Σουβλάκι & Σχάρα - Δάφνη, Αθήνα

Στα φιλετακια εχω πολλες παιδικες-εφηβικες αναμνησεις απο οικογενειακες εξοδους.

Για καποιο αδιευκρινιστο λογο μαγαζια τα οποια ειχαμε παει πολλες φορες και ειχαμε μεινει ευχαριστημενοι μετα απο ενα χρονικο διαστημα μαλλον τα βαριομασταν και τα αλλαζαμε.
Οταν αρχισα να διαβαζω τις κριτικες στο a4f ξαναθυμηθηκα τα φιλετακια και ηθελα οπωσδηποτε να τα δοκιμασω. Παντα ομως κατι συνεβαινε και δεν ειχε τυχει.

Ενα βραδυ σαββατου που για αλλου ξεκινησαμε και αλλου καταληξαμε ο αδερφος μου το προτεινε και τον ακολουθησαμε με χαρα 5 ατομα.

Ο χωρος εσωτερικα δεν ειναι τιποτε ιδιαιτερο ταβερνα βγαλμενη απο αλλη δεκαετια, στα θετικα οτι η θερμοκρασια ηταν σε πολυ καλα επιπεδα και μαλλον ειχαν σχετικα προσφατα βαψει τους τοιχους (διαφωνω με την επιλογη του κοκκινου χρωματος σε καποια σημεια). Σιγουρα το καλοκαιρι στην αυλη ειναι πολυ καλυτερα.

Στην εξυπηρετηση τα δυο ατομα που ηρθαν ηταν προθυμα γρηγορα αλλα χωρις χαμογελο κλπ Αυτο που δε μας αρεσε ειναι οτι ζητησαμε μισο κιλο κρασι και μας εφεραν κανατα του λιτρου, ο σερβιτορος μας λεει πιειτε οσο θελετε και θα χρεωθει αντιστοιχα. Πραγματικα δεν καταλαβαμε τη λογικη, αλλα επειδη ειμασταν σε καλη διαθεση δεν μπηκαμε σε διαδικασια συζητησης. Παρολα αυτα επειδη δυο μονο ατομα ηθελαν να πιουν λιγο κρασακι περισσεψε αρκετο. Στο τελος χρεωθηκε κανονικα σε τιμη λιτρου δεν γινεται συζητηση για το ποσο(2-3 ευρω επιπλεον)αλλα μου φαινεται πολυ περιεργη νοοτροπια. Παρολα αυτα κερασαν στο τελος ωραιο γιαουρτακι με γλυκο κουταλιου(δυο πιατακια με διαφορετικα γλυκα) σιγουρα θετικο στοιχειο.

Η γευση ειναι πραγματικα αυτο που ειχα στο μυαλο μου ολα αυτα τα χρονια.
Ο καταλογος ειναι πραγματικα μικρος και ανακοινωνεται ως επι το πλειστον προφορικα, εμεις τον ζητησαμε και μας ηρθε ομως ταχυτατα. Να σημειωσω οτι ειμασταν ολοι πραγματικα πεινασμενοι, οποτε παραγγειλαμε αρκετα πιατα.

Πηραμε
πατατες τηγανιτες, διπλη μεριδα Χ4 (νοστιμες τραγανες κομμενες στο χερι)
στα 3 ευρω
Τζατζικι Χ2 (πολυ ελαφρυ για τα γουστα μου απαραιτητο ομως συνοδευτικο)2.5ευρω μικρη μεριδα ομως

Σαλατα χωριατικη (συμπαθητικη για την εποχη νοστιμοτατη η φετα)κοστισε γυρω στα 6 ευρω επισης σχετικα μικρη μεριδα.

Καλαμακια χοιρινα(5 ζουμερα και καλοψημενα) 1.20 εκαστο
Κρυο χοιρινο (εμενα μου αρεσε αρκετα γενικα αφησε την αισθηση της μετριοτητας στην παρεα, οποτε σχεδον ολο το εφαγα μονη μου) 5 ευρω γενναια μεριδα
φιλετακια απο μπουτι κοτοπουλο(ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ωραια μαριναρισμενα, ενδεικτικο το γεγονος οτι τα επαναλαβαμε ) Χ2 6,50 η μεριδα

Φιλετακια χοιρινα το must της ταβερνας (τρυφερα κομματια κρεατος με σωστο ψησιμο πηραμε 3 ή 4 μεριδες)στα 6ευρω η μεριδα

Λουκανικο χωριατικο (παροτι δεν ειμαι φαν εδω ηταν πολυ νοστιμο) Χ2 νομιζω γυρω στα 6 ευρω το καθενα.

Ο καταλογος δεν εχει πολλα πραγματα επιπλεον μερικες σαλατες, χορτα και λαχανο, απο κρεατικα αρνισια παϊδάκια και κανα δυο ορεκτικα οπως κολοκυθακια τηγανιτα.

Τα παραπανω με δυο αναψυκτικα και ψωμακι στην αρχη(σε αλλους πηγε ψημενο σε μας οχι ίσως να επρεπε να το ζητησουμε, δε θυμαμαι αν χρεωθηκε), μας κοστισαν 80 ευρω. Πολυ λογικα αν υπολογισουμε οτι θα μπορουσαμε να ειχαμε παρει λιγοτερα σιγουρα.

Εν ολιγοις εμεις θα ξαναπαμε για οικονομικη και ποιοτικη κρεατοφαγια και για αυτο προτεινεται.
Το παρκιγκ στην περιοχη ευκολο στα γυρω στενα, εμεις βεβαια μετα απο τοσο φαγητο με δυσκολια περπατησαμε την αποσταση 50μετρων μεχρι το αυτοκινητο.