Τοπική ελλ. κουζίνα - Πατήσια, Αθήνα

Το τι περηφανια νιώθω που κανω ποδαρικο στις κριτικες αυτου του μαγαζιου, δεν περιγραφεται.

Στον Αρολιθο βρεθηκα ανελπιστα. Μολις ειχα μπει σπιτι απο τη δουλεια, ηδη 9.30 το βραδυ, οταν ενας φιλος με καλει για κρασια στο συγκεκριμενο μαγαζι. Η ωρα ειναι ηδη προχωρημενη, εγω πτωμα απο τη δουλεια, πρωτη αντιδραση ειναι να αρνηθω, ποιος τρεχει τωρα ακομα δεν πατησαμε το καλοσχηματισμενο μας πασουμι σπιτι? Αλλα ας οψεται που ειχα καιρο να τον δω, και περασα και 2 βδομαδες Κωσταλεξη στο σπιτι με πνευμονια, μαζευω τα κουραγια μου και στις 11 περναω το κατωφλι του μαγαζιου.

Ο χωρος ειναι πολυ πολυ ομορφος, μου θυμισε κατι αναμεσα σε κουτουκι και ρακομελαδικο. Ειναι υποφωτισμενο, πετροχτιστο μεσα και εξω, με ομορφα, περιποιημενα τραπεζακια σε καλες αποστασεις μεταξυ τους. Ο χωρος ειναι πολυ ζεστος, και ιδανικος για χειμωνιατικες παρειστικες νυχτες, προσωπικα με κερδισε, οχι γιατι ειναι κατι εξεζητημενο, αλλα ακριβως γιατι εχει τοση προσωπικοτητα στην απλοτητα του. Λεπτομερεια που λατρεψα, τα σερβιτσια. Λευκα παραλληλογραμμα πιατα, και το μαχαιροπηρουνο σε χαρτινη θηκη-φακελο, με τσεπη για τη χαρτοπετσετα, τα ερωτευτηκα.

Η εξυπηρετηση γινοταν απο ενα ψηλο, νεο παιδι, που ηταν πολυ σβελτος και ξυπνιος και δεν χρειαζοταν δευτερη κουβεντα. Δεν εχω κανενα παραπονο, και γρηγορος ηταν, και προθυμος, και ειχε να φερει βολτα και ολο το μαγαζι. Στο τελος που αδειασε απο την πολλη δουλεια εκατσε μαζι μας και πιασαμε την κουβεντα, ωραιος τυπος και κοινωνικος, εγκρινεται.

Η αληθεια ειναι οτι δεν ηξερα οτι η βολτα περιλαμβανει φαγητο, αλλα πολυ το εκτιμησα και αλλο τοσο το τιμησα, ολη μερα στους δρομους δεν λες οτι ημουν και καλοσιτισμενη. Ο φιλος που με καλεσε εχει το μαγαζι στεκι και παρηγγειλε αυτος, εγω τα εβλεπα απλως να καταφθανουν. Πηρε λοιπον:

-1 φετα τηγανισμενη σε φυλλο κρουστας με μελι και σουσαμι. Ηρθε ζεστο, μυρωδατο και τραγανο, δεν ηταν το απαυγασμα της πρωτοτυπιας αλλα φαγωθηκε πολυ ευχαριστα.

-1 πατατες country, εγω θα ελεγα οτι ειναι τηγανιτες, αλλα ειναι σωταρισμενες με μυρωδικα στην πραγματικοτητα. Εμφανεστατα χειροποιητες και γενναιοδωρα αλατισμενες, πολυ καλες.

-1 τηγανια κοτοπουλο, δεν θυμιζε την κλασσικη εκδοχη αλλα ηταν ζουμερο και ωραια ψημενο το κοτοπουλο

-1 χοιρινη τηγανια με sauce φετας και μυρωδικα. Πολυ ιδιαιτερη γευση, προσωπικα μου αρεσε πολυ. Μοναδικη ενσταση οτι το χοιρινο ηταν αρκετα σκληρο σαν κρεας.

-1 μεριδα λουκανικο, συνοδευομενη απο ενα μπολακι γλυκιας μουσταρδας. Δε μπορω να πω οτι τρελαθηκα, μου φανηκε καπως στεγνο και αγευστο, δεν ειναι πιατο που θα επελεγα ξανα. Σιγουρα μπολικο λεμονι θα το βελτιωνε.

Μαζι με το φαγητο μας ηρθε ενα πανερι με ποικιλια απο ψωμακια, απο τα οποια πολυ μου αρεσε ενα λευκο ζυμωτο, πεντανοστιμο, αν και γενικα δεν ειμαι του ψωμιου ιδιαιτερα.

Ηπιαμε και 3 ουζα των 200ml Μπαμπατζιμ, μια μπυρα και ενα κρασι, και φυγαμε ολοι με κεφαλι.

Αυτο που μου εκανε πραγματικα εντυπωση ειναι οτι ηταν γεματο, και μιλαμε μετα τις 12 Δευτερα βραδυ. Αξιον αποριας. Η μουσικη πολυ ευχαριστη εντεχνη με μια αδυναμια στο Μαλαμα, σε σωστη ενταση, ο, τι πρεπει να κανει ατμοσφαιρα. Γενικως, ηταν πιο καλα απο οσο θα περιμενε κανεις, περασαμε πολυ ομορφα τη νυχτα μας και φαγαμε πολυ καλυτερα απο οσο θα περιμενες για τετοιο χωρο, που το φαγητο ειναι δευτερευον.

Απο τιμες δυστυχως, δεν εχω καμια απολυτως ιδεα, ο φιλος που με καλεσε πληρωσε, αλλα μου ειπε οτι ειναι πολυ οικονομικο, αρα κατι θα ξερει. Σε αυτο συνηγορει και το οτι ειναι στεκι νεαροκοσμου, που δεν φημιζεται και για το γερο του πορτοφολι.

Για το ειδος του ειναι τιμιο, αν ειναι το ειδος διασκεδασης που προτιματε, παρτε την παρεα σας και πιειτε ενα και για μενα. Θα το διασκεδασετε.