να επισκεφθούμε για φαγητό τη ΜΠΕΜΠΕΚΑ (Μ), η οποία βρίσκεται στην οδό Διοονύσου, που είναι κάθετη στην Αγίας Παρασκευής, σε απόσταση λίγων μόλις μέτρων απ’ το εκκλησάκι του Αϊ Γιώργη και την Πλατεία Κένεντυ. Το παρκάρισμα τελικά ήταν εύκολη υπόθεση, παρότι είμαστε στο κέντρο του Χαλανδρίου, αφού κάποιοι λείπουν για τις γιορτές και, κυρίως, τα μαγαζιά είναι σήμερα κλειστά.

Η ΜΠΕΜΠΕΚΑ στεγάζεται σε μια ωραία μονοκατοικία με αυλή και λειτουργεί απ’ το 2012, καθημερινά, μεσημέρι και βράδυ. Έξω στην αυλή, εξοπλισμένη με επαρκείς εξωτερικές σόμπες και περιστοιχισμένη από πορτοκαλιές, βασιλικούς και γιασεμιά, υπάρχουν καμιά 15αριά τραπέζια, που είναι όλα στρωμένα.

Ωστόσο, όλες οι σόμπες είναι δυστυχώς σβησμένες (!! ), κι αυτό δεν μας δημιούργησε τις καλύτερες των εντυπώσεων. Σκεφτόμαστε ότι προφανώς και μέσα θα υπάρχει αρκετή άνεση, και θα ‘μαστε τυχεροί για να βρούμε τραπέζι, αφού δεν έχουμε κάνει κράτηση. Οι Χαλανδριώτες φίλοι με ενημερώνουν ότι μέσα υπάρχουν τρεις ξεχωριστές αλλά μικρές αίθουσες, ενώ στο βάθος υπάρχει η κουζίνα και οι τουαλέτες.

Μέσα όμως επικρατεί πανικός, αλλά ο ευγενικός μαιτρ, μας τοποθετεί στο μοναδικό άδειο τραπέζι. Επειδή, όπως μου είπαν οι φίλοι μου, επικρατεί μεζεδοκατάσταση, αποφασίζουμε ομόφωνα να κάτσουμε, γιατί βέβαια πεινάμε σαν λύκοι, θέλοντας έτσι να διαπιστώσουμε την ετοιμότητα της κουζίνας και του σέρβις του μαγαζιού. Και πραγματικά, τα πήγαν μια χαρά, τόσο η κουζίνα που έμαθα ότι την επιμελείται η μητέρα του ιδιοκτήτη, όσο και η εξυπηρέτηση από τρεις νεαρούς σερβιτόρους.

Το φαγητό το παραγγέλνεις μαρκάροντας τις προτιμήσεις σου σε ένα ολοσέλιδο κατάλογο που περιλαμβάνει τουλάχιστον 50 εδέσματα (ορεκτικά, σαλάτες, κυρίως πιάτα και γλυκά), ακολουθούμενα από μπύρες, κρασιά και αναψυκτικά. Οι φίλοι μου, μου είπαν ότι με τα χρόνια έχει σημειωθεί τρομερή πρόοδος στην ποικιλία των μεζέδων τους.

Στα τραπέζια ήτανε στρωμένα χάρτινα τραπεζομάντιλα, με διάφορες χρωματιστές φιγούρες, απ’ τις οποίες ξεχώριζε η όμορφη κοπέλα, η ΜΠΕΜΠΕΚΑ (! ), καθώς και η μπύρα ΑΛΦΑ, κ. λπ. Δίπλα μας, υπήρχαν ραφάκια με μια ζυγαριά, μια ραπτομηχανή κι άλλα μικροαντικείμενα. Στους απέναντι τοίχους διακρίναμε σχέδια από πολύχρωμα μπαλόνια. Γενικά, η όλη διακόσμηση έδειχνε ότι υπάρχει μεράκι και ενδιαφέρον για τον χώρο.

Ευθύς εξαρχής, μας έφεραν κανάτα με κρύο νερό βρύσης, καθώς και ένα δίσκο με τα ψωμάκια, με χρέωση 3Χ1=3 € (! ), ενώ υπήρχαν στο τραπέζι οδοντογλυφίδες, αλατοπίπερο, λαδόξυδο και όλα τα σχετικά, που συνήθως λείπουν από πολλούς χώρους.

