Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ο "Τζίτζικας και Μέρμηγκας" στο Χαλάνδρι είναι ένα από τα πρώτα εστιατόρια (μαζί με το μεγαλύτερο αδελφάκι του στα Πατήσια) που έφεραν στη µόδα τη “διακόσµηση σε στυλ µπακάλικο” (αντιγράφω αυτή τη φράση από το site του εστιατορίου). Ξεκινάω έτσι την κριτική μου, γιατί πραγματικά αυτό αποτέλεσε πρότυπο διακόσμησης (άλλοτε πετυχημένης, άλλοτε όχι) για πολλά συναφή καταστήματα εστίασης. Ωστόσο, θεωρώ ότι η διακόσμηση και διάταξη τόσο του εσωτερικού, όσο και του εξωτερικού χώρου στο μεζεδοπωλείο αυτό στο Χαλάνδρι είναι πραγματικά εξαιρετική!

Κονσέρβες, μπουκάλια με κρασί, τενεκέδες λάδι, βαζάκια με παραδοσιακά προϊόντα κοσμούν τα ράφια και συνθέτουν το σκηνικό στο εστιατόριο. Παλιές διαφηµίσεις προϊόντων στους τοίχους και παλιά τραπέζια µε συρτάρι, μέσα στο οποίο βρίσκουν οι πελάτες τα µαχαιροπήρουνα, το συμπληρώνουν.

Πάλι από το σάιτ του εστιατορίου θα "κλέψω" την πληροφορία ότι την ευθύνη της διακόσμησης του χώρου είχε η σκηνογράφος Ελένη Μανωλοπούλου. Σε λειτουργικό επίπεδο πάντως, τα τραπέζια είναι τοποθετημένα σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους, ώστε και οι πελάτες να κάθονται άνετα και οι σερβιτόροι να κινούνται χωρίς καμιά δυσκολία.

Ένα μέρος του εξωτερικού χώρου κλείνει το χειμώνα με μια νάυλον κατασκευή (είναι ο χώρος για καπνίζοντες), ενώ όταν καλυτερέψει ο καιρός, ο κήπος είναι ιδανικός, για όσους προτιμούν να απολαύσουν το φαγητό τους καθισμένοι έξω.

Πρόσφατα, Παρασκευή βράδυ, πήγαμε στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο με μια φίλη που μένει στην περιοχή του Χαλανδρίου και το θεωρεί αγαπημένο της στέκι. Όταν φτάσαμε, μας υποδέχτηκε ένας ευγενικός υπεύθυνος που μας ρώτησε αν έχουμε κάνει κράτηση. Δεν είχαμε κάνει και μας εξήγησε ότι έχει δυο-τρία διαθέσιμα τραπέζια, μας τα υπέδειξε και διαλέξαμε ένα σχετικά κοντά στην είσοδο. Οφείλω να αναφέρω ότι 15-20 λεπτά αργότερα το εστιατόριο γέμισε ασφυκτικά, καθώς ήρθαν όλοι όσοι είχαν κάνει κράτηση, αλλά και επιπλέον παρέες για τα εναπομείναντα τραπέζια.

Η εξυπηρέτηση ήταν γενικά ευγενική, με μικρές καθυστερήσεις, πιθανότατα λόγω της πολυκοσμίας. Αφού καθίσαμε στο τραπέζι, μας κέρασαν για καλωσόρισμα τσικουδιά και έφεραν τους καταλόγους. Μόλις πήραν την παραγγελία, έφεραν στο τραπέζι μια κανάτα με νερό βρύσης και νόστιμο χωριάτικο ψωμί με αρκετά καλές πράσινες ελιές.

Ας περάσουμε στα του φαγητού όμως, πήραμε και δοκιμάσαμε:
- Φάβα Διλόφου, βιολογικής καλλιέργειας. Ήταν αρκετά νόστιμη, σωστά παρασκευασμένη.

- Πιτάκια του Μέρµηγκα, πρόκειται για τυροπιτάκια με χειροποίητο φύλλο µε µυζήθρα, γέµιση τυριών και µυρωδικά. Ήταν εύγευστα, τα μυρωδικά πρόσθεταν γευστική ένταση στα τυριά της γέμισης.

- Τυρολουκουµάδες µε µαρµελάδα ντοµάτας. Μας άρεσαν πάρα πολύ! Η μαρμελάδα ντομάτας έδενε γευστικά τέλεια με τους τυρολουκουμάδες!

- Μιλφέιγ λαχανικών, ψητά λαχανικά µε τυρί µαστέλο Χίου σε επάλληλες στρώσεις και σάλτσα βασιλικού. Ήταν αρκετά καλό, αλλά δεν μας ενθουσίασε... Είχε περισσότερο τυρί, παρά λαχανικά...

- Συκώτι μοσχαρίσιο ψητό στη σχάρα με πουρέ πατάτας και καραμελωμένα κρεμμύδια. Το συκώτι ήταν σωστά ψημένο, μέτριο, όπως το ζητήσαμε. Ο πουρές πατάτας πραγματικά γευστικός, τα καραμελωμένα κρεμμύδια, στο δικό μου γευστικό γούστο, δεν φάνηκε να ταιριάζουν με το ψημένο μοσχαρίσιο συκώτι.

Πάντως, η γενική εικόνα για τα πιάτα ήταν θετική και για τους δυο μας!

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 18 ευρώ το άτομο, τιμή που μας φάνηκε σχετικά ψηλή. Εκτιμώ ότι με δεδομένο ότι πήραμε ένα μόνο πιάτο από κρεατικά, ο λογαριασμός θα μπορούσε να είναι χαμηλότερος. Ίσως κάποια πιάτα από τη λίστα των μεζέδων θα μπορούσαν έχουν πιο χαμηλή τιμή ή να σερβίρονται σε συνδυασμό (αυτό ισχύει για τα πιτάκια και τους τυρολουκουμάδες), ώστε οι πελάτες να έχουν τη δυνατότητα να γευτούν περισσότερους μεζέδες με πιο μικρό κόστος και να βελτιωθεί έτσι το value for money!

Κλείνοντας την κριτική, θα συνόψιζα: Ο "Τζίτζικας και Μέρμηγκας" στο Χαλάνδρι είναι ένα μεζεδοπωλείο που αποτελεί αξιόπιστη επιλογή για όσους βρεθούν στην περιοχή! Πολύ συμπαθητικός χώρος, καλό φαγητό, ευγενική εξυπηρέτηση, εκτιμώ ότι με βελτίωση του value for money θα αποτελούσε ακόμα πιο ελκυστική πρόταση για τους καλοφαγάδες...