Cafe - Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Καλή χρονιά σε όλους τους χρήστες και μη...

Λιγο πριν το 2015 μας πει αντίο, επισκέφτηκα το Tier et tout στο Ψυχικό. Πρόκειται για το χωρο που φιλοξενούσε παλιά το FARO CAPO. Αν και χωροταξικά παραμένει το ιδιο, οι πινελιές που έχουν μπει του δίνουν έναν άλλο αέρα, απο τον προκάτοχο του.

Το μαγαζι ειναι σε αποχρώσεις του γκρι με άνετα τραπεζοκαθίσματα, και λειτουργεί απο το πρωι για καφέ, πρωινό και το βράδυ για ποτό. Ο κατάλογος για το φαγητο ειναι διαφορετικός το μεσημέρι και αλλος το βράδυ. Εξω, ο προαύλιος χωρος προορίζεται για τους καπνιστές, τουλάχιστον όταν εγώ πήγα μεσημέρι, η ατμόσφαιρα του εσωτερικού χώρου ηταν καθαρή, και τα δυο επίπεδα στο εσωτερικό του διαχωρίζουν εκείνους που θέλουν να γευματίσουν απο εκείνους που απλά θέλουν να απολαύσουν τον καφέ τους. Το μπαρ ειναι αρκετα μεγάλο, και η κουζίνα εκτείνεται στα ενδότερα, χωρις να γινεται ορατό τίποτα. Λόγω των ημερών, ο χώρος ηταν όμορφα στολισμένος, μινιμαλ χωρις να κουράζει το μάτι ή να γινεται κιτς.

Ο κατάλογος δεν ειναι ιδιαίτερα μεγάλος, απλά εχει ποικιλια στο είδος του γεύματος. Εχει πρωινά, καφέ, σάντουιτς, και για γεύμα εχει 6-7 ορεκτικά, δυο ειδών σούπες, η μια ειναι ημέρας, 4 σαλάτες, ζυμαρικά και 5 κυριως.

Εμείς ήμασταν δυο άτομα και αρκεστήκαμε σε μια μικρή παραγγελία, η οποια περιελάμβανε μια κολοκυθόσουπα βελουτε με κάστανο και μοσχοκάρυδο, η οποια ηταν εξαιρετική. Βελούδινη υφή, εξαιρετική παρουσίαση, υπέροχη γευση. Μπορούσες να γευτείς και το κάστανο, και την ιδιαιτερότητα του μοσχοκαρυδου, χωρις να σε ενοχλεί.

Απο σαλάτες δοκιμάσαμε τη σαλάτα του Καίσαρα με ψητό κοτόπουλο και αυγο σε τραγανή κρούστα. Ηταν φρεσκοκομμένη, τα κομματια του κοτόπουλου ζουμερά, και το αυγο του χάριζε μια ιδιαίτερη γευση. Εγκρίνεται.

Απο τα κυριως πιάτα διαλέξαμε ένα beef burger Αμερικής με παλιωμένο γκούντα και τηγανητές πατάτες. Ρωτήθηκα πώς επιθυμώ το μπιφτέκι ψημένο, και μου ηρθε οπως ακριβως το ηθελα. Προσγειωθηκες δε, μια πιατέλα στο τραπεζι μου με ένα burger αρκετα μεγάλου μεγέθους με πλούσια υλικα, και ωραια δεμένα μεταξύ τους. Για 14 ευρω που έκανε δεν το λες και λιγο, αλλα τουλάχιστον γευστικά άξιζε. Οι πατάτες που το συνόδευαν δεν ηταν κατι το φοβερό, αλλα ηταν αρκετές.

Στο τελος κλείσαμε το γεύμα μας με ένα καφέ και μια πορτοκαλοπιτα με παγωτό, που ηρθε σε ένα πολυ μεγάλο πιάτο, αλλα ποσοτικά μικρή. Η παρουσία πολυ καλή, η γευση αρκετα καλή, αλλα κάπως λιγωτικη.

Η εξυπηρετηςη έγινε απο έναν ευγενέστατο κύριο, χαμογελαστό και άκρως επαγγελματία. Μου άφησε πολυ καλή εντύπωση, γιατι σε τετοια μέρη συνήθως οι σερβιτόροι ειναι αγέλαστοι και απροσιτοι. Ο συγκεκριμένος ηταν εξαιρετικός.

Στη αρχή ρωτηθήκαμε αν θελουμε ψωμί και είπαμε οχι, αλλα το εμφιαλωμένο νερό δεν το γλιτώσαμε. Ως είθισται πλέον σε αυτη τη χώρα, λες και πάσχουμε απο νερό.
Για ολα αυτα που γευτήκαμε πληρώσαμε 50 ευρω, χωρις το γλυκό που μας ενημέρωσαν οτι ηταν κερασμένο γιατι η φίλη μου ηταν τακτική θαμώνας.

Το value for money, δε θεωρώ και οτι ειναι απο τα καλύτερα, θα προτιμούσα να ειναι λιγο πιο οικονομικό. Βεβαια, μιλάμε για περιοχή Βορείων Προαστίων, και προφανώς απευθύνεται σε ανθρώπους με άλλο budget. Παρόλα αυτα, στο συγκεκριμενο οίκημα, δεν εχει φανεί οτι το κάθε μαγαζι που ανοιγει εχει και διάρκεια ζωής σαν του μαθουσάλα, αλλά δε μου πέφτει και λόγος. Εμένα μου πέφτει λόγος στην τσέπη μου, και μαλλον δε θα το ξαναεπισκεφτω. Στο σύνολο μπορει να έφυγα γευστικά ευχαριστημένη, αυτός δεν ειναι ο μόνος λόγος για να ξαναπάω. Υπάρχουν πολλές επιλογές εκει εξω, και προτιμώ να δοκιμάσω και άλλες.

Δεν αποτρέπω κανέναν να το δοκιμάσει, και για να ειμαι δίκαιη, απο τα προηγούμενα, το tier et tout εχει πολυ καλύτερη κουζίνα.