Εμείς δεν αργήσαμε να διαλέξουμε τα ακόλουθα:

• Μία μους ελληνικών τυριών, με κόκκινα και κίτρινα τοματίνια. Ήρθε μέσα σε ένα βαζάκι μαρμελάδας, και ήταν ουσιαστικά μια αλοιφή με βάση τη φέτα. Αρκετά καλό πιάτο για αρχή. Ωστόσο, η ποσότητα ήταν πολύ μικρή για την τιμή της των 6.50 €.

• Μία τραγανά κολοκυθάκια με sauce από γιαούρτι και δυόσμο. Τεράστιο πιάτο με πάμπολλα μπαστούνια κολοκυθιών, που ήτανε νόστιμο αν και κάπως λαδερό. Τιμή 6 €.

• Μοιραστήκαμε επίσης μια μανιταρόσουπα, με φρέσκα μανιτάρια, που ήρθε σε τεράστιο βαθύ πιάτο, για να μας χορτάσει και να μας ζεστάνει άπαντες!. Τιμή 6 €.

• Μία μαραθοκεφτέδες Σιφνέικοι (6 τον αριθμό), με αντίστοιχη sauce γιαουρτιού και άνηθου. Νόστιμοι αλλά αρκούντως λαδεροί. Τιμή 6 €.

• Ένα κριθαρότο με σύγκλινο Μάνης και ροζ πιπέρι, που ήρθε σε βαθύ πιάτο και ήταν ομολογουμένως άρτια χυλωμένο. Κατά τη γνώμη μου, ήταν και το πιο γευστικό απ’ τα φαγητά. Τιμή 9 €.

Ήπιαμε 1 λίτρο κρασί χύμα, ροζέ σπιτικό βιολογικό απ’ την Καλαμάτα, στα 11 €, το οποίο ήταν εύγευστο και ταίριαζε με τους μεζέδες μας.

Οι 2 τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες, ενώ στο βάθος η κουζίνα έσφυζε από κίνηση για το γεμάτο μαγαζί. Διαπίστωσα ότι όλα ήταν άψογα συντονισμένα, αυτό το εορταστικό Σάββατο, και με πληροφόρησαν ότι ήταν έτοιμοι να ανοίξουν και κάποιες εξωτερικές σόμπες για επόμενους πελάτες, ενώ βγαίνοντας είδαμε μερικούς καπνιστές έξω στην αυλή.

Στο τέλος, μας κέρασαν μαστίχα Χίου, που ήρθε σε ένα μικρό μπουκαλάκι. Ο λογαριασμός έφτασε τα 47.50 €,, δηλ. στην κατηγορία 10/16 € το άτομο, χωρίς φυσικά να υπολογιστεί εδώ το τσιμπημένο χύμα κρασί τους. Πιστεύω, πράγματι, ότι οι μεζέδες αλλά και τα ποτά είναι αρκετά υπερτιμημένα, γι’ αυτό και το vfm το έχω βαθμολογήσει με 2 στα 4!!

Για του λόγου το αληθές, παραθέτω ενδεικτικά, στη συνέχεια, κάποιες τιμές εδεσμάτων και ποτών απ’ τον κατάλογό τους:

• Χριστουγεννιάτικη γέμιση με κουκουνάρια, σταφίδες: 9 €

• Μοσχαρίσια μπριζόλα 500 γρ. με πατάτες και μαγιονέζα: 16 €

• Γιαούρτι με βύσσινο, ή μους λεμόνι, ή πορτοκαλόπιτα, κ. α.: 5 €

• Ελληνικές μπύρες: 4 €

• Ούζο & τσίπουρο χύμα, 250 ml.: 6 € και

• Αναψυκτικά συνήθη: 2.50 €.

Συμπερασματικά, μόνο εφόσον βρεθείτε στα πέριξ, μπορείτε να δώσετε μια ευκαιρία στη Μ, για συνηθισμένες γεύσεις μεζέδων, που φυσικά θα τους πληρώσετε αναλόγως. Στους μικρούς επιμέρους χώρους της, τα τραπέζια είναι αρκετά στριμωγμένα, αλλά η ατμόσφαιρα παραμένει αρκετά ζεστή και φιλική. Υποθέτω ότι το καλοκαίρι, η ευωδιαστή τους αυλή ίσως δημιουργεί μια ατμόσφαιρα περισσότερο ευχάριστη!