Wine Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα

Φαμπρικα του Ευφροσυνου
Περιεργο ονομα που σε σπρωχνει εστω απο περιεργεια να το επισκεφτεις κατι που επιτεινεται ακομα περισσοτερο αν διαβασεις και τις κριτικες που εχουν γραψει οι φιλοι του ask4food.

Οποτε μιλαμε για αν ακομα μαγαζι την επισκεψη στο οποιο οφειλω αποκλειστικα στο site μιας και οχι απλα δεν το ηξερα αλλα ουτε καν θαμωνας της εν λογω περιοχης.

Διαβαζοντας λοιπον μια μερα τις κριτικες που ανεβαινουν στο site ετσι για να δω γνωμες για μαγαζια επεσα τυχαια πανω σε μια κριτικη για την φαμπρικα του Ευφροσυνου. Απο το ονομα και μονο μου δημιουργηθηκε η επιθυμια να διαβασω αλλα και σαφως απο την αξιολογηση που ηταν νομιζω 4/4 σε ολα. Δεν το βρισκεις συχνα το 4/4 και ειδικα απο συγκεκριμενα ατομα που εχουν γραψει παμπολες κριτικες εδω μεσα οποτε εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι καποια στημενη κριτικη.

Κινησαμε λοιπον μια ομορφη και παγωμενη Παρασκευη βραδυ να παμε κι εμεις να επισκεφτουμε αυτο το περιοπτο μαγαζι με το τελειο οπως διαβασα φαγητο και το επιλεγμενο κρασι μια και το μαγαζι λανσαρεται ως wine bar βασικα και οχι σαν ενα κοινο εστιατοριο.

Φτανοντας στην περιοχη η πρωτη και τραγικη ηττα που τρως αν εχεις την φαινη ιδεα να πας με αυτοκινητο ειναι σαφως το αδυνατον του παρκαρισματος. Για τους γνωριζοντες την περιοχη το νεο Κουκακι ειναι η παλια Κυψελη που πιο ευκολα επιανες το τζοκερ με οκτω τζακ ποτ παρα εβρισκες θεση σταθμευσης.

Τελος παντων αφου σταθηκαμε τυχεροι και παρκκαραμε σε αποσταση λιγοτερη του χιλιομετρου φτασαμε κατα τις δεκα στο μαγαζι το οποιο προς κακη μας τυχη ηταν ταπα...... κοινως ουτε καρεκλα να κατσεις να ξαποστασεις.

Η πρωτη κοπελα μολις μπηκαμε απλα μας ανακοινωσε την πληροτητα ενεκα που δεν ειχαμε κλεισει καποιο τραπεζι μια αλλη ομως ευγενεστατη κοπελα μας ενημερωσε οτι αν περιμεναμε πεντε λεπτα καποιο τραπεζι επανω στο παταρι θα αδειαζε οποτε θα καθομασταν.
Οντως για να μην πλατιαζουμε πολυ με την ιστορια της ζωης μας ετσι και συνεβει.

Τωρα..... απο θεμα χωρου και διακοσμησης μπορω καλλιστα να πω οτι με βαση τα γραφομενα το μαγαζι ηταν λιγο απογοητευτικο. Μπαινεις στον κατω χωρο που ειναι μια πολυ απλη αιθουσα με πεντε εξι τραπεζια και στο βαθος ενα ψυγειο κρασιων καθως και την υποδοχη της κουζινας Στους δε τοιχους στον εναν μια μοτοσυκλετα νομιζω και στον αλλον ενα ασχετο θεμα που δεν δενουν με wine bar.
Στην ακρη της αιθουσας μια κλασσικη σκαλα που οδηγει στον επανω οροφο ενας χωρος επισης χωρις καποιο ιδιαιτερο χρωμα παρα μονο με μια βιβλιοθηκη στην μια ακρη που επανω εχει απλα την σαρα και την μαρα..... απο βιβλια τομους ασχετα μεταξυ τους μεχρι περιοδικα μαγειρικης και καποιες ζωγραφιες απο μικρα παιδια.

Στον επανω οροφο επισης εχει αλλα πεντε η εξι τραπεζια με καρεκλες ξυλινες ομορφες μεν αλλα οχι πολυ βολικες για να κατσεις παρα πολυ ωρα.

Γενικα ενω περιμενα απο τα γραφομενα κατι πιο παραδοσιακο μπηκα σε εναν industrial χωρο που δεν ειχε γινει καν η προσπαθεια να φανει παραδοσιακος.

Μπαινοντας στον χωρο η υποδοχη εχει περιγραφει παραπανω και μπορω να ομολογησω οτι μιλαμε για περισση ευγενεια στον χωρο. Θα τονισω μονο οτι απο τα τεσσερα ( νομιζω ) ατομα που εξυπηρετουν τους πελατες και οι τεσσερις ενδιαφερθηκαν να μας εξυπηρετησουν αμεσα.

Σε ολη την διαρκεια της παραμονης σαφως δεν σου λειπει καθολου η παρουσια σερβιτορου παρ'οτι ειναι δυο οι οροφοι και δεν σου λειπει σε καμια περιπτωση και η επεξηγηση των φαγητων και των κρασιων που σερβιρει το μαγαζι.

