Κλασική κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Ήταν προορισμός που αρκετό καιρό τώρα ήθελα να επισκεφτώ.
Έχει μια πολύ εύκολη πρόσβαση από όποιο σημείο του λεκανοπεδίου και να ξεκινήσεις λόγω της κοντινής απόστασης από την εθνική και από κεντρικές αρτηρίες Κηφισίας, Τατοΐου..

Νομίζω δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθείς μπροστά σ΄αυτό το επιβλητικό οίκημα και να μη κάτσεις να το χαζέψεις για την αρχιτεκτονική του. Επιβλητικό με ένα στυλ που σε ταξιδεύει και σε προκαλεί να το συνδέσεις με διάφορες ιστορίες και μέρη. Σαν παραμυθένια πινελιά τόσο διαφορετικό και φαντάζει φωτεινό με τις τεράστιες τζαμαρίες του και τις τρίγωνες μεγάλες σκεπές του να σε αναγκάζουν να σηκώσεις το βλέμμα ψηλά πριν μπεις μέσα.

Κατά την είσοδο στο εστιατόριο η εντύπωση είναι το ίδιο ευχάριστη μεγάλος φωτεινός χώρος, δεξιά ένα σαλόνι και τριγύρω κυκλικά μεγάλες τζαμαρίες που αφήνουν να φαίνεται ένας όμορφος κήπος, το καλοκαίρι θα είναι φανταστικά.
Στο κέντρο μια μεγάλη σκάλα οδηγεί στον επάνω χώρο των καπνιστών. Τα τραπέζια σε καλές αποστάσεις μεταξύ τους. Ένα μεγάλο πιάνο στην μια άκρη, Εντυπωσιακά φωτιστικά να κρέμονται από τα ψηλά σημεία της στέγης σχηματίζοντας πτυχές από ύφασμα με πολύ μάκρος.

Το προσωπικό ευγενέστατο νέα παιδιά που φαίνονται να αγαπάνε αυτό που κάνουν. Σε παράκλησή μας να κάτσουμε κοντά στην τζαμαρία και ενώ ήμασταν δύο άτομα μας μετέφεραν σε τραπέζι τεσσάρων ατόμων ευχαρίστως.
Οι κατάλογοι ήταν πολύ ψαγμένοι και δίνανε πολλές επιλογές. Είχε Μενού ατομικό και Μενού για δύο άτομα στα 20 και στα 54 ευρώ. Στο καλωσόρισμα δεχτήκαμε σουπίτσα από λαχανικά με αλμυρό κέικ. Το καλαθάκι με τα ψωμάκια και τα κριτσίνια φρεσκότατα και σχεδόν ζεστά.

Προτιμήσαμε να διαλέξουμε από τον κατάλογο. Πήραμε την σαλάτα με την ονομασία του καταστήματος ήταν εξαιρετική και πολύ χορταστική με φρέσκα λαχανικά φέτες παρμεζάνας και εξαιρετική σως πασπαλισμένη με παπαρουνόσπορο.
Τα ορεκτικά μελιτζάνα σωστά καπνιστή με μυρωδικά και φέτα.
Φλογέρες κοτόπουλου με τσάντνευ πιπεριάς πολύ νόστιμες και χωρίς να αισθάνεσαι το τηγανητό
Τα κυρίως ένα ριζότο με μανιτάρια και κοτόπουλο σωστά χυλωμένο σερβιρισμένο σε μεγάλο ζεστό πιάτο και ένα κριθαρότο με γαρίδες νοστιμότατο από τα καλύτερα που έχω γευτεί.

Πήραμε και από ένα ποτήρι λευκό κρασάκι δροσερό και ελαφρύ. Το νερό μας ήταν εμφιαλωμένο. Για γλυκό βέβαια ούτε λόγος ως συνήθως δεν υπήρχε χώρος αλλά ένα σφηνάκι με μαστίχα που μας κεράσανε μας βοήθησε στην χώνεψη.
Ο λογαριασμός ήταν 67 ευρώ ανάλογα με την ποιότητα των υλικών και του χώρου αναμενόμενος.
Σίγουρα θα ξαναπάμε και με την παρέα μας.