Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

Θα ξεκινησω την οποια κριτικη λεγοντας οτι στο συγκεκριμενο μαγαζι εχω παει και αλλες φορες απλα τοτε δεν ημουν μελος του site οποτε τωρα μπορω να μοιραστω τις εντυπωσεις μου μαζι σας.

Το συγκεκριμενο Ινδικο εστιατορια ειναι σαφως σε μια απο τις πλεον πιασαρικες περιοχες της αθηνας και βρισκεται στο σημειο αρκετο καιρο κατι που σαφως σημαινει οτι η ποιοτητα του ειναι αρκετα καλη για να επιβιωνει σε ενα χωρο που τα μαγαζια εστιασης ανοιγουν και κλεινουν σε ρυθμους που αδυνατεις να παρακολουθησεις.

Φτανοντας λοιπον στο Γκαζι κατεβαινεις τον κεντρικο δρομο και ο δευτερος καθετος ειναι η τριπτολεμου εκει οπου βρισκεται το μαγαζι.
Ο δρομος πηγμενος απο μπαρ club και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις οποτε αρκετα φωτισμενος και φαντασμαγορικος (το πολυ γνωστο μπαρ της περιοχης socialista ειναι στον δρομο )

Το εστιατοριο δεν το βλεπεις στην αρχη γιατι ειναι προς το τελος του δρομου απεναντι απο ενα παρκιγκ (που σαφως διευκολυνει την προσβαση στο σημειο με αυτοκινητο) και καθως δεν εχει εξωτερικο εντονο φωτισμο μονο η πινακιδα προδιδει την παρουσια του ( εγω προσωπικα ως βλαξ περασα απ εξω και παρ οτι ειχα ξαναπαει γυρισα ολο το Γκαζι για να το ξαναβρω)

Αφου φτασεις στο μαγαζι ευκολα σχετικα (ασχετα αν εγω το εκανα δυσκολο λογω στραβομαρας) βρισκεις μπροστα σου, τους χειμερινους τουλαχιστον μηνες, ενα ψιλοαχρωμο μαγαζι με μια τζαμαρια εξωτερικη που τους καλοκαιρινους μηνες ανοιγει και μια βαρια ξυλινη πορτα σε παλιο στυλ κλασσικου Ινδικου εστιατοριου.

Ανοιγοντας την πορτα βρισκεσαι σε εναν αχανη σχετικα χωρο με παρα πολλα τραπεζια πολυ τακτικα βαλμενα (με γεωμετρικη τοποθετηση θα ελεγα) ενα μπαρ στην μια μερια του μαγαζιου που εξυπηρετει τα κοκτειλς και ισως καποιο καφε αν θελει καποιος πελατης και στην ακρη του μπαρ ειναι η κουζινα κλειστη με σχετικα ακομψο τροπο (θεωρω εγω) με το παραθυρο εξυπηρετησης και στην αλλη μερια την πορτα εισοδου. Στο βαθος η αιθουσα καταληγει σε ενα μικρο ινδικο ξυλινο παραβαν που υποδηλωνει την εισοδο της τουαλετας.

Τα τραπεζακια σχετικα μετρια σε ογκο και χαμηλα περιστοιχισμενα απο καναπεδες ως επι το πλειστον και σχετικα αβολα δεδομενης και της μικρης αποστασης τους ενος απο το αλλο.

Οι τοιχοι του μαγαζιου με τεραστιες τεντες-αφισες με ινδες στυλ Ιντιρα Γκαντι και καποια ινδικα χαλακια σαν αφισες. Σιγουρα θα μπορουσαν να κανουν καποιο ειδες ζωγραφικης στους τοιχους και να δωσουν μια πιο " Ινδικη " εικονα.

Σαν γενικη εικονα το μαγαζι θα το χαρακτηριζα μινιμαλ και βιομηχανικου στυλ με πολυ λιγες πινελιες διακοσμησης που σιγουρα απεχει απο τα κλασσικα κακογουστα μεν αλλα πολυ πιο γνησια αλλα ινδικα της Αθηνας.

