Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Πρώτα απ' όλα επιτρέψτε μου να στείλω τις πιο θερμές ευχές μου για καλή χρονιά σε όλες και όλους τους χρήστες του ask4food! Επίσης, τις πιο θερμές ευχές το 2016 να είναι καλύτερο από το 2015 θα ήθελα να τις απευθύνω και στις φίλες και τους φίλους που είχα τη χαρά να γνωρίσω από κοντά στις δύο συναντήσεις, καθώς και στους δύο διαχειριστές της ιστοσελίδας!

Πρώτη κριτική για το 2016 λοιπόν!
Μέρες γιορτινές, η πόλη στολισμένη, η ατμόσφαιρα ευχάριστη, βραδινή βόλτα στο κέντρο της Αθήνας με μια φίλη και μετά την περιήγηση στην οδό Ερμού, σκεφτήκαμε να τσιμπήσουμε κάτι. Είχαμε καιρό να επισκεφτούμε το ROCK & BALLS στην πλατεία Αγ. Ειρήνης, είχαμε πληροφορηθεί τις αλλαγές στο μενού του, αλλά εμείς είχαμε διαμορφώσει πολύ θετική άποψη για τα περίφημα κεφτεδάκια και είπαμε να τα ξαναδοκιμάσουμε.

Για το χώρο, δεν θα αναφέρω πολλά, εκτιμώ ότι έχει επαρκώς περιγραφεί σε προηγούμενες κριτικές. Βιομηχανικό design, τα τραπεζοκαθίσματα τοποθετημένα σε τέτοια απόσταση που να μην ενοχλείται κάποιος από τις διπλανές παρέες. Το βράδυ που πήγαμε έδειχνε ακόμα πιο όμορφος, δεδομένου ότι υπήρχε και ο εορταστικός στολισμός. Μόνο μειονέκτημα ότι (δυστυχώς όπως και στα περισσότερα εστιατόρια της πόλης μας) επιτρέπεται το κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο, με αποτέλεσμα, όσο καλός κι αν είναι ο εξαερισμός, να είναι αισθητή η μυρωδιά του τσιγάρου, ειδικά για εμάς τους μη καπνίζοντες...

Όταν μπήκαμε στο εστιατόριο, ένας ευγενής νεαρός μας καθοδήγησε να καθίσουμε στο τραπέζι μας. Λίγο αργότερα ένας σερβιτόρος έφερε καταλόγους και νερό βρύσης και στη συνέχεια, ο υπεύθυνος πήρε παραγγελία. Γενικά η εξυπηρέτηση χαρακτηριζόταν από ευγένεια, ίσως να χρειαζόταν να είναι λίγο πιο γρήγορη, δικαιολογείται όμως, λόγω της πολυκοσμίας των ημερών.

Βλέποντας τον κατάλογο θυμήθηκα την επισήμανση που έκανε στην πρόσφατη κριτική της η αγαπητή PP_TINA, δηλαδή ότι το μενού άλλαξε. Πράγματι, εκτός από τους πασίγνωστους κεφτέδες, οι οποίοι πλέον σερβίρονται συνοδεία υλικών που έχει επιλέξει ο σεφ και δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής από τους πελάτες, προτείνονται και αρκετά ενδιαφέροντα πιάτα, ενδεικτικά αναφέρω το μοσχαρίσιο λεπτό διάφραγμα, την αρνίσια πανσέτα, τα μοσχαρίσια μάγουλα, αλλά και τις γαρίδες με μάνγκο.

Εμείς ωστόσο, αποφασίσαμε να μείνουμε προσκολλημένοι στους κεφτέδες.

Πήραμε λοιπόν:
- Μοσχαρίσια κεφτεδάκια με πουρέ πατάτας, αρωματισμένα με λάδι τρούφας και σάλτσα ντομάτας με μυρωδικά. Οφείλω να ομολογήσω ότι η γεύση τους ήταν καταπληκτική! Σε κάθε μπουκιά ένιωθες τη γεύση του μοσχαρίσιου σωστά τηγανισμένου κιμά που έδενε απόλυτα με την έντονη γεύση της σάλτσας ντομάτας εμπλουτισμένης με μυρωδικά. Πραγματικά ένα πιάτο που το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους επισκεφτούν το ROCK & BALLS για φαγητό!

- Κεφτεδάκια από χοιρινή πανσέτα με πατάτες crispy και σπαστή φέτα. Κι αυτά πολύ εύγευστα, ο συνδυασμός με τη φέτα πρόσφερε μια ακόμα μεγαλύτερη γευστική ένταση.

- Μοσχαρίσιο burger με μαγιονέζα ντομάτας, iceberg, κρεμμύδι, παλαιωμένο cheddar, πατάτες και πράσινη σαλάτα. Πραγματικά νόστιμο, πλούσια μερίδα, να σημειώσω και το εξαιρετικής ποιότητας ψωμάκι που το συνόδευε.

Ο λογαριασμός, μαζί με δύο αναψυκτικά, ήρθε γύρω στα 17 ευρώ το άτομο, τιμή που δεν θα τη χαρακτήριζα οικονομική, παρά την πολύ καλή ποιότητα του φαγητού.

Εν κατακλείδι: Το ROCK & BALLS αποτελεί μια αξιόπιστη πρόταση για φαγητό στην περιοχή του κέντρου της Αθήνας. Η ποιότητα των υλικών είναι πραγματικά καλή, τα φαγητά, ειδικά τα κεφτεδάκια, πολύ γευστικά, ο χώρος πολύ ενδιαφέρων, η εξυπηρέτηση πολύ καλή, υστερεί βέβαια στο value for money. Ίσως θα έπρεπε να αναθεωρήσουν -προς τα κάτω- τις τιμές σε κάποια πιάτα του νέου καταλόγου...

Όμως, να κλείσω την κριτική μου αναφέροντας ότι ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα μετά από βραδινή βόλτα στο κέντρο, με σκοπό να δοκιμάσω και άλλα πιάτα από τον ανανεωμένο κατάλογο!