Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Μαύρος γάτος..
Πρωτογνώρισα το Μαύρο γάτο πριν 3 χρόνια (τότε απλώς διάβαζα κριτικές στο a4f για να επιλέγω εγγυημένα εστιατόρια/ταβέρνες) ερωτεύτηκα όλο αυτό που παρέχει και έκτοτε τον επισκέπτομαι συχνά, απλώς δεν έτυχε να γράψω την κριτική μου νωρίτερα (παρόλο που του ανήκουν τα σκήπτρα όπως φαίνεται και από τη βαθμολογία).

Σάββατο 9 Ιανουαρίου 2016 κράτηση για 4 άτομα στο Μαύρο γάτο.
Τόλμησα να ζητήσω το τραπέζι "μας" καθώς και να κάνω reserve μία μερίδα λαχανοντολμάδες (η αθεόφοβη! ) με το φόβο μήπως μέχρι τις 22:00 που θα πηγαίναμε είχαν τελειώσει.

Σημειώνω ότι η κράτηση είναι μάλλον απαραίτητη - ο Γάτος ήταν σχεδόν γεμάτος όταν πήγαμε (παρατήρησα και μία ηλικιακή αλλαγή στους πελάτες, τουλάχιστον το 50% ήταν νεαροί γύρω στα 25-27, αρκετά ελπιδοφόρα εικόνα μιας και μέχρι εκείνη τη στιγμή έβλεπα περισσότερο άνω των 40 ετών πελάτες).

Και μιας και η ευγένεια στο Μαύρο Γάτο περισσεύει, φυσικά και μας περιμενε το τραπέζι "μας", φυσικά και είχαν υπολογίσει τη μερίδα με τους λαχανοντολμάδες που είχα reserva(ρει) τηλεφωνικά!!!

Λίγα λόγια για το χώρο που εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ.
Αυθεντικό ταβερνείο με ατμόσφαιρα που σε παραπέμπει στο 1961 όταν πρωτοξεκίνησε, με τις ζωγραφιές στους τοίχους (λέγεται ότι ανήκουν στο ζωγράφο Ντόρη Παπαγεωργίου ο οποίος ξεπλήρωνε το φαγητό του με τις παραστάσεις αυτές) που επιβεβαιώνουν και το όνομα ΜΑΥΡΟΣ ΓΑΤΟΣ (και τα 2 μαύρα γατιά έξω στο πεζοδρόμιο τα οποία φροντίζουν οι ιδιοκτήτες -χθες βράδυ δυστυχώς έμαθα ότι το ένα εκ των δύο γατιών μάλλον σκοτώθηκε από αυτοκίνητο... ), τα τραπεζοκαθίσματα με εύλογο "αέρα" μεταξύ τους ώστε να μη δημιουργούνται άβολες καταστάσεις με διπλανά τραπέζια, τον κύριο Γιώργο -ιδιοκτήτη, πλέον το μαγαζί το "τρέχει" η κόρη και ο γαμπρός- ο οποίος είναι η απόλυτη προσωποποίηση του ταβερνιάρη (όπως τον φαντάζομαι εγώ τουλάχιστον, καλοπροαίρετο, ευγενικό και φιλικό - ιδιότητες που κληρονόμησαν οι διαδοχοί του).

Στο ζουμί λοιπόν, δηλαδή στο γευστικό κομμάτι:

Πήραμε
1 χόρτα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ! (συνδιασμός ραδικιών, ζωχών κλπ. όλα μαζί σε ένα πιάτο, ραντισμένα με καλής ποιότητας ελαιόλαδο και λεμονάκι) απίθανη μαμαδίστικη γεύση.

2 λαχανοντολμάδες (το reserve που λέγαμε) και ακόμη μία -φτου να μη μας ματιάσω δε μας λείπει η όρεξη- για να απολαύσουμε εις διπλούν την καταπληκτική γεύση αυτού του πιάτου. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην κουζίνα για όλα, αλλά ακόμη περισσότερο για αυτους τους ντολμάδες!

1 λουκάνικο με πράσο (σερβίρεται με πατάτες τηγανητές) νόστιμο & ζουμερό

1 κιλό παϊδάκια (είναι δυνατόν στο Γάτο να μην πάρουμε παϊδάκια?) και μία πατάτες τηγανητές. Οφείλω να πω, ότι είμαι ιδιαίτερα μυστήριο τραίνο στο παϊδάκι (να μην έχει πολύ ξύγκι, να είναι από το σωστό τμήμα του ζώου, να μη ΜΥΡΙΖΕΙ και φυσικά να είναι ψημένο τόσο όσο να κρατάει τους χυμούς του) και φυσικά κάθε φορά ο Μαύρος Γάτος επιβεβαιώνει ότι σέβεται τα αυτονόητα στο επίπεδο παϊδάκι.

1 τζατζίκι (αρκετά δυνατό όπως πρέπει να είναι, άσχετα που εγώ θα το προτιμούσα πιο light)

3 κιλά κόκκινο κρασί caberbet χύμα, ωραιότατο χωρίς καμία παρενέργεια το επόμενο πρωί.

Νεράκι βρύσης που ανανεωνόταν.

Στο τέλος κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κουταλιού μήλο (απίθανη γεύση) και χαλβά σιμιγδαλένιο επίσης τέλεια γεύση.

Λογιαριασμός στα 70,00 euro, όπερ σημαίνει περίπου 17,50/άτομο το απόλυτο vfm λαμβάνοντας υπόψη το μέγεθος των μερίδων, την ποιότητα υλικών, τη νοστιμιά των πιάτων καθώς την ευγενική χαμογελαστή και άμεση εξυπηρέτηση των ανθρώπων που τρέχουν το μαγαζί.

Ο Μαύρος Γάτος εξακολουθεί να παραμένει στο top της λίστας με τα ταβερνεία που με εμπνέουν και να επιβεβαιώνουν την επιλογή μου!!!

2016-01-15 20:38:22

Σας ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη κριτική σας!
Εννοείται πως πάντα θα σας περιμένει το τραπέζι "σας" όπως και οι λαχανοντολμάδες που θα έχετε reserv-άρει απο πριν!
Εις το επανιδείν λοιπόν!!