Ινδία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Ομόνοια. Οδός Γερανίου. Ινδικό εστιατόριο. Φύγαμε!!
Έτσι καταλήξαμε αρχές Γενάρη του 16' έξω από το Dhaka Palace γεμάτοι σκεπτικισμό αλλά και ενθουσιασμό για το τι μας περιμένει μόλις ανοίξουμε την πόρτα.

Και οι προσδοκίες μας επαληθεύτηκαν. Επιτέλους ένας χώρος γεμάτος από Ινδούς μετανάστες. Επιτέλους κάτι αυθεντικά ινδικό. Ο χώρος χωρίζετε σε δύο μέρη με τον πρώτο να είναι γεμάτος από κόσμο που δεν τρώει απαραίτητα, αλλά συζητά και βλέπει στην τηλεόραση ινδικά κανάλια πίνοντας καφέ η και όχι.

Στο βάθος βρίσκεται ο χώρος που παρέες Ινδών κατά συντριπτική πλειοψηφία αντρών καθόταν για φαγητό. Ο χώρος αρκετά παραδοσιακός στα ινδικά πρότυπα με ωραία χρώματα και τοιχογραφίες αλλά ταυτόχρονα και αρκετά βρώμικος μιας και στα τραπέζια έβρισκες υπολείμματα από σαλάτες η νερό από προηγούμενους πελάτες. Βέβαια κάτι τέτοιο ποσώς μετρίασε τον άκρατο ενθουσιασμό μας και αφού κάτσαμε αρχίσαμε διακριτικά να σκανάρουμε τα πάντα.

Εδώ να σημειώσω πως τα σερβίτσια που μας ήρθαν ήταν εμφανώς διαφορετικά από αυτά που σέρβιρε τους υπόλοιπους πελάτες, όπως επίσης και ότι ήμασταν το μοναδικό τραπέζι το οποίο στρώθηκε με το που κάτσαμε και ήρθε εμφιαλωμένο νερό. Όλα αυτά χωρίς να τα ζητήσουμε. Η παραγγελία μας δεν ήταν μεγάλη μιας και δεν πήγαμε με άδειο στομάχι. Έτσι παραγγείλαμε:

-πίτες papadum οι οποίες ήρθαν συνοδεία όχι με την κλασσική ινδική σος γιαούρτι, μέντα, κόλιανδρο κλπ αλλά με μια σος μαγιονέζα-μουστάρδα κάτι που μας παραξένεψε.

-πίτες naan ωραία ψημένες αλλά σε τηγάνι.

-ένα Chicken Karahi που ήταν γευστικότατο σε μια πλούσια σάλτσα επίσης πολύ νόστιμη. Η μερίδα αν και δεν φάνηκε αρκετά μεγάλη τελικά ήταν ικανοποιητική.

-μια σούπα Daal με φάβα επίσης αρκετά νόστιμη και σε καλή ποσότητα.

-ένα απλό ρύζι Byriani το οποίο ήρθε σε αρκετά μεγάλη ποσότητα και ήταν ιδιαίτερα νόστιμο.

Βέβαια δεν έλειψε και εδώ μια ευχάριστη παρανόηση μιας και στο μέσο περίπου του γεύματος θέλαμε να παραγγείλουμε τους κλασσικούς κρεμμυδοκεφτέδες (onion bhaji) αλλά στο τραπέζι μας έφτασε ένα ωραιότατο κρεμμύδι κομμένο σε φέτες! Εν τέλει, για να μην στεναχωρήσουμε τον σερβιτόρο που έκανε υπεράνθρωπες προσπάθειες να καταλάβει τι ζητάμε, βάλαμε λίγο κρεμμύδι στην naan την τυλίξαμε και την φάγαμε..

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω εκτός του κρεμμυδιού που ήρθε χωρίς χρέωση: ) ήταν 22.60 ποσό ικανοποιητικό μεν για την ποσότητα και ποιότητα του φαγητού, τσιμπημένο δε, για την καθαριότητα του χώρου. Να σημειώσω πως οι τιμές για τους μη ινδικής καταγωγής πελάτες ήταν μάλλον διαφορετικές.

Δεν ξέρω αν θα ξαναπάω σύντομα στο συγκεκριμένο μαγαζί, αλλά ξέρω πως για όση ώρα βρισκόμουν σε αυτό, βίωσα μια απόλυτη ινδική εμπειρία, μίλια πιο αυθεντική από τα αποστειρωμένα ινδικά εστιατόρια που απευθύνονται σε Έλληνες πελάτες. Αξίζει οπωσδήποτε μία επίσκεψη.

Τέλος, βασική προϋπόθεση για να επισκεφτεί κάποιος το μέρος, είναι να αφήσει στην άκρη οποιαδήποτε προκατάληψη έχει καλλιεργήσει για την περιοχή, μιας και έτσι θα χάσει λίγο από την αίσθηση του να ταξιδεύεις στην Ινδία λίγα μέτρα κάτω από την Ομόνοια..