Μοντέρνες ταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

2004... Ολυμπιακοί Αγώνες, χρυσά μετάλλια, περηφάνια, νίκη κατά της τρομοκρατίας!

EURO 2004... Οικονομική ανάπτυξη.... Η κουτσή Μαρία έπαιρνε με την BMW X5 τα παιδιά από το σχολείο που βρισκόταν 200 μέτρα από το σπίτι... 120 έντοκες δόσεις θα έδιναν αλλά δεν πειράζει μωρέ ;;; Και τι έγινε ;;; Ε όχι αυτός του 3ου ορόφου να έχει Μερτσεντέ κομπρεσοράτη ή η γκομενίτσα του 4ου να έχει το Peugeot 307 cc και εμείς να πηγαίνουμε με το λεωφορείο στη δουλειά μας! Θα κάνουμε και εμείς το σκ.. το μας παξιμάδι και ΘΑ ΧΡΕΩΘΟΥΜΕ αρκεί να μην είναι αυτός "καλύτερος" από εμάς.

Μη μου πείτε πως δεν τα ζήσατε αυτά;;;Ξεκινώ περίεργα ε;;;Σωστά!!!

Εκείνη την εποχή λοιπόν όλοι μας δεν γνωρίζαμε τι θα επακολουθήσει, λες και δεν ξέραμε ότι ΔΕΝ έχουμε βαριά βιομηχανία και κατά κύριο λόγο είχαμε θάλασσα, παραλίες και ήλιο. ΑΑΑ!!! Και ελληνική φιλοξενία... Τι είπατε;;;

Όλοι μας τότε αισθανόμασταν βασιλιάδες του κόσμου, μέχρι να προσγειωθούμε ανώμαλα. Τι κάναμε τότε;Επενδύσεις. Τι γίνεται ως τώρα και τι επιχειρήσεις ανοίγουμε;Φαγάδικα, καφετέριες και.... συμπληρώστε ότι θέλετε αν και αυτό το ΚΑΙ πιθανότατα να μείνει άδειο. ΟΧΙ δεν ξεκινώ έτσι για να σας τσακίσω την ψυχολογία. Διάβασε παρακάτω.

Τις εποχές εκείνες (2005) ξεκίνησε η SPORTDAY που "βοηθήθηκε" πολύ από το EURO 2004 και το έπος Ρεχάγκελ. Ο Μπάμπης έφτιαξε στο Μικρολίμανο το μακαρονάδικο, άλλος κατέβηκε υποψήφιος δήμαρχος.... όλοι προσπάθησαν να κάνουν κάτι. Και καλά έκαναν οι άνθρωποι.

Και μπαίνω στο θέμα.

Κάπου στο 2007 γνώρισα το ΜΗΠΩΣ που έχω την εντύπωση πως μέτοχος του ήταν και γνωστός αθλητικογράφος. Ήταν εναλλακτικό στέκι "επωνύμων" του χώρου. Τουλάχιστον έτσι φημολογείτο. Μέσα στο μαγαζί γινόταν καλή δουλειά. Το ΜΗΠΩΣ μεταφέρθηκε γύρω στο 2011-12 -σίγουρος δεν είμαι- μερικά μέτρα μακρύτερα, απέναντι από το Ταξιδεύοντας. Το παλικάρι που εργάζεται και μαγειρεύει στο Ρακ εν Ρολ είχε κάνει όλη τη διαδρομή (αν δεν κάνω λάθος). Τελικά επέστρεψε στον παλιό χώρο του ΜΗΠΩΣ και άνοιξε το Ρακ εν Ρολ.

Το Ρακ εν Ρολ είναι ένα μικρό μαγαζάκι, σε 2 μικρούς χώρους που φιλοξενεί συνολικά 10 τραπεζάκια. Βρίσκεται σε χώρο που δεν θα μπορούσες να σκεφτείς ότι κάτι καλό μπορεί να γίνεται εκεί μέσα. Αν περάσεις απ'έξω θα σου φανεί άχρωμο και άοσμο, καλά καλά δεν θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Όλα αυτά μέχρι να μπεις μέσα. Για το πάρκινγκ μην ανησυχείς, κανένα πρόβλημα.

Αφού μπεις, ο χώρος δεν θα σε μαγέψει. Ο φωτισμός είναι (σχετικά) χαμηλός με καμιά ιδιαίτερη διακόσμηση. Πρόκειται πιθανότατα για παλιό σπίτι (μην έχετε στο νου σας τίποτα αρχοντικό) με προσθήκη από αρκετά καδράκια. Το στυλ είναι στο έντεχνο όπως και η μουσική. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι πως όταν γύρισα σπίτι μύριζα τσιγαρίλα. Κανονικά έπρεπε να κοιμηθώ στο μπαλκόνι και εγώ, όχι μόνο τα ρούχα μου.

