Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Τελευταίες μέρες της εορταστικής περιόδου, πρώτες του 2016 και ένας φίλος που μένει στον Χολαργό πρότεινε να να τα πούμε, μετά από πολύ καιρό που είχαμε να συναντηθούμε. Μάλιστα, επειδή είχε ξαναπάει και είχε μείνει ικανοποιημένος από το φαγητό, πρότεινε να πάμε στο "Κουκουνάρι". Με δεδομένο ότι κι εγώ, αφ' ενός είχα διαβάσει τις θετικές κριτικές στο ask4food, αφ' ετέρου είχε τύχει να περάσω αρκετές φορές τον τελευταίο καιρό από την περιοχή και να δω το εστιατόριο να έχει μια πολύ όμορφη εικόνα, φωτισμένο και στολισμένο για τις γιορτές, συμφωνήσαμε τελικά, να βρεθούμε βραδάκι στο "Κουκουνάρι".

Ο χώρος είναι συμπαθητικός, τα τραπεζοκαθίσματα τοποθετημένα, ώστε οι πελάτες να κάθονται αρκετά άνετα. Καλόγουστη και η εσωτερική διακόσμηση. Μόνο μειονέκτημα, το γνωστό που συμβαίνει στη μεγάλη πλειονότητα των αθηναϊκών εστιατορίων: το κάπνισμα. Να εξηγήσω ότι στο "Κουκουνάρι", υποτίθεται ότι οι καπνίζοντες κάθονται σε διαφορετικό χώρο, αλλά πρακτικά, όσο και αν οι καπνίζοντες τοποθετούνται στον ημιυπαίθριο χώρο, πρακτικά οι μη καπνίζοντες βρίσκονται σε ακριβώς διπλανά τραπέζια. Ας είναι... Κάποια στιγμή χρειάζεται αυτό το θέμα να λυθεί ευρύτερα στη χώρα μας...

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση ότι ο πρώτος σερβιτόρος που ήρθε στο τραπέζι μας, ενημέρωσε ότι σερβίρουν νερό από τη βρύση και μας ρώτησε αν το θέλουμε ζεστό ή παγωμένο. Καμία σχέση με την υποχρεωτική κατανάλωση εμφιαλωμένου, ευτυχώς! Επίσης, αξιολογήσαμε ως πολύ θετικό το γεγονός ότι μας έφεραν για καλωσόρισμα πολύ νόστιμο λευκό και μαύρο ψωμάκι μαζί με ένα συμπαθητικό ντιπ που είχε ως βάση τη μαγιονέζα και αυτό δεν χρεώθηκε.

Γενικά, τα παιδιά που σέρβιραν ήταν ευγενικά και εξυπηρετικά, πράγμα που με έκανε να σκεφτώ πως είναι πολύ πιθανό να έπιασαν τόπο οι σχετικές παρατηρήσεις που ανέφεραν στις κριτικές τους οι αγαπητοί mavtasos και jim και οι αγαπητές PONTIKI και PP_TINA. Μόνη παρατήρηση ότι, ενώ όταν πήγαμε -φτάσαμε και σχετικά νωρίς γύρω στις 9 το βράδυ- η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη, όταν έφτασε η ώρα να φύγουμε, γύρω στις 11, και με το μαγαζί σχεδόν γεμάτο πια, καθυστέρησαν λίγο να φέρουν το λογαριασμό.

Ο κατάλογος είναι αρκετά περιεκτικός. Διαλέξαμε τρία πιάτα, για να τα μοιραστούμε: Κρητική χωριάτικη σαλάτα σε φωλιά παξιμαδιού, ταλαγάνι σουφλέ και κοτόπουλο κοντοσούβλι. Ήρθαν στο τραπέζι μας με τη σωστή σειρά, οι μερίδες ήταν αρκετά πλούσιες και γενικά, σχηματίσαμε θετική εντύπωση για το φαγητό.

