Μεζεδοπωλεία - Πέραμα - Σαλαμίνα, Αθήνα

Παρασκευη βραδυ σε γιορτινες μερες και ψαχνουμε ταβερνουλα με μουσικη-φαγητο-κρασακι, ομως πολλες απο τις πρωτες μας επιλογες ηταν ηδη κλεισμενες, ειμασταν βεβαια και μεγαλη παρεα(10 ατομα). Καποιος απο την παρεα προτεινε τα τηγανια της ροζας, δεδομενου της καλης παρεας κανενας δεν εφερε αντιρρηση και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βρηκαμε καπου τραπεζι.

Φτασαμε οι πρωτοι γυρω στις 10.30 ο χωρος μας αρεσε αρκετα, σιγουρα προσφατα ανακαινισμενος με ωραια-ζεστα χρωματα στους τοιχους, μικρης ομως χωρητικοτητας με λιγο χωρο για ορχηστρα και πιστα.
Μας υποδεχτηκε με χαμογελο και πολυ διαθεση η Ροζα, η ιδιοκτητρια μας εβαλε σε ενα καλο τραπεζι (ουτως η αλλως δε γεμισε ποτε το μαγαζι), πραγματικα η εξυπηρετηση στο μαγαζι ηταν αψογη απο την πρωτη μεχρι την τελευταια στιγμη.

Ολοι με χαμογελο, ιδιαιτερως η ιδιοκτητρια σε εκανε κυριολεκτικα να νιωθεις οτι σε φιλοξενουσε σπιτι της. Το κερασμα μια γυρα απο τα ποτα μας και ενος πολυ μετριου χαλβα στο τελος σιγουρα στα θετικα. Το μονο αρνητικο που κανονικα θα επρεπε να στοιχησει 1 ντοματουλα αλλα τα υπολοιπα το υπερνικανε ειναι οτι δεν υπηρχε κανατουλα με νερο και αναγκαστηκαμε να παρουμε γυρω στα 6-7 εμφιαλωμενα.

Τελος η ορχηστρα ηταν αψογη για το ειδος της τραγουδησαν πολλα και διαφορετικα τραγουδια και οτι ζητηθηκε, πιο ευχαριστη νοτα της βραδυας.

Οσον αφορα τη γευση εχω πολλες ενστασεις. Σιγουρα οταν παει κανεις σε ενα τετοιο μαγαζι εχει στο μυαλο του οτι δυσκολα θα φαει καλα. Οσο περιμεναμε την υπολοιπη παρεα πηραμε

2 φετες με μελι και σουσαμι(αγαπημενο πιατο σε συμπαθητικη εκτελεση)

1 σαλατα σιζαρς (μονο σε μενα αρεσε οποτε την τιμησα δεοντως)

1 χωριατικη(δεν ηταν καλη, αλλα ειναι απολυτα λογικο λογω εποχης)

1 πατατες τηγανιτες (πραγματικα τελειες, δε ξερω πως μερικα μαγαζια αποτυγχανουν σε ενα τετοιο πιατο, εδω ηταν αψογες)

1 φαβα (πηρε καλα σχολια αλλα δε δοκιμασα διοτι δεν μου αρεσε οπτικως)

1 κολοκυθοκεφτεδες(νοστιμοτατοι)

1 καλτσουνια αναμικτα τυρι και χορταρικα (συμπαθητικα)

1 πατατα με τυρι σε πηλινο(σε ενα τετοιο πιατο δεν ταιριαζει τηγανιτη πατατα το βαραινει πολυ, οποτε δε μου αρεσε)

και 1 ποικιλια 4 ατομων (υπερβολικα μικρη για 35 ευρω που κοστιζε, παρολα αυτα κρεατικα που περιειχε ηταν ζουμερα και καλοψημενα)

Οταν ηρθαν οι υπολοιποι συνεχισαμε με 2 σφακιανοπιτες με μελι (το καλυτερο πιατο)

1 μπιφτεκι σχαρας και 1 μπριζολακια (οπως και στη ποικιλια καλα τα κρεατικα εδω ηταν μεγαλυτερες οι μεριδες)

1 τζατζικι (φανηκε σαν ετοιμο του εμποριου)

1 κριθαρακι με απακι (οι υπολοιποι ενθουσιαστηκαν, εμενα δε μου αρεσε)
και αλλη 1 πατατες τηγανιτες

Αυτα με 3 λιτρα κρασι, 2 καραφακια τσιπουρο και μερικα αναψυκτικα κοστισαν 165 ευρω περιπου, που ηταν αρκετα καλα με δεδομενο οτι ηταν καλος ο χωρος, η μουσικη και η γευση ανεκτη.

Εν ολιγοις εχω στο μυαλο μου να επανελθω ισως πιο πολυ για ποτο και λιγο τσιμπολογημα. Για κατι τετοιο μονο το προτεινω.

Υ. γ το παρκιγκ στη περιοχη ειναι αρκετα ευκολο.