Beer Restaurants - Άλιμος, Αθήνα

Δεν λενε οτι η περιεργεια σκοτωσε τη γατα? Σε αυτη τη περιπτωση δεν μου βγηκε σε κακο! Εχω ακουσει και διαβασει τα καλυτερα γι’αυτο το μαγαζι και ειπα να παω γιατι μου κινησε την περιεργεια! Και πηγα.. Και ολα ειναι ακριβως ετσι!

Σαββατο με τρελο κοσμο και χωρις κρατηση μπαινω κατα τις 10 σ ενα μαγαζι γεματο, η κοπελα στο σερβις μας καλοσωριζει πανω στο πανικο που επικρατουσε και μας ρωταει ποσα ατομα ειμαστε, δηλαδη 4, κανει μια γυρα το μαγαζι και μας λεει αν μπορουμε να περιμενουμε λιγο στη μπαρα γιατι ενα τραπεζι εχει πληρωσει και περιμενουν να αδειασει. Και περιμεναμε, ηπιαμε το νερο που μας εφεραν και σε λιγο ημασταν στο τραπεζι μας.

Ο χωρος τεραστιος, με μεγαλα τραπεζια και κυριαρχει το πρασινο. Με το που μπαινεις αντιλαμβανεσαι οτι καποτε ηταν σπιτι, το οποιο εχει μετατραπει σε μια καθαροαιμη ιρλανδικη παμπ. Ο δρομος της εισοδου περναει μεσα απο ενα ξυλογλυπτο κιοσκι, εξαιρετικης τεχνοτροπιας, το οποιο ειναι μεσα στο κηπο της φατσας του μαγαζιου. Με το που μπαινεις δεσποζει στο τοιχο ενα χαλκινο, πνευστο οργανο, το οποιο ειναι τεραστιο, υστερα ειναι ο χωρος του μπαρ οπου εκει βρισκεται και ενα τζακι που με το που μπηκαμε μας ζεστανε. Συνεχιζει με ενα μικροτερο δωματιο που εχει τη βιτρινα με τη ποικιλια των κρασιων (η οποια ειναι πλουσια), μετα ενα πιο μεγαλο δωματιο με μια μεγαλη τηλεοραση που δειχνει απ οτι μας ειπαν αποκλειστικα και μονο αθλητικα (ευτυχως χωρις ηχο) και μετα το τελευταιο δωματιο με τη τζαμαρια που βλεπει στην αυλη. Πολυ ωραια φτιαγμενο και διακοσμημενο.
Κατσαμε στο μεγαλο δωματιο με τη τηλεοραση, το τραπεζι ηταν αρκετο για 6 ατομα αλλα μας ειπαν οτι εδω βαζουν εως και 5 για να μπορουν να κατσουν και να φανε ανετα, ξετρελαθηκα γιατι σ αλλα σε χωνουν και δεν μπορεις να κουνηθεις!

Λοιπον, παραγγειλαμε:

Σαλατα εποχης και Cobb (την ειχα διαβασει και ηθελα οπωςδηποτε να τη δοκιμασω), ποικιλια λουκανικων, εναν Αμερικανο μπεργκερ για να τον δοκιμασουμε ολοι, φιλετο κοτοπουλο, ενα χαλουμι απο ορεκτικα και μανιταρια Portobello.

Στους καταλογους που μας εφεραν, ειχε και μια λιστα απο κρασια, εκ των οποιων δεν γνωριζαμε καποιο αλλα ο σερβιτορος μας εξηγησε πως ειναι ολα απο ενα μικρο παραγωγο της Μονεμβασιας γιατι και απο κει καταγεται ο ιδιοκτητης, και οσοι τα εχουν δοκιμασει εμειναν ικανοποιημενοι. Οι γυναικες πηραμε ενα μπουκαλι Μοσχοφιλερο λευκο, το Λαλουδι και οι αντρες απο μια μαυρη μεγαλη μπυρα βαρελι και μια θολη μπυρα βαρελι παλι, ονομασιες δεν συγκρατησα, μου ειναι αδιαφορες..