Και μετα απο την αψογη ομολογουμενως εξυπηρετηση ας παμε και στην γευση που μπορει να σου προσφερει το εργοστασιο του αγιου των μαγειρων ( ο τιτλος του μαγαζιου σε ελευθεριαζουσα μεταφραση )

Η παραγγελεια που πηραμε ειχε ως εξης
Αφου μας εφεραν το ψωμι που ηταν ενα μεστο ψωμι απο αυτα που δεν μπορεις να διακρινεις αν ειναι πρωτης η δευτερης μερας αλλα ειναι παντα πολυ νοστιμα παραγγειλαμε τα εξης

Ως πρωτο πιατο ηταν μια κρητικη σαλατα που ηταν ενα υποτυπωδες ειδος κρητικου ντακου με σταμναγκαθι και μια υπεροχη σως που εδινε μια αιθερια γευση. Πολυ σε ποσοτητα και σε ποιοτητα ολα τα υλικα φρεσκα και η σως να αναδυεται στο πιατο τοσο οσο χρειαζεται για να κανει το πιατο υπεροχο
Μιλαμε για καραμπινατο 4/4

Δευτερο πιατο ενα τουλουμοτυρι κοζανης που δεν προτεινω απλα επιβαλλω σε οποιον επισκεφτει το μαγαζι να το δοκιμασει. Εγω τουλαχιστον τετοια υπεροχη γευση σε τυρι κρεμα δεν εχω δοκιμασει ποτε. Δενει τοσο ομορφα την ξυνη με την γλυκια γευση σε μια απιθανη ισορροπια και καταφερνει να γινει το τελειο ορεκτικο. Εδω θα μου επιτραπει το 5/4

Επομενο πιατο ηταν μια ποικιλια ψητων λαχανικω που ηταν ολα τους αψογα ψημενα σε σχαρα και λες και τα εβγαζε ο μαγειρας με κουδουνι ακριβως την στιγμη που περνανε απο την φαση τελειο στην φαση αρχιζω να ξερενομαι.
Μια πιο εντονη σως βινεγκρετ θα μπορουσε να ξεπερασει την τελειοτητα σε αυτα τα τελεια ψημενα λαχανικα 4/4 χωρις περεταιρω σχολια

Επομενο πιατο ο καβουρμας.. Απλα τελειο απλα ελιωνε στο στομα απλα γευση μοναδικη απλα 4/4

Ενα πιατο πατατες τηγανητες φρεσκες οχι προτηγανησμενες με υπεροχο τηγανισμα και τελεια γευση που αν και απαγορευμενο φαγητο για διατροφη και διαιτα το τσακισαμε. Και εδω φαινεται τι ρολο παιζει η εμφανιση στο φαγητο.
Πατατες τηγανητες δεν παιρνουμε ποτε σε τραπεζι αλλα βλεποντας τις να τις σερβιρει η κοπελα σε ενα αλλο τραπεζι ηταν τοσο λαχταριστες και τεραστια ποσοτητα σε βαθυ πιατο που δεν μπορεσαμε να αντισταθουμε καθολου.4/4

Τελευταιο πιατο ενα συκωτι μοσχαρισιο ψητο το οποιο σερβιρεται με δυο ανεπαισθητες πινελιες απο καποιου ειδους γλυκοξινες σως, που ομολουγουμενως δεν εχω ξαναδει, που ειναι επισης μια απογειωση της γευσης σε ολα τα επιπεδα. Το συκωτι επισης ψημενο αψογα στο οριο του πολυ τρυφερο αλλα οχι αψητο και του αρχιζω να ξερενομαι και να σκληραινω.

Με αυτα πηραμε και ενα κοκκινο κρασι που μας προτεινε η κοπελα που εξυπηρετουσε το οποιο ηταν απο μια μικρη μεν αλλα περιεκτικη λιστα μικρων παραγωγων

Στο σημειο αυτο θα σχολιασω οτι το μαγαζι δεν εχει καμμια μουσικη επενδυση ουτε ζωντανη ουτε κονσερβα κατι που σε πολλες περιπτωσεις καθιστα βαρβαρη την βαβουρα και το βουητο απο τις συζητησεις των παρεων και αν δεν υπαρξει και καποια βροντοφωνη παρεα τοτε, μαλλον θα περασεις δυσκολες ωρες ειδικα επανω στο παταρι

Τελος επειδη ολα τα ωραια κρατανε λιγο πληρωσαμε για ολα αυτα κατι παραπανω απο 60 ευρω...... για τις εποχες που περναμε θεωρω την τιμη λιγο εως αρκετα τσιμπημενη.

Το μαγαζι προτεινεται ανεπιφυλακτα σε οσους θελουν να τσιμπησουν κατι μαζι με την συνοδεια ενος καλου κρασιου οπως και επισης στην ιδιοκτησια του μαγαζιου προτεινεται επισης ανεπιφυλακτα να δει λγο το θεμα των τιμων του τιμοκαταλογου. Ειναι ενα μαγαζι που σε αλλη περιπτωση θα μπορουσες να το κανεις στεκι αλλα με το πιο απλο πιατο στα 7β ευρω θα προτιμησεις κατι λιγοτερο σε ποιοτητα.