Beer Restaurants - Άλιμος, Αθήνα

Εμπιστευομαι ορισμενους χρηστες εδω μεσα ανεξαρτητως σκουφων και ενας απο αυτους ειναι ο Nicolas Cage, μαλιστα στενοχωρηθηκα που ειπε πως δεν θα ξαναγραψει για κακο μαγαζι, θα μπορουσε να μας γλυτωσει απο πολλες κακοτοπιες, οπως το εχει κανει και στο παρελθον.... Αυτος ειναι και ο λογος που βρεθηκα στο O' Canto Pub.

Παρεα 6 ενηλικων και 2 παιδιων ηρθαμε του Αγιαννιου μιας και γιορταζε παππους και εγγονι, ειχαμε παρει τλφ και ειχαμε κλεισει ενα τραπεζι στους μη καπνιζοντες, διπλα στο κηπο που ειναι διαμορφωμενος για παιδια.

Πρωτα απ ολα ο χωρος, ειναι ενα παλιο αρχοντικο που γυρω γυρω εχει δεντρα και στο πισω μερος εχει μια μεγαλη αυλη που ειναι στρωμενη με γκαζον και προοριζεται για τα παιδια. Με το που μπαινεις μεσα σου ερχεται η μυρωδια οτι καπου υπαρχει τζακι και οντως δεν καναμε λαθος. Διαθετει 4 δωματια, ολα μεγαλα και στρωμενα με ανετα τραπεζια. Σου δινει την αισθηση οτι εισαι στο Εδιμβουργο, ειχα σπουδασει εκει και κατι ξερω απο αυτα...

Τα χρωματα σε μπεζ και πρασινο και στους τοιχους καδρα απο παλιους ηθοποιους. Στο μπαρ μεσα εχει ενα παλιο συνθετο με σκαλιστο ξυλο, φωτισμενο με ολα τα μπουκαλια πανω, πραγματικη παμπ. Και η μουσικη υποκρουση ηταν σε ρυθμους τζαζ, στη σωστη ενταση ωστε να μπορουμε να φαμε ανετα και να τα μιλησουμε κιολας.

Ευτυχως ειχαμε κλεισει τραπεζι και ο σερβιτορος μας πηγε κατευθειαν εκει γιατι το μαγαζι ειχε κοσμο, δε ξερω αν θα βολευομασταν αμεσως χωρις κρατηση. Μας εβαλαν στην τελευταια αιθουσα, διπλα στο κηπο οπου μπορουσαμε να βλεπουμε τα μικρα να παιζουν, βοηθουσε και ο καιρος, ολα καλα.

Παραγγειλαμε:

σαλατα Cobb,

spring rolls με τυρια και σαλαμι μπυρας,

nachos με τυρι και πικαντικο κιμα,

Portobello Μανιταρια,

2 Αmerican Burger (ο καταλογος το εχει με διπλο μπιφτεκι αλλα το ενα το ζητησαμε με μονο και μας το εφεραν),

2 Μexican Burger,

και μια ποικιλια κρεατικων για 2 ατομα για τους γονεις.

Για τα παιδια πηραμε ενα hot dog και ενα club sandwich.

Απο μπυρες εχει παρα πολλες και ο σερβιτορος μας καθοδηγησε αναλογα με τα γουστα μας σε ποια να πιουμε.

Μας ειχε πει με το τροπο του πως τα πιατα ειναι μεγαλα και ισως αυτα να ειναι και πολλα αλλα οταν ξεκινησαν και ερχοντουσαν (και μαλιστα χωρις καμια καθυστερηση, παρολο το κοσμο που ειχε) καταλαβαμε πως δεν ηταν διαφημιστικο κολπο, ηταν οντως πολλα. Οι μεριδες ειναι μεγαλες και εντυπωσιακες στο ματι!

Η Cobb, που δεν ειχα καταλαβει πως ηταν, εχει βαση το iceberg και απο πανω αραδιασμενα εχει μπεικον, αβοκαντο, blue cheese, καπνιστη γαλοπουλα, τοματινια, σελερι, και κρεμμυδι φρεσκο! Πολυ καλη επιλογη! Ο Αμερικανος (οπως το ελεγε ο σερβιτορος) ειναι τεραστιος και το μπιφτεκι του, ισως απο τα καλυτερα που εχω φαει - και το Mexican το ιδιο!

Οι δικοι μου ενθουσιασμενοι με τη ποικιλια, ειδικα το κοτοπουλο ηταν μοναδικο!

Σας τα γραφω αναλυτικα γιατι πηγαμε 3 γενιες και κατι φιλοι και εμειναν ολοι ενθουσιασμενοι! Ακομα και τα παιδια που συνηθως γκρινιαζουν οταν βγαινουν εξω γιατι βαριουνται, δεν ηθελαν να φυγουμε, ποσο μαλλον εμεις που ειχαμε και τις μπυρες μας..!

Οταν τελειωσαμε μας τα μαζεψαν αμεσως, δεν ειχαμε μπροστα μας κανενα χαμο πανω στο τραπεζι, και μας εφεραν γλυκα και σφηνακια μαστιχας, το κερασμα τους.

Οι τιμες ηταν δικαιες και λογικες, καπου 85ε ηταν για τα φαγητα, και μαζι με τις μπυρες (γιατι πηραμε και αλλη γυρα) πηγαινε στο συνολο 123ε, πολυ καλα αν με ρωτατε γι αυτα που φαγαμε! Μας ηρθε και αλλη μια γυρα μπυρες απο το μαγαζι οπου και εκτιμηθηκε δεοντως μιας και ηταν η πρωτη φορα που ειχαμε παει. Ολα με αποδειξη, να τα λεμε και αυτα!

Πιστευω γενικα πως το μαγαζι ειναι 100% VFM αλλα με τη ποικιλια τα χασαμε, ηταν χορταστικη για 2 ατομα και εκανε μονο 13ε!

Το προτεινω ανεπιφυλακτα, εγω σιγουρα θα ξαναπαω αλλα μπορει και με κανα φιλο για να δω μπαλα, να θυμηθω και τα νιατα μου στο Εδιμβουργο!