Bar Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Καθημερινή βράδυ έχοντας αγοράσει μια προσφορά απο το Ίντερνετ για φαγητό επισκεφθήκαμε μετά απο κράτηση το Mommy.

Χώρος (4/4):

Μια πολύ ωραία μονοκατοικία σε έναν πεζόδρομο κοντά στην Ασκληπειού. Ένας πολύ ωραίος εξωτερικός χώρος πάνω σε μια λίγο υπερυψωμένη εξέδρα με τραπεζάκια και καρέκλες (νομίζω ότι θα είναι απίστευτα ωραία το καλοκαίρι και στερείται το κέντρο απο τέτοιους χώρους) και την είσοδο με σκάλα με τα κεράκια που φωτίζανε τα σκαλοπάτια και δημιουργούσαν μια ατμόσφαιρα και χωρίζανε τα 2 επιπέδα, αυτού του εστιατορίου και bar (στον 1ο όροφο) και του υπογείου όπου βρίσκοταν οι πεντακάθαρες τουαλέτες του μαγαζιού.

Στον επάνω όροφο διακριτοί χώροι (φαγητού-ποτού) με τα αντίστοιχα τραπέζια, ψηλά τραπέζια απο την μία με ψηλά σκαμπώ και χαμηλά ξύλινα άνετα τραπέζια με πολυθρόνες κόκκινες αναπαυτικές για να απολαύσεις το φαγητό σου. Το bar δεσπόζει στην είσοδο, η μουσική ωραία που σου φτίαχνει την δίαθεση δημιουργώντας την κατάλληλη ατμόσφαιρα για το φαγητο. Ή το ποτό σου, σε σωστή ένταση.

Γεύση (4/4):

Ιταλικό κυρίως μενού σε καλή ποικιλία με σαλάτες, πίτσες, ζυμαρικά και κρεατικά. Δοκιμάσαμε:

Μπρουσκέτες με ντομάτα ψιλοκομμένη, μοτσαρέλα με μπαλσάμικο (πολύ νόστιμες, πολύ ωραία παρουσία πιάτου, βαθμολογία 8/10)

Σαλάτα Mommys με ρόκα, φρέσκο ανανά, κράνμπεριες, προσούτο Πάρμας και βινεγκρέτ με θυμαρίσιο μέλι και λιναρόσπορο (Βαθμολογία 8/10)

Πίτσα με λεπτή και τραγανή ζύμη, μεγάλη σε μέγεθος με μοτσαρέλα, σάλτσα φρέσκιας ντομάτας και ρόκα (πολύ νόστιμη, βαθμολογία 8/10)

Κοτόπουλο φιλέτο σχάρας με ψιλοκομμένη ντομάτα, βασιλικό και πατάτα ψητή με σάλτσα γιαουρτιού (τρυφερό, καλοψημένο, νοστιμότατο, βαθμολογία 8.5/10)

Όλες οι γεύσεις πολύ ωραίες, καλόμαγειρεμένες και ωραία σερβιρισμένες.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ο άνθρωπος πραγματικά απο πάνω μας. ´Οτι ζητήσαμε και ότι δεν ζητήσαμε μας το έφερναν. Φρόντισε να μας αλλάξει τα μαχαιροπήρουνα, να μας κάνει χώρο στο τραπέζι για τα πιάτα, να μας ανανεώνει το νερό κτλ.

Στο τέλος μας κεράσανε και γλυκό, πιο συγκεκριμένα brownie με παγωτό βανίλια και πανακότα. Να προσθέσω οτι πέρασε και ο υπεύθυνος να ρωτήσει εάν όλα καλά.

Value for money (3/4):

Οι τιμές για την περιοχή και για το μενού είναι οκ σύμφωνα με τον ανταγωνισμό αλλά ίσως ένα κλίκ πιο πάνω για την εποχή.
Το κοτόπουλο κόστιζε εάν δεν κάνω λάθος γύρω στα 13 ευρώ, η πίτσα γύρω στα 7 ευρώ, η σαλάτα στα 9.50 ευρώ και οι μπρουσκέτες γύρω στα 4 ευρώ. Αυτές οι τίμες μπορεί να είναι λίγο πιο τσιμπημένες και θα έβαζα 4/4 εάν ήταν ένα κλίκ πιο κάτω.

Βέβαια εμείς πήγαμε με κουπόνι έκπτωσης οπότε εάν υπολογίσουμε το κόστος στην συγκεκριμένο κατηγορία μαζί μα τα γλυκά κερασμένα, ήταν ένα τρελό value for money και θα έβαζα άνετα 4/4.

Συμπέρασμα: Ένα πολύ ωραίο μαγαζί για ποτό η φαγητό χαλαρά μετα την δουλειά τις καθημερινές ή και τα ΣΚ.