Αν μου ζητούσατε να ορίσω περιοχή που θα μπορούσατε να βρείτε κάτι παρόμοιο σε ύφος θα το τοποθετούσα στα Πετράλωνα.

Η λέξη κλειδί σε περίπτωση που το επισκεφθείτε είναι μία. ΠΑΡΕΑ. Όσο αδιάφορος και αν είναι ο χώρος, τόση ζεστασιά και καλή διάθεση έβγαλε σε έμας παρέα 6 ατόμων (3 ζευγάρια). Σε αυτό έπαιξαν ρόλο 2 παράγοντες. Ο πρώτος ήταν γιατί η μια και μοναδική κοπέλα που μας εξυπηρετούσε ήταν σβέλτη, ευγενική και γάτα. Ήξερε πότε να επέμβει και έπιανε αμέσως τι επιθυμούσες. Το τιμάει το μεροκάματο της. Χαμογελαστή, γύριζε σαν σβούρα.

Ο δεύτερος λόγος φίλοι μου όπως θα καταλάβατε και από τη βαθμολογία είναι το φαγητό. Ο κατάλογος είναι παιχνιδιάρικος και ενώ έχουν μόλις 3 σαλάτες, παίζουν πολύ με τα τυριά και τα κρεατικά όπως έχει και 2 πίτες. Αν επιθυμείτε κάτι σε θαλασσινό, λυπάμαι χάσατε. Προχωρήστε 70 μέτρα πιο πάνω και θα βρείτε το Ταξιδεύοντας.

Διαβάζοντας τον κατάλογο του Ρακ εν Ρολ σίγουρα θα θελήσετε να παραγγείλετε σχεδόν τα πάντα. Ενδεικτικά, θα αναφέρω πως δεν πήραμε ταλαγάνι σχάρας με σάλτσα τομάτας, κρεμμυδόπιτα με χειροποίητο φύλλο, ρολο κοτόπουλου με λιαστή τομάτα και πιπεριά ή μοσχαράκι με δεντρολίβανο και πουρέ πατάτας. Αυτά τα σταμπάραμε για επόμενη επίσκεψη.

Και το ταξίδι ξεκινάει:

- Αντί για ψωμί πήραμε πιτούλες στα 0.3 ευρώ οι 2, συνολικά 8. Κρατήστε τις για το...

- Χαλούμι με σάλτσα βατόμουρο στα 5 ευρώ. Αρκετά γλυκιά η σάλτσα, δεν θα αρέσει σε όλους γιατί θα παραπέμπει σε γλυκό. Εμείς πάντως κάναμε βούτες με τις πιτούλες. Μας ήρθε καυτό.

- Σαλάτα με λόλα, ρόκα, λάχανο, μαρούλι, λιαστή τομάτα και παρμεζάνα στα 5.5 ευρώ. Υπεραρκετή αλλά δεν είχε αυτό το κάτι που θα με τρελάνει, ίσως γιατί όλα τα υλικά ήταν ψιλοκομμένα. Φρέσκια και δροσερή πάντως.

- Μανούρι ψητό με πέστο από μυρώνια και κάσιους σερβιρισμένο σε σαλάτα από baby σπανάκι στα 5 ευρώ. Νόστιμο πιάτο με καλοδεμένη σως, ελαφρώς σκορδάτη. Σε πρώτη φάση οπτικά θα δείτε 2 μεγάλα και 2 μικρά κομμάτια. Μην ξεγελαστείτε. Τα 2 μικρά δεν είναι τυρί αλλά πιτάκι με πέστο. Μπόλικη ποσότητα από φρεσκότατο σπανάκι, το τσάκισα με το λαδάκι του. Ευπαρουσίαστο πιάτο.

- Σαγανάκι τυριών με παστουρμά στα 4.5 ευρώ. Σαν βάση έχει πίτα σουβλακιού. Καλοψημένο κομμάτι τυριού με διακριτική τη γεύση του παστουρμά. Ρίξτε και λεμονάκι.

- Κιμαδόπιτα με χειροποίητο φύλλο στα 6 ευρώ. ΠΟΙΗΜΑ. Τόσο ζουμερή, τόσο αρωματική. Στη γέμιση υπάρχουν μεξικάνικα φασόλια (μην φοβάστε) και κατά την άποψη μου και τυρί. Πολύ ωραία και η ζύμη! Σιγουράκι!!!