Τα φαγητα που ηρθαν (και ειχε γινει τοσος ντορος εδω μεσα) ηταν οντως παρα πολυ καλα! Οι σαλατες εκπληκτικες, το χαλουμι και τα μανιταρια το ιδιο, αλλα οταν ηρθαν τα λουκανικα και το μπεργκερ ξετρελαθηκαμε. Ο Αμερικανος παααααααρα πολυ καλος και τεραστιος, ρωτησαμε για το μπιφτεκι και μας ειπε οτι ηταν 100% black angus, η ποικιλια ηταν πολυ καλα ψημενη και συνοδευοταν απο πιτακια καλαμποκιου και country πατατες, οι πατατες ηταν και στον Αμερικανο και απ οτι ειδα και τριγυρω, δεν παιζουν αλλες πατατες στο μαγαζι. Οποτε στο φαγητο παμε 4/4!!

Το σερβις ηταν επισης παρα πολυ καλο.
Γινοταν ενας πανικος στο χωρο, τα παιδια, 2 ατομα κυριως αλλα ειδα και μια αλλη κοπελα στο τελος, ετρεχαν σαν τρελα αλλα ολα τα προιοντα ερχοντουσαν στην ωρα τους και ηταν ευγενεστατοι και ετοιμοι να εξηγησουν τα παντα για ολα τα προιοντα. Οποτε και αυτοι 4/4 γιατι πραγματικα το αξιζαν.

Παμε στο VFM. Πηραμε τα φαγητα, ενα κρασι και 2 μεγαλες βαρελισιες για αρχη. Μεχρι εκει ημασταν στα 79 ευρω, υστερα τα αγορια πηραν απο 2 μπυρες ακομα ο καθενας (λογω του οτι εβλεπαν και διαφορα στη τηλεοραση) και εμεις 2 ατομικα κρασια λευκα (και αυτα εμφιαλωμενα παρακαλω! ). Ειχαμε ακομα αλλα 20 ευρω, ημασταν ευχαριστημενοι με το λογαριασμο, ειχαμε φαει και ειχαμε πιει πολυ καλα.

Καποια στιγμη ερχεται ο σερβιτορος και αφηνει 2 ακομα μεγαλες μπυρες για τους αντρες, κερασμα απο το μαγαζι, εμεις δεν καταφεραμε τα μικρα κρασακια οποτε το δικο μας κερασμα το γυρισαμε πισω. Σε πολυ λιγα μαγαζια που εχω παει το κανουν.. Το ηπιαμε στην υγεια του ιδιοκτητη και οταν ζητησαμε λογαριασμο μας εφεραν και σφηνακια μαστιχας και κορμο σοκολατας και πανακοτες σαν το απωτερο κερασμα! Οποτε αν μπορουσα να βαλω 10/4 θα το εκανα!

Στο μονο που εγω θα εβαζα 3/4 ειναι στο χωρο γιατι αν και ειναι παρα πολυ ομορφο το μαγαζι, ολα καλα και ωραια αλλα ο χωρος των καπνιζοντων ηταν μονο το τελευταιο δωματιο, ο σερβιτορος μας ειπε την επομενη φορα να παρουμε ενα τλφ να κλεισουμε για να ειμαστε σιγουροι, και αυτο θα κανουμε. Θα μπορουσε ομως, εφοσον το μαγαζι ειναι αρκετα μεγαλο να δωσει και στους μη καπνιζοντες την ιδια βαρυτητα με τους καπνιστες. Παντως ο εξαερισμος τους ειναι καλος.

Εννοειται οτι το προτεινω και μαλλον εμας θα γινει το στεκι μας γιατι μας κερδισε με την αμεσοτητα του, το πως αντιμετωπιζουν το πελατη (οχι απλα σαν ενα πορτοφολι) τις τιμες και την αναλογη ποιοτητα στα φαγητα του.