11 Ιαν 2016

Μετα τις καλες κριτικες που διάβασα ηθελα να επισκεφτω το συγκεκριμενο καταστημα και η στιγμη ηρθε χτες στο μεσημεριανο μου διαλειμμα απο τη δουλεια. χαιρομαι γιατι τουλαχιστον δε πηγε χαμενη η ταλαιπωρια που τραβηξαμε ωστε να βρουμε πάρκινγκ στην περιοχη. ειναι το απιστευτο μειον και ηταν ευτυχως το μονο.

οταν φτασαμε η εξω εικονα του μαγαζιου δε μας προϊδέαζε για το ποσο ωραιος ειναι ο εσωτερικος του χώρος. εκπληκτικη ατμοσφαιρα και διακοσμηση, ομορφα χρώματα και ωραια επιλεγμενα αντικειμενα. απο τους πιο ωραιους εσωτερικους χώρους κατα τη γνωμη μου.

αφου καθίσαμε ηρθε η ευγενεστατη σερβιτορα η οποια καθ'ολη τη διαρκεια του γευματος ηταν διακριτικα παρουσα. αμεσως επαιρνε τα πιατα απο μπροστα μας και επισης θετικα με εντυπωσιασε οτι οταν τελειωσαμε τα κυριως και θα τρώγαμε γλυκο, ηρθε με με ενα πανι που μοσχοβολουσε λεμονι και καθαρισε το τραπεζι μας χωρις καν να εχει λερωθει.

στα φαγητα τωρα. φυσικα το Pausa δεν ειναι ενα φτηνο μαγαζι. τουναντιον ανηκει στην κατηγορια των gourmet και ακριβων μαγαζιων. συνεπως δεν ειναι μεν για καθε μερα αλλα μια στο τοσο θεωρω οτι ειναι οτι πρέπει.
για αρχη μας εφεραν για καλοσώρισμα μια σουπα καροτου. δεν εχω φαει κατι πιο νοστιμο απο ενα τοσο απλο υλικο.

παραγγείλαμε μια σαλατα με βαλεριανα iceberg & Radicchio, Prosciutto Πάρμας, Παρμεζάνα Reggiano & λιαστή ντομάτα σε βινεγκρέτ balsamico (10.80€). δεν ηταν ασχημη αλλα θεωρω οτι για αυτο που προσέφερε ηταν αρκετα ακριβη και δεν εκανε τη διαφορα στη γευση.

για κυριως πηραμε Μοσχαρίσια μάγουλα μπρεζέ σε κρασί Chianti, πουρέ καπνιστής πατάτας και τρουφάκια από κατσικίσιο τυρί (15,50€). πραγματικα μιλαμε για ενα θεικο πιατο. πεντανοστιμο, το κρεας να λιωνει στο στομα, ο πουρες εξαιρετικος και η ποσοτητα αρκουντος ικανοποιητικη. ενθουσιαστηκα απο αυτο το πιατο και επισης

Μπιφτέκι από κιμά black angus με καπνιστή μαγιονέζα, πατάτα νέας γης, sauce γιαουρτιού και ψητά λαχανικά 15,80€. επισης ενα πολυ ωραιο πιατο με δυο μεγαλα ζουμερα μπιφτέκια.

κλεισαμε το φαγητο μας με γλυκο σουφλε με τριλογια σοκολατας 7.50€. επισης ενα γλυκο εξαιρετικο για τους λατρεις της σοκολατας που ομως δε σε λιγωνε απο τη πολυ ζαχαρη. γενικα ενα υπέροχο γεύμα σε εναν εξαιρετικο χώρο που μαζι με μπουκαλι εμφιαλωμενο (για το οποιο ομως δεν ερωτηθηκαμε) και το ψωμακι ανηλθε 57,40€ για 2 άτομα. το προτεινω και δεδομενα θα ξαναπαω

11 Ιαν 2016

louki