07 Ιαν 2016

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο 26/12/2015 με κουπόνι προσφοράς (24 ευρώ για μενού δύο ατόμων). Από καιρό θέλαμε να επισκεφθούμε το "Λιβανέζικο" και δεν απογοητευτήκαμε.

Ο χώρος όχι κάτι πολύ ιδιαίτερο, όμως είναι συμπαθητικός, διακοσμημένος κυρίως με φωτογραφίες και αντικείμενα που παραπέμπουν στο Λίβανο και σε βάζει στο κλίμα του καταστήματος.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Ο σερβιτόρος (ο οποίος καταλάβαμε ότι είναι μάλλον και ο ιδιοκτήτης ή τουλάχιστον ο υπεύθυνος του καταστήματος) σίγουρα δεν έχει τα ελληνικά ως μητρική του γλώσσα και ίσως αυτό να οδήγησε κάποιους από τους υπόλοιπους σχολιαστές να τον θεωρήσουν ίσως λίγο απότομο αλλά αν και μας εξήγησε το μενού της προσφορά λίγο γρήγορα, εντούτοις ήταν ευγενικός και ανταποκρίθηκε γρήγορα σε κάθε μας αίτημα.

Στο μενού τώρα, δοκιμάσαμε τη σαλάτα φατούς (λαχανικά, ντομάτα, τραγανά κομμάτια πίτας, λάδι και λεμόνι) η οποία μας ικανοποίησε. Σαν κρύο ορεκτικό πήραμε χούμους (λιωμένα ρεβίθια με λάδι και λίγο σκόρδο) το οποίο ήταν ΟΚ και συνδυαζόταν ωραία με τις πίτες που μας προσφέρθηκαν αντί για ψωμί. Πάρα πολύ καλό ήταν το πιάτο με τα ζεστά ορεκτικά, συνολικά 5 διαφορετικά ορεκτικά, δύο από κάθε είδος (φαλάφελ (ρεβιθοκεφτέδες), κιμπέ (κεφτεδάκια), σαμπουσέκ (τυροπιτάκια), λαχματζούν (πίτα με κιμά), φαταϋέρ (σπανακοπιτάκια). Στα κυρίως πιάτα δοκιμάσαμε κεμπάπ σκέτο (καφτά) και γιαουρτουλού. Και οι δύο εκδοχές ήταν νόστιμες και χορταστικές. Τέλος μας προσφέρθηκε ως επιδόρπιο ένα λιβανέζικο γλυκό (αϊσέλσαράι) το οποίο επίσης είχε ενδιαφέρον σαν γεύση.

Για όλα αυτά, μαζί με τα αναψυκτικά (το εμφιαλωμένο νερό μας προσφέρθηκε δωρεάν ως μέρος της προσφοράς) πληρώσαμε συνολικά 28 ευρώ, μια εξαιρετικά καλή τιμή για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού που μας προσφέρθηκε.

Σαν σημεία κριτικής θα επεσήμανα: α) το γεγονός ότι, λόγω προφανώς της μέρας, η υπόκρουση ήταν χριστουγεννιάτικα τραγούδια από κάποια συμφωνική ορχήστρα που αν και ευχάριστα δεν ταίριαζαν καθόλου με το στυλ του καταστήματος β) κάποιος πελάτης κάπνιζε πούρο που, αν και αρωματικό, είχε βαριά μυρωδιά και δεν ήταν το καλύτερο την ώρα που τρώγαμε.

07 Ιαν 2016

dski