Bar Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα

Παρασκευή 15 Ιανουαρίου πρόταση από φίλο να πάμε για ποτάκι χαλαρά και ίσως να τσιμπήσουμε κάτι. Και η έκπληξη?? Θα κανόνιζε αυτός!!! Εγώ το μόνο που είχα να κάνω ήταν να ετοιμαστώ!!!

Το έχω ξαναγράψει, ότι οι παρέες μου δίνουν το ελεύθερο να κανονίσω την έξοδό μας (και αυτό συχνά απαιτεί χρόνο, ψάξιμο μέσω a4f, και ένα ψιλοάγχος το έχω μήπως φάμε καμία φόλα) για αυτό χαίρομαι αφάνταστα όταν κάποιος προσφέρεται να πάρει πρωτοβουλία και να με ¨ξεκουράσει".

Λοιπόν, το Hitchcoctales (έξυπνο λογοπαίγνιο) ούτε το είχα ακουστά, όταν μας έδωσε ο φίλος τη διεύθυνση φαντάστηκα ένα bar συνηθισμένο να πιούμε τα ποτά μας.

Με το που φτάσαμε (4 άτομα) διαπίστωσα ότι πρόκειται για ένα χώρο πολύ ΦΙΛΙΚΟ προς τον άνθρωπο γιατί οι τέλειες μουσικές του είναι στη σωστή ένταση (τόσο-όσο να την απολαμβάνεις αλλά να μπορείς να συζητήσεις ταυτόχρονα -έστω και χρησιμοποιώντας υψηλές οκτάβες), υπάρχει η μπάρα και κάποια stands για πιο bar mood, αλλά στον ίδιο χώρο καθώς και στον πιο μέσα -επίσης πολύ όμορφο- χώρο υπάρχουν τραπέζια και καρέκλες στα οποία μπορείς να καθίσεις να απολαύσεις τα ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ποτά που σερβίρονται ή και φαγητό (εάν επιθυμείς).
Να σημειώσω ότι κάποια βράδια υπάρχουν live, σχετικές πληροφορίες μέσω fb!

Ο χώρος, πεντακάθαρος & φροντισμένος (πρωην γκαράζ) είναι μία μίξη βιομηχανικού-μοντέρνου στυλ με κάποιες ρομαντικές πινελιές που αποπνέει ζεστασιά, όπως και οι άνθρωποι που εξυπηρετούν (με τόοοσο χαμόγελο).
Πριν συνεχίσω, θα κάνω ειδική αναφορά στην τουαλέτα -συνήθως αποφεύγω να επισκέπτομαι τουαλέτες σε χώρους εστίασης για να μην "τρώω φρίκη"- αλλά εδώ η επίσκεψη στην τουαλέτα είναι επιβεβλημένη όχι μόνο γιατί λάμπουν αλλά και για το υπέροχο design.

Στην εξυπηρέτηση είχαμε την ευγενέστατη Σόνια, η οποία μας φρόντισε σα να ήμασταν καλεσμένοι σπίτι της. Ξεκινήσαμε με ποτά (3 βότκες λεμόνι και ένα coctail),
κάναμε άλλη μία επανάληψη στα ποτά και πριν παραγγείλουμε "κάτι ελαφρύ¨σε φαγητό, κεραστήκαμε ένα γύρο σφηνάκια.
Διευκρινίζω ότι δε συμμετείχα στην επιλογή των πιάτων (μιας και δεν πεινούσα άφησα τους άντρες να αποφασίσουν) οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη για τις ονομασίες και αναλυτικές περιγραφές των πιάτων.

Μέχρι να πιούμε τα δεύτερα ποτά και τα σφηνάκια, έφτασε στο τραπέζι μας η πράσινη σαλάτα με πορτοκάλι και τυρί, μέτρια - δε με ενθουσίασε μιας και ήταν αρκετά στεγνή για τα δικά μου δεδομένα (για αυτό το 3 στη γεύση).
Μία φιλετάκια χοιρινά με πουρέ πατάτας -πρέπει να ήταν a la creme (επιλέγεις εάν θα είναι πουρές ή πατάτες) και μία μπιφτεκάκια.
Και τα δύο κυρίως πιάτα ήταν πεντανόστιμα, τα κρέατα σωστά μαγειρεμένα/ψημένα με όλους τους χυμούς τους, συμπεραίνω ότι η κουζίνα έχει το σωστό μάγειρα και το κατέχει το σπορ.
Φυσικά με το φαγητό παρέλασαν και 5-6 μπίρες από το τραπέζι μας (για τους άντρες της παρέας.
Οι γυναίκες συνεχίσαμε με ακόμη ένα γύρο σε ποτά, σε λίγο ήρθε η αξιαγάπητη Σόνια με ακόμη ένα γύρο σφηνάκια και να ρωτήσει τί άλλο θέλουμε να πιούμε ?????!!!! (κάπως έτσι νομίζω θα καταλήξω στους ανώνυμους αλκοολικούς... ).
Και επειδή ενήλικες είμαστε και πρυτανεύει η λογική, κάπου εκεί μετά τα τόσα (πόσα?) αποφασίσαμε να σταματήσουμε.

Λογαριασμός: Euro 95,00 δηλαδή κάτι λιγότερο από euro 25,00/άτομο!!!
Αυτό και άν ήταν έκπληξη... (πάντα κρίνοντας από τις τιμές της Ελλάδος με μέσο όρο τα euro 7,00/ποτό -που δεν είναι συνήθως καθαρό- ένα ζευγάρι σε bar με συνολική κατανάλωση 4 ποτά πληρώνει περίπου euro 28,00-30,00 οπότε καταλαβαίνετε το λόγο της έκπληξης).
Αυτά τα οποία φάγαμε και ήπιαμε (ΟΚ. δεν ξέρω τι απ' όλα μας κέρασαν, αλλά ακόμη κι έτσι... ) σε ένα οποιοδήποτε άλλο μαγαζί θα κόστιζαν διπλάσια.
Και ξανασημειώνω τα καθαρά ποτά (την επόμενη ημέρα παρά τις ποσότητες οινοπνέυματος δεν είχαμε καμία παρενέργεια, ) Μπράβο στο Hitchcoctales!

Εάν θα ξαναπάω?? Φυσικά!!! Να μη σας πω ότι μπήκε ήδη στo top ten!!