Πολίτικη κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

ΓΕΥΣΗ: 3 - Κοντά στο 3,5
ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: 2 – Απόλυτα διεκπεραιωτική και τίποτα παραπάνω (και με ένα μικρό φάουλ)
ΧΩΡΟΣ: 3 – Όμορφος, πέτρα και ξύλο σε αρμονία
VFM: 3 – Κι αυτό κοντά στο 3,5
ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΣ; ΝΑΙ

Το συγκεκριμένο εστιατόριο ήταν στη λίστα μας εδώ και καιρό, από τότε που άρχισε να αναδύεται στον κόσμο του διαδικτύου. Ήρθαν και οι πρόσφατες κριτικές των φίλων του site και το ανέβασαν ακόμα ψηλότερα στην wish list μας. Σάββατο βράδυ λοιπόν και, κατά την προσφιλή μας συνήθεια για επίσκεψη σε off-peak ώρες, γύρω στις 7.30 καταφθάνουμε στη Λ. Μεσογείων 376, παρκάροντας πάνω στο πεζοδρόμιο διπλανού καταστήματος, κλειστού εκείνη την ώρα, οπότε το πάρκινγκ πολύ απλό (για εκείνη την ώρα).

Μπαίνοντας, στην «πρώτη» αίθουσα και αριστερά βλέπεις την ανοιχτή κουζίνα. Μας υποδέχεται κύριος, ρωτώντας μας αν έχουμε κάνει κράτηση. Τα φίδια άρχισαν να μας ζώνουν αλλά δεν μπορούσαμε να πιστέψουμε ότι, έστω και Σάββατο, τέτοια ώρα δεν θα βρίσκαμε τραπέζι. Η επόμενη ερώτηση για αν καπνίζουμε απαντάται αρνητικά και τότε, από την αντίδρασή του, κάπως ησυχάζουμε. Τελικά οδηγούμεθα στην πίσω αίθουσα, περνώντας από την «μεσαία» αίθουσα, όπου καθόμαστε στο τραπέζι μας. Στην άλλη άκρη της αίθουσας, μια παρέα τριών ατόμων και αυτό είναι όλο.

Τώρα, σύμφωνα με τα όσα διαβάσαμε εδώ, αυτή η αίθουσα είναι των καπνιζόντων… Πράγμα που επιβεβαιώθηκε σε λίγο καθώς το τσιγάρο άναψε στην απέναντι παρέα. Δεν ασχοληθήκαμε περαιτέρω καθώς η απόσταση ήταν μεγάλη και ο εξαερισμός καλός αλλά ας σημειωθεί το φάουλ… Συνολικά ο χώρος είναι πολύ ωραίος, πέτρινοι τοίχοι με ξύλινη οροφή, ταιριάζει απόλυτα με το concept του συγκεκριμένου μαγαζιού.

Ο κατάλογος μονοσέλιδος, εμπρός-πίσω, συμμαζεμένος, όπως πρέπει, χωρίς εκατοντάδες πιάτα, διευκολύνει πολύ την επιλογή σου. Όσο για την «κακή» εκτύπωση που αναφέρει ο συναγωνιστής fratello, δική μου εντύπωση είναι ότι πρόκειται για καλλιτεχνική πινελιά. Ποιος ξέρει.. Άβυσσος η μηχανή του εκτυπωτή. Μετά τη καθιερωμένη σύσκεψη, ιδού η παραγγελία και οι εντυπώσεις:

Σαλάτα Εσμέ (5 ευρώ): Ψιλοκομμένα κομματάκια μελιτζάνας, ντομάτας, ελιάς, πάνω σε μια φέτα μαύρο ψωμί. Δροσερή αλλά το πιο αδύνατο πιάτο της βραδιάς, άτονη κατά τη γνώμη μου. Σίγουρα άφηνε μια σπιρτάδα στο τέλος από το σχετικό σκόρδο.

Παστουρμαδοπιτάκια (5,50 ευρώ): Άπαιχτα. Στη όψη φοβήθηκα τη λαδίλα καθώς τα είδα όταν ήρθαν, αλλά δεν υπήρχε ίχνος λαδίλας, η ζύμη αφρός και η γέμιση με το κασέρι να λιώνει στο στόμα και τον παστουρμά στην σωστή ένταση. Απόλαυση στο ουρανίσκο. Φαίνονταν ότι είναι χειροποίητα από το ακανόνιστο μέγεθος και σχήμα του καθενός.

Χουνκιάρ (7,50 ευρώ): Μοσχαράκι που έλιωνε επίσης στο στόμα, πουρές μελιτζάνας από τους καλύτερους που έχω γευτεί, πραγματική «κρέμα».
Κεμπάπ γιαουρτλού (7,50 ευρώ): Καλοψημένο κεμπάπ, ζουμερό εσωτερικά, σερβιρισμένο με πατάτες τηγανητές, ψητή ντομάτα και κρεμμύδι.

Μια παρατήρηση τώρα για τις ποσότητες: Χωρίς να παραπονιέμαι ότι φύγαμε πεινασμένοι, οι ποσότητες ήταν στο απολύτως ελάχιστο. Τόσο το μοσχάρι στο χουνκιάρ, όσο και το κεμπάπ (δύο βέργες), αλλά και τα τρία παστουρμαδοπιτάκια εκπλήρωναν με το ζόρι τις απαιτήσεις για μία μερίδα. Νομίζω ότι εδώ επιδέχεται μια μικρή αλλά ουσιαστική βελτίωση.

Όλα τα παραπάνω, μαζί με ψωμάκι ψημένο (2 ευρώ), εμφιαλωμένο νερό (1 ευρώ) (ζητήσαμε νεράκι αλλά δεν ρωτηθήκαμε για το «είδος»), μισό ροζέ χύμα σαββατιανό-μερλό (3 ευρώ) (απλά ΟΚ, τίποτα ιδιαίτερο), ανέβασαν (ή μήπως κατέβασαν;) το λογαριασμό στα 31,50 ευρώ (2 άτομα) και με απόδειξη. Εξαιρετικό value for money για την ποιότητα και τη γεύση των παρεχομένων.

Α, κέρασμα δεν υπήρξε – ό, τι κι αν αυτό σημαίνει για τους υποψήφιους πελάτες. Όσο για τις μικρές «αστοχίες» θα επιβεβαιωθούν ή διαψευστούν στην επόμενη επίσκεψή μας!