24 Ιαν 2016

Πριν από καιρό είχα πάει με μια κολλητή φίλη μου στους ΜΕΝΗΤΕΣ της Καλλιθέας, που όπως είχα διαβάσει στο σάιτ μας, φημίζονται για τα πεντανόστιμα μεζεδάκια, μετά από κράτηση που είχε κάνει η ίδια. Το νεαρό ζευγάρι που λειτουργεί το μαγαζί αυτό από τον Δεκέμβριο του 2014, του έχει δώσει το όνομα από τον τόπο καταγωγής τους στην Άνδρο. Οι Μένητες είναι ο γνωστός παραδοσιακός οικισμός με τα τρεχούμενα νερά, τις καρυδιές και τα πλατάνια, στο κέντρο του όμορφου νησιού των Κυκλάδων. Θυμάμαι από πρόσφατο ταξίδι μου στην Άνδρο, τις μαρμάρινες βρύσες με τα στόματα λιονταριών στην κεντρική πλατεία του χωριού και μου έκανε εντύπωση η αντίθεση των νερών και της βλάστησης της Άνδρου από την ξηρασία και το γυμνό τοπίο στα άλλα Κυκλαδονήσια μας!

Οι ΜΕΝΗΤΕΣ βρίσκονται επί της Παναγή Τσαλδάρη, δίπλα ακριβώς στο ρέμα της Καλλιθέας και σε απόσταση 3-4 λεπτών από το Σταθμό του ΗΣΑΠ Καλλιθέας. Ο γύρω δρόμος είναι πεζοδρομημένος και περιστοιχίζεται από φοίνικες και αρκετά πυκνή βλάστηση, ενώ εμείς κατεβήκαμε λίγα σκαλάκια για να μπούμε στον εσωτερικό ημιυπόγειο χώρο του κτιρίου που στεγάζει τους ΜΕΝΗΤΕΣ τον χειμώνα. Το καλοκαίρι βέβαια, με τα τραπεζάκια έξω ή στο προαύλιο, θα πρέπει να είναι σαν όαση! Αλλά και ο μέσα χώρος ήταν ζεστός, με διακριτικό φωτισμό και την ελληνική παραδοσιακή μουσική στη σωστή ένταση, τα σωστά τοποθετημένα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα και παγκάκια, τριγύρω δε, κάποια μικρά κάδρα, κιλίμια, ένα διακοσμητικό καραβάκι, ένα παλιό ραδιοπικάπ και άλλα μικροαντικείμενα.

Το σέρβις ήταν πρόθυμο και εξυπηρετικό και ο κατάλογος με τους μεζέδες πληρέστατος, με καμιά τριανταριά επιλογές από σαλάτες, ζεστά και κρύα ορεκτικά, μεζεδάκια, αλλά και φαγητά στα κάρβουνα, τα περισσότερα μεταξύ 3 και 6 €. Στις ίδιες λογικές τιμές τα αποστάγματα, το χύμα κρασί απ’ τα Μεσόγεια, οι ελληνικές μπύρες, τα αναψυκτικά και τα ροφήματα!

Αφού μας έφεραν νερό βρύσης σε ποτήρι και φρέσκο ψωμί, δοκιμάσαμε:

Από αλοιφές, μελιτζανοσαλάτα και τυροκαυτερή, νόστιμη αλλά καυτερή, μία παστουρμαδοπιτάκια τέλεια, μια νόστιμη χοιρινή τηγανιά και, βέβαια, την πασίγνωστη τοπική τους σπεσιαλιτέ, τη φημισμένη φρουτάλια – την ανδριώτικη ομελέτα με το λουκάνικο, που αν και τσιμπημένη, στα 10 €, ήταν πολύ χορταστική και έλιωνε στο στόμα! Οι άλλες μερίδες ήταν κάπως μικρές, όπως άλλωστε είναι γενικά οι ελληνικοί μεζέδες, τα ιταλικά antipasti και τα ιβηρικά tapas!!

Ήπιαμε μα μεγάλη μπύρα ZEOS 1 λίτρου, στα 6 €, και πληρώσαμε για όλα 33 €, λογική τιμή για όλα αυτά, που σημαίνει περίπου 14 € η καθεμιά για το φαγητό, δηλαδή κατηγορία τιμής 10/16 € το άτομο.

Μας πρόσφεραν τοπικό γλυκό κουταλιού περγαμόντο, που ήταν ό, τι έπρεπε για να μας γλυκάνει τη γεύση. Φύγαμε ευχαριστημένες από τους ΜΕΝΗΤΕΣ και τους συστήνουμε ειδικά σε όσους μένουν προς τα νότια!

24 Ιαν 2016

Thankful