Μεξικό - Κούβα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Παγωμένη Τετάρτη 20 Ιανουαρίου και μετά από βόλτα στην Ερμού, ψάχναμε να τσιμπήσουμε κάτι...
Η σκέψη μας αρχικά για το ETNICO, ναυγάγησε λόγω ψύχους (ουσιαστικά στο ETNICO κάθεσαι έξω, άντε το πολύ-πολύ στον πάγκο μέσα και ανοιχτά πόρτες, τζάμια κλπ., άσε δεν είναι για εμάς αυτά.

Έτσι λοιπόν υπερίσχυσε στα σημεία "εσωτερικός χώρος" το TAGUERIA MAYA και η κριτική της ΕVI.
Φτάσαμε κατά τις 19:45 και ήμασταν οι μοναδικοί πελάτες. Το καλωσόρισμα ήταν ένθερμο, οι επεξηγήσεις τους στις απορίες μας αναλυτικές, με ευγένεια η εξυπηρέτηση γενικότερα.

O χώρος δεν είναι κάτι αξιοσημείωτο, στο κάτω κάτω ταχυφαγείο είναι, παρόλα αυτά έχει ένα ωραίο περιβάλλον, είναι πεντακάθαρο και έχει ενδιαφέροντα φωτιστικά και φωτεινά χρώματα.

Παραγγείλαμε και βολευτήκαμε σε ένα ψηλό τραπέζι (τύπου stand). Το αστείο είναι οτι μας ζήτησαν όνομα για να μας φωνάξουν να παραλάβουμε την παραγγελία μας (όπως πολύ σωστά αναφέρουν άλλοι χρήστες είναι self service Μεξικάνικο fast food στο οποίο διαλέγεις τη γεύση ή τις γεύσεις που επιθυμείς καθώς και το πόσο πικάντικο/καφτερό αντέχεις) ενώ είμασταν οι μοναδικοί 2 πελάτες στο μαγαζί.

Τελικά, με δική τους πρωτοβουλία μας σέρβιραν αυτοί στο τραπεζάκι μας (αντί να πάμε να τα παραλάβουμε) ίσως έπαιξε ρόλο ότι είχαμε παραγγείλει και ένα μπουκάλι λευκό κρασί ροδίτη....

Η παραγγελίας μας ήταν Tacos, το οποίο αποτελείται από 3 μικρά tacos (εμείς επιλέξαμε ένα tacos με γέμιση ψητή γλυκοπατάτα-λουκάνικο- πίκλες κρεμμυδιού και pico de gallo, ένα με γέμιση μαριναρισμένου μοσχαριού, chipotle salsa και πίκλες κρεμμυδιού και ένα με αργοψημένο χοιρινό, tomatillo salsa & sour cream. Οθρώς ερωτηθήκαμε πόσο καφτερά τα θέλουμε και επειδή οι γνώμες διέφεραν, το πιάτο συνοδεύτηκε με μία απαλή salsa, μία μέτρια και μία πολύ καφτερή.

Νοστιμότατο πιάτο (και τα 3 tacos) θα τολμήσω να πω ότι μάλλον οι πρώτες ύλες είναι καλής ποιότητας (παρόλο που οι σάλτσες δυσκολεύουν αυτή τη διαπίστωση.

Πήραμε και ένα Buritto με κοτόπουλο, μαρούλι (αφού μας ρώτησε εάν θέλουμε λάχανο ή μαρούλι), τυρί (μας έδωσε διάφορες επιλογές τυριών να διαλέξουμε) & pico de gallo. Μέτρια πικάντικο. νοστιμότατο, χορταστική μερίδα.

Σημειώνω ότι επειδή θέλαμε να δοκιμάσουμε και οι δύο όσο γίνεται περισσότερες γεύσεις, μας έφερε μαχαίρι για να "μοιράζουμε" κόβοντας τα tacos ενώ το buritto το έφερε μόνος του (επειδή θυμόταν που είπαμε με τη φίλη μου να τα μοιραστούμε όλα στη μέση) τεμαχισμένο κατά το ήμιση.
Ήπιαμε ένα πάρα πολύ δροσιστικό κρασί ροδίτη στα euro 13,00/φιάλη.

Σύνολο λογαριασμού euro 27,00, εάν αφαιρέσεις το κρασί, το street food κόστισε euro 14,00, ούτε πολλά εάν λάβεις υπόψη σου τη διαφορετική γεύση, τα υλικά και την εξυπηρέτηση ούτε λίγα εάν ανατρέξεις στις μερίδες και κυρίως στα tacos.

Ναι, θα ξαναπήγαινα (πάλι για να τσιμπήσω κάτι διαφορετικό μετά από βόλτα στο κέντρο).