Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Το συγκεκριμένο εστιατόριο αποτέλεσε το έναυσμα για το άνοιγμα λογαριασμού στο ask4food, αφού αν και το συμβουλεύομαι χρόνια, δεν είχα σκεφθεί να μπω στη διαδικασία να γράψω τη δική μου κριτική.

Το KOZI's ένα εστιατόριο με καλή φήμη τουλάχιστον στους κατοίκους των βορείων προαστείων, μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον αρχικά, αλλά, μετά από ορισμένες αποτυχημένες προσπάθειες για βρούμε τραπέζι, λόγω της "κουτοπόνηρης πολιτικής" του μαγαζιού, διαγράφηκε από τη δική μου wish list. Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω το λόγο που επιμένουν στη μη δυνατότητα κράτησης τραπεζιού και στην ανάγκη του να υπομείνεις τη ταλαιπωρία με τις υπερβολικές αναμονές, που τελικά σου χαλάνε κάθε ευχάριστη διάθεση εξόδου για φαγητό. Προφανώς, θεωρούν ότι οι ατελείωτες ουρές σε έναν κεντρικό δρόμο των Μελισσίων κάνουν το συγκεκριμένο μαγαζί "talk of the town". Μπορεί να είναι και έτσι, αλλά προσωπικά αρνούμαι να εξυπηρετήσω τη συγκεκριμένη λογική ή τη λογική της επισκέψεως του μαγαζιού σε άσχετες ώρες (μη ώρες αιχμής) για να βρω το πολυπόθητο τραπέζι και να συμβάλλω στο να μένει το μαγαζί γεμάτο όλες τις ώρες.

Αρκετά όμως με τα παράπονα! Προχωρόντας σε ουσιαστική κριτική του μαγαζιού, μετά από επίσκεψη στο μαγαζί στα πλαίσια επαγγελματικού γεύματος, θα το χαρακτήριζα ένα κρεατάδικο με συγκεκριμένες επιλογές και γεύσεις που ξεχωρίζουν λόγω των μπαχαρικών από τη Ν. Αφρική που δίνουν στα πιάτα έναν ιδιαίτερο χαρακτήρα.

Ο χώρος απλά αδιάφορος, θυμίζει ένα απλό burger house με πολύ απλή διακόσμηση. Στα αρνητικά η μικρή έκταση του μαγαζιού και η πρόθεση των ιδιοκτητών να εκμεταλλευθούν κάθε σπιθαμή του μαγαζιού με την τοποθέτηση πολλών τραπεζιών και σε μικρή απόσταση μεταξύ τους, τόσο που ορισμένες φορές γίνεσαι μια παρέα με το διπλανό. Αυτό φυσικά έχει σαν αποτέλεσμα την υπερβολική φασαρία που σίγουρα δεν βοηθά στην απόλαυση του φαγητού που προσφέρεται.

Όσον αφορά το menu, επιλογές από burgers, σαλάτες, κλασσικά ορεκτικά μπεργεράδικου αλλά και επιλογές από κομμάτια κρέατος που συναντάς σε καλά κρεατάδικα. Δοικιμάσαμε μια σαλάτα kozy's η οποία ήταν αρκετά καλή, γενναία ποσότητα φρέσκων λαχανικών με μια γλυκιά νόστιμη sauce και κομμάτια από προσούτο (κάτι παραπάνω από 10€). Από κρεατικά μετά από προτροπή του συνεργάτη μου, επίλεξα το rib eye που αποτελεί, όπως μου είπε, τη ναυρχίδα του μαγαζιού.

Το κρέας, συνοδεύομενο από πατάτες τηγανητές σε ροδέλες (καλοτηγανισμένες) ήταν όπως ζητήθηκε στο ψήσιμο (medium), μαλακό όπως πρέπει για φιλέτο και με μια sauce που προσωπικά μου άρεσε (αν και δεν συνηθίζω να συνοδεύω με sauce τέτοιου είδους κρεάτα). Το κομμάτι των 350gr στοιχίζει 21€ και χωρίς να είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για αυθέντικό κομμάτι rib eye (κάποια κομμάτια λίπους στο κέντρο του, με βάζουν σε δεύτερες σκέψεις), θεωρώ πως αξίζει κάπιος να το δοκιμάσει αφού η συνολική γευστική εμπειρία ξεφεύγει από τα συνηθισμένα και δημιουργεί εντυπώσεις που σε αναγκάζουν να θέλεις να το γευθείς ξανά (προσωπικά το επιθύμησα πολύ γρήγορα και παρά τις ιδεολογικές μου αντιρρήσεις το ξαναδοκίμασα για δεύτερη φορά σε διάστημα μιας εβδομάδας).

Τέλος, υπάρχουν κάποιες επιλογές από γλυκά-δοκιμάσαμε τιραμισού και πανακότα- δεν θα έλεγα ότι ξεπερνούν τη μετριότητα.

Ο λογαριασμός για 1 σαλάτα, 2 ribeye, 2 μπύρες, 1 τιραμισού και 1 πανακότα έφθασε τα 67€ περίπου, όχι φθηνά για τις μέρες μας αλλά όχι και ακριβά εάν αναλογιστούμε ότι επιλέξαμε ένα ξεχωριστό κομματι μοσχαρίσιο κρέας που εξ'ορισμού είναι ακριβό.

Συμπερασματικά, το μαγαζί προσφέρει καλές επιλογές φαγητού και μόνο. Θα ξαναπήγαινα ?Ευχαρίστως μόνο όποτε το πρόγραμμά μου, μου επιτρέπει late lunch, αφού δεν είμαι διατεθειμένος να παίξω το παιχνίδι των ιδιοκτητών και να περιμένω ατελείωτες ουρές, να στριμωχτώ απλά και μόνο για να φάω.