Μπαινοντας στο μαγαζι σε υποδεχεται ο εις εκ των δυο ανθρωπων που εργαζονται εμφανως εκει (αφανως στην κουζινα μπορει να ειναι αλλοι 15) που ειναι ο επι της υποδοχης μια και ο αλλος ειναι πισω απο το μπαρ και εκτελει προφανως χρεη μπαρτεντερ. Η αξιολογηση του 3/4 μπορει και να αδικει τους καθ ολα ευγενεστατους κυριουληδες απο την Ινδια που εξυπηρετουν στο μαγαζι γιατι οσα και να γραψω δεν μπορω να βρω κατι αρνητικο γι αυτους απλα σε καποιο επιπεδο σε ξενιζει λιγο η αποσταση που περνουν απο τους επισκεπτες του μαγαζιου και απλα καθονται σε μια ακρη και περιμενουν το νευμα του πελατη για να αντιδρασουν ομολογουμενως αμεσα (δεν μπορεις να καταλαβεις σε καμμια περιπτωση αν βαριουντε η αν ετσι ειναι το στυλ του μαγαζιου και των ιδιων)

Σαφης και η αρωγη τους στην επιλογη καποιου πιατο με βαση βεβαια τα δικα τους γουστα που ειναι λογω ιθαγενειας καπως " καυτα "

Θα τονισω βεβαια σε ολα υτα που γραφω οτι το αχανες σχετικα μαγαζι ειχε μονο δυο παρεες οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη ποια θα ηταν η συμπεριφορα σε φαση γεματου μαγαζιου..... αλλα εξ οσων θυμαμαι απο την προηγουμενη επισκεψη μου ηταν επισης πολυ καλο το επιπεδο εξυπηρετησης.

Ας παμε τωρα στα επιπεδα γευσης

Ενας φιλος ο paras εχει γραψει προσοχη καιει...... Λοιπον φιλοι μου οντως προσοχη καιει.... και να ειστε λιγο φιδωλοι στην παραινεση του κυριου που εξυπηρετει να παρετε " αυτο" που ειναι λιιιιγο spicy..... δεν ειναι λιγο.... ειναι λιγο πριν τον θανατο.

Ας κανουμε μια αναλυτικη επισκοπηση της παραγγελιας

Πρωτο πιατο μια green salad που σαφως ηταν πολυ απλη σαλατα με μαρουλι κρεμμυδι καποιες πιπεριες και λιγη ντοματα ολα αυτα λουσμενα με απλο ξυδι και οχι καποια σως αλλη.
Μικρη σχετικα σε ποσοτητα και οχι κατι ιδιαιτερο οπως καταλαβαινετε και απο την συσταση της. Δικη μας ατυχης επιλογη.... ο καταλογος ελεγε πολυ καθαρα περι τινος προκειται οποτε 3/4

Δευτερο πιατο samosa vegetable κατι τηγανητα σφολιατοειδη με γεμιση απο λαχανικα. Λογω πολυ χοντρου φυλου και τηγανισματος την γεμιση δεν την ανακαλυπτεις και πολυ ευκολα. Αδιαφορο πιατο 2/4

Τριτο πιατο ενα τηγανητο ρυζι με αυγο που οντως ειναι μια υπεροχη γευση ειτε μονο του ειτε με καποια σαλτσα απο τα κυριως φαγητα ( κοτοπουλα και μοσχαρια ) και μπορει να σταθει και μονο του σαν κυριως. Αλλωστε τι Ινδικο θα ηταν αν δεν ειχε καλο ρυζι.4/4 επαξια

