Ινδία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

χτες Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2016, μετά από βροχερό καφεδάκι στο Σύνταγμα, το στομάχι χτύπησε το γνωστό καμπανάκι. Ιδέα δεν είχαμε για το τι θέλαμε να μασουλήσουμε, όμως σκεφτόμασταν να κατηφορήσουμε προς μοναστηράκι για να πάρουμε "σουβλάκι" από το Mirch. Εκεί που χαζολογούσαμε μητροπόλεως, παίρνει το μάτι μου ένα "india" πεταγόμαστε απέναντι, και ωπ! ινδικό φαγητό! κοιτάω κατάλογο που είχε απέξω, τιμές πάνω κάτω τα ίδια, οπότε αποφασίζουμε να δοκιμάσουμε εκεί τα ινδικά "σουβλάκια".

Ο χώρος είναι πολύ μικρός... στο βάθος αριστερά (τι βάθος, στα 3 μέτρα) η κουζίνα, με 2 μάγειρες, εκ των οποίων ο ένας έφερνε σε ινδία ο άλλος ήταν ασιάτης, και 2 κορίτσια στην παρασκευή των πιάτων. Στα δεξιά μόλις μπεις, ψηλό ψυγείο-βιτρίνα με πολλές πολλές ετικέτες μπύρας! οι λάτρεις του είδους επομένως θα καλύψουν την όποια προτιμησή τους.

Στο σέρβις υπήρχαν άλλα δύο κορίτσια που εξυπηρετούσαν τα τραπεζάκια. Μου έκανε εντύπωση το πολύ προσωπικό, για 20 τετραγωνικά μαγαζί! (8-10 τραπέζια 2άρια και 4άρια)

Γενικά, επειδή πάμε συχνά στο mirch για σουβλάκι όπου γίνεται χαμός από κόσμο και αναμονή, μόλις μπήκαμε στο babaji, νοιώσαμε τρομερή ανακούφιση με τον χώρο... ησυχία.... φωτεινό.... ήρεμο.... ο ένας (σχετικά) μακριά από τον άλλον και όχι... πάνω στον άλλον.... δεν υπήρχε οχλαγωγία, το κεφάλι σου ήταν ήρεμο και δεν σου προκαλούσε επιθυμία να σηκωθείς να φύγεις αμέσως, όταν φας. Καθίσαμε και μας πήραν παραγγελία, δε περιμέναμε όρθιοι σε ουρά, γενικά ήταν πιο "εστιατόριο".

Ηρθε η μια κοπελίτσα και αφού μας έφερε κανάτα με νερό, της παραγγείλαμε, 2 "σουβλάκια" ινδικά και 1 με ρεβύθια και 1 chicken pakora

Εχουμε και λεμε:
όοοολλλα νοστιμότατα... πραγματικά πολύ ωραίες γεύσεις!!
Το ινδικό σουβλάκι, ίδια υλικα (σαλάτα και μαριναρισμένο πικάντικο κοτοπουλάκι, μέτρια πικάντικό ώστε να μη βγάλεις καπνούς, ευμεγεθές όπως του mirch, (μια ιδέα μικρότερο) στα 4 ευρώ, αξίζει φουλ!

Το σουβλάκι με το ρεβυθοκεφτέδες, μάλλον το κλασσικό φαλάφελ, πάρα πολύ νόστιμο, μικρότερο σε μέγεθος αλλά μεγάλο και ευτραφές επίσης, στα 2.5 ευρώ, νομίζω δε θα ξαναφάω "σουβλάκι"ελληνικό άν βρεθώ κέντρο. Το ερωτεύτηκα! μοσχομύριζε και κύμινο-κόλιανδρο, ωραία τα υλικά γενικά μέσα. Δεν έχει καμιά σχέση με άλλα "φαλάφελ" που έχω φάει.

Το chicken pakora τώρα, έχουμε τις εξής επισημάνσεις, πρώτον ήταν πολύ πιο νόστιμο από mirch, πιο εμφανίσιμο (στου mirch φαίνεται παρατηγανισμένο... ) και συνοδευόταν από 2 σαλτσούλες (αχ... γευστικότατες ειδικά αυτή που είναι σα μαρμελάδα) αλλά ήταν... τραγικά μικρότερη η ποσότητα. Οπότε θεωρώ ότι στα 6 ευρώ, δε συμφέρει ιδιαίτερα. Ηταν καμιά 10αριά μακριές λωριδίτσες κοτόπουλου παναρισμένες. Εξαφανίστηκαν αμέσως, μιας και ήταν το πρώτο που μας έφεραν.

Οι τουαλέτες χρησιμοποιήθηκαν από την παρέα, καθαρές και στο υπόγειο, όχι δίπλα στο τραπέζι που τρώς. Γενικά σαν χώρος είναι καθαρός και αξιοπρεπής και δε μαζέυει πιτσιρίκια να φωνάζουν. Είχε οικογένειες, τουρίστες, φίλες, κάθεσαι ανθρώπινα να πεις και δυο κουβέντες!

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην ανάγνωση του καταλόγου, ότι τα κυρίως πιάτα, συνοδεύονται από ρύζι!! δε χρειάζεται να πληρώσεις δλδ έξτρα μερίδα!
Δυο κοπέλες δίπλα μας που είχαν παραγγείλει κυρίως (αυτά στα κεραμικά μπωλ_φουλ γεμάτα) τους έφερε μια πιατέλα με ρύζι μπασμάτι. Ηταν μεγάλη η ποσότητα δηλαδή, όχι να πληρώσεις 3 ευρώ ο καθένας έξτρα, για να φας ρύζι.

Επίσης, είδα ότι είχαν πάρει πίτα νααν με τυρί, που μου φάνηκαν τα 4 κομμάτια, τεράστια! γεύση φυσικά δε ξέρω, αλλά στο μέγεθος, κάθε "Τριγωνάκι" χώραγε στο καλαθάκι μόνο του.

Αποδειξούλα κανονικά αναλυτική στο τέλος χωρίς κουβέρ, χωρίς καθυστερήσεις.

Σε τιμές ήταν ίσως μια ιδέα (μισό ευρώ) πάνω, και όχι όλα, από του mirch, εκτός από το σουβλάκι που ήταν ίδια τιμή στα 4, σε γενικές γραμμές το προτείνω στο σύνολό του, αξίζει γευστικά, δεν είχε καμιά επίδραση στην κοιλιά το καυτερό του θέματος, το περιβάλλον αξίζει περισσότερο επίσης (Εκτός αν πετύχεις καλοκαίρι, να κάτσεις στο μπαλκονάκι στου mirch! ) είναι πιο "κυριλέ" σαν χώρος.

Με τόσο ινδικό σουβλάκι που έχω φάει, θεωρώ ότι είναι πολύ πιο υγειινό από τα "ελληνικά". Να το έχετε στο μυαλό σας αν έχετε όρεξη για ινδικό, είναι στο πλάι της μητροπόλεως, στη Νίκης. Μετρό σύνταγμα ή άλλο μέσο, και έφτασες!

και φυσικά.....

να έχετε όλοι μια καλή χρονιά! να τρώτε πολλές λιχουδιές, να ανακαλύπτετε νέα μαγαζάκια και όλοι μαζί να αλληλοβοηθιόμαστε για να τρώμε όμορφα και γευστικά!!