- Συκώτι με κόκκινο κρασί και σουσάμι συνοδευόμενο με ρύζι στα 6.5 ευρώ. Το ρυζάκι ήταν μπασμάτι. Το συκώτι ψημένο όπως πρέπει, ευπαρουσίαστο το πιάτο. Η σάλτσα δεν ήταν τρομερή, άφηνε μια πικρούτσικη γεύση.

- Φλωμάρια Λήμνου, δηλαδή πολύχρωμα ζυμαρικά με λιαστή τομάτα, αρωματική καπνιστή πανσέτα και παρμεζάνα στα 6.5 ευρώ. Γευστικό χειμωνιάτικο πιάτο, τα φλωμάρια μοιάζουν με ταλιατέλες, σε κάποια φάση νόμιζα πως έτρωγα μπολονέζ (με την καλή έννοια). Τα υλικά λεπτοκομμένα, υπήρξε αρμονία στο πιάτο.

- Ψαρονέφρι σε σάλτσα καπνιστού τυριού στα 7.5 ευρώ. Ωραιότατη σάλτσα χωρίς να είναι καθόλου βαριά, άρεσε πολύ στην έγκυο κοπέλα της παρέας. Οι πατατούλες φρεσκότατες και νόστιμες. Το κρέας θα το ήθελα λίγο πιο ζουμερό, αν θυμάμαι καλά το είχα ξαναφάει στο ΜΗΠΩΣ. Διορθώνεται εύκολα το λαθάκι.

- Λουκάνικο πιπεράτο στα 6.5 ευρώ. Συνοδευόταν από τις ίδιες νοστιμότατες πατατούλες. Το λουκάνικο γενικώς μου πέφτει βαρύ. Το συγκεκριμένο πάντως ήταν πικάντικο, καλοψημμένο και ελαφρύ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ με μπόλικους χυμούς.

- 1 λίτρο ημίγλυκο κρασί στα 8 ευρώ, ευκολόπιοτο και ελαφρύ χωρίς παρενέργειες.
- 1/2 λίτρο λευκό κρασί στα 3.5 ευρώ.
- 1 αναψυκτικό στο 1.8 ευρώ.

Κέρασμα στο τέλος σοκολατόπιτα, νόστιμη βάση, βουτυρώδης σοκολάτα στην επιφάνεια.

Δυστυχώς ποτέ δεν έμαθα το κόστος γιατί ο φίλος της παρέας πήγε και πλήρωσε κρυφά χωρίς να καταλάβουμε τίποτα. Υπολογίζεται πάνω-κάτω στα 70 ευρώ. Τιμή λιώμα για 6 άτομα.

Σημειώστε πως στα ποτά υπάρχουν επιλογές όπως Σούμα σαμιώτικη στα 3.5 ευρώ/100 μλ, μπύρα ΖΕΟΣ 1λ στα 5.5 ευρώ, ΒΑΠ Ρόδου 500 μλ/3 ευρώ, Βεργίνα weiss 500μλ/3 ευρώ, ρακή 100 μλ/3 ευρώ, ρακόμελο στα 3.5 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως οι εποχές αλλάζουν, το παιδί στο Ρακ εν Ρολ όμως έμεινε ίδιο, με ΣΕΒΑΣΜΟ στον πελάτη. Δεν μου κάνει εντύπωση που οι παρέες που ερχόντουσαν τον χαιρετούσαν θερμά σαν να είναι χρόνια φίλοι. Μια ακόμη λεπτομέρεια που μου έκανε κλικ είναι πως βγήκε από την κουζίνα του να μας ευχαριστήσει και να μας ξεπροβοδίσει.

Αν βρισκόταν σε άλλη περιοχή θα μιλούσαμε για μεγάλη επιτυχία που θα "έπαιζε" πολύ σε διάφορα σάιτ. ΔΕΝ το έχουν ανάγκη αφού ακόμα και την Τρίτη 12/1/2016 στις 20.20 που πήγαμε υπήρχαν ήδη κρατήσεις και η ευγενική κοπέλα έκανε αλχημείες στον χώρο για να μας φιλοξενήσουν. Καλού-κακού κάντε ένα τηλεφωνηματάκι όσοι έρχεστε μακρυά γιατί εγώ έχω την τύχη να μένω σε απόσταση αναπνοής! Πάρτε την παρέα σας, όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά γιατί δεν θα μπείτε σε διλήμματα του τι να παραγγείλετε. Πάρτε ότι τραβάει η όρεξη σας και θα φύγετε με ένα στομάχι σαν πούπουλο.

Είναι σίγουρο πως η θέση 74 στο σάιτ είναι υψηλή (αυτή τη στιγμή που γράφω) αλλά νομίζω πως πρέπει να πιάσει τουλάχιστον την 50άδα.

ΜΗΠΩΣ να κάνετε μια επίσκεψη σύντομα ;;;