Δευτερο τριτο πιατο ενα ρυζι με σαφραν και μπαχαρικα επισης υπεροχοι με μια πολυ γλυκια απαλη γευση που σαφως κι αυτο τρωγετε ειτε μονο ειτε με την γνωστη παρεα των σαλτσων που σερβιρει το μαγαζι με τα κυριως πιατα. Αυτο το ρυζι βεβαια δεν σηκωνει πολυ καυτερη σαλτσα γιατι η αντιθεση δεν βγαζει κατι πολυ καλο αλλα με μια γλυκοξινη με καρυδα και οτι αλλο απογειωνει οντως την γευση. 4/4 ευκολα και σε αυτο το πιατο

Ως πρωτο κυριως πηραμε ενα μοσχαρι με σαλτσα καρυ το οποιο ερχεται σε ενα μεταλλικο πυρεξακι ( δεν ξερω πως αλλιως να το χαρακτηρισω ) και ειχε μια υπεροχη spicy μεν αλλα οχι να σε τιναζει δε γευση. Ευκρινη αν και λιγα κομματια απο μοσχαρι λουσμενα σε απειρη σαλτσα την οποια σαφως και χρησιμοποιησαμε σε συνδυασμο με το ρυζι ( κυριως αυτο με το αυγο )
Ομολογουμενως πολυ καλη γευση και επαξια θα παρει κι αυτο ενα 4/4.

Ως τελευταιο πιατο που ζητησαμε να μας το προτεινει ο σερβιτορος ηταν ενα κοτοπουλο με σαλτσα μπαχαρικων που μας το προτεινε με ενα υποχθονιο μειδίαμα και την σημειωση οτι " αυτο καιει λιγο " αλλα ειναι πολυ νοστιμο.
ΡΕ ΤΟΝ ΦΟΝΙΑ.... αυτο δεν εκαιγε λιγο και ευτυχως που ειχαμε παρει συνοδευτικα ψωμακια που μας γλιτωσαν απο το ρεζιλικι να τρεχουμε στα δρομακια του Γκαζιου ουρλιαζοντας φωτια....... Αν και γενικα ειμαι ανθρωπος που τρωει αρκετα καυτερα και μου αρεσουν οι spicy γευσεις ( οι συχνες μου κριτικες για τις τυροκαυτερες των μαγαζιων το μαρτυρουν ) εχω κι εγω καποια ορια
Στο τελος ηθελα να τον ρωτησω αν αυτο ηταν το καπως spicy πως ηταν αυτα που ονομαζονται καυτερα. Παρολα αυτα η σαλτσα στα δυο ρυζια ηταν πολυ καλη και εδινε μια τελεια γευση ασχετα αν σου εκαιγε ολα τα μεσα σου.
Ενα πιατο που προτεινεται ανεπιφυλακτα σε οσους εχουν μεταλλικο φαρυγγα και αντεχουν το καυτερο. Θα του δωσω επισης 4/4

Μαζι με ολα αυτα που οντως ηταν λιγο υπερβολικα σαν ποσοτητα πηραμε και δυο μεριδες ψωι ( πιτα ψημενη με τυρι η σκετη ) που ηταν οντως πολυ καλα ψημενες και οχι ξερες και συνοδευαν τελεια το φαγητο η εσβηναν τελεια την πυρκαγια του κοτοπουλου

Ολα αυτα μαζι με ενα μπουκαλι κρασι δικο τους (το λεγομενο χυμα του μαγαζιου, καλο και αξιολογο κρασι ) πληρωσαμε κατι παραπανω απο 25 ευρω το ατομο που για τις εποχες που ζουμε ειναι αρκετα χρηματα
Σαφως βεβαια δεν καναμε καποια φιδωλη παραγγελια αλλα γενικα οι τιμες των πιατων ειναι μεταξυ 9 και 13 και των ορεκτικων πανω απο 5 ευρω εκαστο.

Γενικα σαν μαγαζι προτεινεται ανεπιφυλακτα για καποιον που θελει να γνωρισει νεες γευσεις τοπικες της Ινδιας.