Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Καλη χρονια σε ολη την παρεα! Υγεια σε ολους και μακαρι το 2016 να πραγματοποιηθουν οι περισσοτερες απο τις επιθυμιες μας!

Πρωτες μερες του νεου χρονου και ενα βραδακι Πεμπτης μας βρισκει στην περιοχη της Νεας Σμυρνης. Ειμαστε βολτα απο νωρις, εχουμε πεινασει οποτε λεμε να παμε καπου να τσιμπησουμε..

Η συζυγος γνωριζει την ενασχοληση μου με το ask4food, οποτε το βαρος για την ευρεση του καταλληλου μερους, στην ευρυτερη περιοχη, πεφτει πανω μου.
Οι αρχικες μου επιλογες ηταν αλλες, ομως η μια μετα την αλλη καιγονται, μιας και σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι τους, με ενημερωνουν πως δεν διαθετουν το ειδικο μηχανακι για πληρωμη μεσω καρτας..

Δεν ξερω αν ειμαι περιεργος, παντως θεωρω απαραδεκτο εν ετη 2016, να υπαρχουν επιχειρησεις στο χωρο της εστιασης που δεν σου δινουν αυτη την επιλογη, χρησιμοποιωντας δικαιολογιες οπως, μας εχει χαλασει, εχουμε ενα προβληματακι κτλ..
Καθε εμποδιο για καλο και ετσι καταληξαμε στο Druid, κλεινοντας online και κερδιζοντας και μια εκπτωση 20% επι του λογαριασμου.
Το Druid βρισκεται σε μια ησυχη γειτονια του Παλαιου Φαληρου, με ευκολη προσβαση μεσω της παραλιακης.

Ο χωρος χωριζεται στον εξωτερικο χωρο που το χειμωνα κλεινει με τζαμαριες και στον μεσα χωρο που ειναι μικρος με 6-7 τραπεζια, μπαινοντας αριστερα, ενω στα δεξια υπαρχει ενα μπαρ καθως και ενα πιανο. Προχωρωντας, υπαρχουν οι πεντακαθαρες τουαλετες και στο βαθος η κουζινα.

Τα χρωματα που κυριαρχουν ειναι το ασπρο και το μαυρο, ενω ολος ο χωρος αποπνεει καθαροτητα και ηρεμια. Η μουσικη καθ' ολη την διαρκεια της βραδιας ηταν υπεροχη και σε σωστη ενταση, δενοντας αρμονικα με τον χωρο!
Ιδιαιτερη μνεια οφειλω και στην ζεστη που ειχαν φροντισει να υπαρχει στον χωρο, κατι που δυστυχως δεν θεωρειται αυτονοητο, μιας και αλλου τρως παρεα με το μπουφαν και το κασκολ σου..

Η εξυπηρετηση ηταν αψογη απο την στιγμη της τηλεφωνικης μας συνομιλιας, οπως και σε ολη την διαρκεια της βραδιας!
Οταν καθισαμε μας προσφερθηκαν χειροποιητα κριτσινια συνοδευομενα απο ενα ντιπ με βαση το γιαουρτι, που ηταν γευστικοτατα, αν και θα προτιμουσα να ερχεται μαζι και ψωμι..

Η παραγγελια μας ηταν η εξης:
Σουπα καροτο τζιντζερ. Καυτη, υπεροχη, πλουσια γευση! Θα ηθελα καθε χειμωνιατικο μου γευμα να ξεκιναει με μια τετοια σουπιτσα! Την τιμησε δεοντως και η 1,5 ετους κορη μας!5€

Ταρτα με φετα και λαχανικα. Χειροποιητο μπισκοτο, απιστευτα τραγανο, υπεροχη μους φετας, καθολου αλμυρη, η τιμη ομως λιγο αλμυρη για την ποσοτητα της..8€
Ριζοτο μιλανεζε, αψογα χυλωμενο, με τη ζαφορα να δινει μια ιδιαιτερη γευση!8€
Οσομπουκο κρεμολατα, υπερμαλακο το μοσχαρι, ελιωνε στο στομα, η ποσοτητα ικανοποιητικη τουλαχιστον για δυο ατομα! Πιατο που επισης τιμησε η μικρη μας! Συνοδευοταν απο πολεντα με κρεμα τυρι,20€

Για επιδορπιο επιλεξαμε αφρο σοκολατας με πικλες απο φραουλα και βανιλια. Δεν ξερω αν η φαντασια μου οργιαζει, παντως περιμενα κατι διαφορετικο.. Δεν ηταν κακο, απλα το ειχα φανταστει αλλιως, ηταν μια πολυ γευστκη και αναλαφρη μους με κομματια φραουλας, τιμη σιγουρα τσιμπημενη,8€

Ηπιαμε ενα αναψυκτικο 2,5€ και ενα ποτηρι κοκκινο κρασι 4€.
Μετα το γλυκο μας προσφερθηκε λικερ μαστιχας, ενω ουτε τα κριτσινια ουτε το νερο χρεωθηκε..

Επισης στην αρχη μας προσφερθηκαν ως καλωσορισμα αλμυρα ταρτακια, γευστικοτατα χωρις να θυμαμαι ακριβως τα υλικα τους..

Ο λογαριαμος ηρθε κανονικοτατα στα 55 ευρω και κατοπιν του 20% στα 44 ευρω..
Κλεινοντας, προκειται για ενα εστιατοριο με ποιοτικες πρωτες υλες, καλοεκτελεσμενα και γευστικοτατα πιατα, σε ενα ομορφο και ησυχο περιβαλλον, που κατα την γνωμη μου ειναι ιδανικο και για ενα ρομαντικο δειπνο!

Μικρη ενσταση μονο, ως προς την τιμολογηση σε καποια πιατα, αυτα ομως ειναι λεπτομερειες μπροστα στο συνολικο αποτελεσμα που ειναι υψηλοτατου επιπεδου!
Καλη χρονια και παλι σε ολους!