Ας τα δούμε όμως αναλυτικότερα:

- Κρητική χωριάτικη σαλάτα σε φωλιά παξιμαδιού, με τριμμένη ντομάτα, αγγούρι, φρέσκο κρεμμυδάκι, ελιά, κάπαρη, καρδιά αγκινάρας, κυβάκια φέτας και ελαιόλαδο (αντιγράφω από τον κατάλογο στο site του εστιατορίου). Ήταν μια εύγευστη, φρεσκοκομμένη χωριάτικη, με νόστιμη φέτα, σερβιρισμένη σε φωλιά παξιμαδιού. Πολύ καλή ιδέα οπτικά, μας δυσκόλεψε λίγο πρακτικά στο σερβίρισμα, γιατί το παξιμάδι ήταν σκληρό, χρειαζόταν να το είχαν βρέξει λίγο παραπάνω.

- Ταλαγάνι σουφλέ σε φύλλο κανταΐφι, καπνιστή πάπρικα και φιλέ αμύγδαλο με σάλτσα μελιού (πάλι αντιγράφω τον κατάλογο). Να αναφέρω πρώτα απ' όλα ότι ήταν ένα πολύ νόστιμο σουφλέ ταλαγάνι, σερβιρισμένο σε ένα στρογγυλό σκεύος από αυτά που χρησιμοποιούνται συνήθως για σαγανάκι. Θέλω όμως να δικαιώσω και την αγαπητή PP_TINA και να επιβεβαιώσω ότι ούτε κι εμείς καταφέραμε να εντοπίσουμε φύλλο κανταΐφι, καπνιστή πάπρικα και φιλέ αμύγδαλο. Και η ερώτηση έρχεται αυθόρμητα: Βρε παιδιά, έχετε ένα πολύ νόστιμο πιάτο, γιατί αναφέρετε κάτι άλλο στον κατάλογό σας;

- Κοντοσούβλι κοτόπουλο με τηγανιτές πατάτες, πιτάκι από καλαμπόκι και μια σως μουστάρδας. Ήρθε σερβιρισμένο "τσιγκελωτά", δηλαδή περασμένο σε σουβλάκι που στεκόταν κρεμασμένο κάθετα από ένα μικρό τσιγκέλι. Οφείλω να παραδεχτώ ότι το κοντοσούβλι κοτόπουλο ήταν άριστα ψημένο, σωστά αλατισμένο, πολύ εύγευστο! Αρκετά καλές και οι πατάτες, νόστιμη η πίτα από καλαμπόκι, ενώ και η σως μουστάρδας πρόσθετε γευστική ένταση στο κοτόπουλο. Είναι το πιάτο που ανεπιφύλακτα προτείνω στους μελλοντικούς πελάτες του εστιατορίου!

Μαζί με το λογαριασμό μας έφεραν για κέρασμα ένα σφηνάκι λικέρ μαστίχα, γλυκόπιοτο και ευχάριστο τέλος για το δείπνο μας. Ο λογαριασμός έφτασε τα 12 ευρώ το άτομο, τιμή αρκετά λογική. Βλέποντας τον κατάλογο, διατυπώνω απλώς την εκτίμηση ότι μερικά πιάτα θα μπορούσαν να έχουν χαμηλότερη τιμή...

Γενική εντύπωση: Θετική! Ο χώρος συμπαθητικός, το φαγητό αρκετά καλό, η εξυπηρέτηση ευγενική, οι τιμές ικανοποιητικές. Βέβαια, οφείλω να επισημάνω ότι, κατά τη γνώμη μου, σε όλους τους τομείς, κάτι λίγο έλειπε για το άριστο, αλλά η συνολική θετική εντύπωση παραμένει...

Προσωπικά, ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα στο "Κουκουνάρι", αν μη τι άλλο για να δοκιμάσω και το ρολό κοτόπιτας που με τόση θέρμη συστήνει η αγαπητή PONTIKI!