Cafe - Restaurants - Διόνυσος, Αθήνα

-Πάμε για εξερεύνηση... -Μα που να τρέχουμε πάλι... Ας πάμε κάπου πιο κοντά. --Όχι, θα πάμε για εξερεύνηση. Θέλω βρε παιδιά βουνό, κάπου να θυμίζει ορεινό καταφύγιο.

Κάπως έτσι αυτή την κρύα, παγωμένη Κυριακή, όπου ο ήλιος μας έδειχνε τα δόντια του, όπως η αρκούδα στην "Επιστροφή" ( φαβορί για το όσκαρ ο Leo ) και η θερμοκρασία ήταν 3 βαθμοί, ήρθε η στιγμή του Safe House, καταφύγιο δηλαδή όνομα και πράγμα.

Μόλις 15 χιλιόμετρα από τα σπίτια μας, κινήσαμε 3 άτομα με τα σκουφιά μας και τα κασκόλ ως το λαιμό, για το χιονισμένο βουνό της Πεντέλης αλλά από την πλευρά του Διόνυσου, αρκετά νωρίς, γύρω στις 4 το μεσημέρι, για καφέ, κους κους και ό, τι προκύψει, με την εντύπωση ότι νωρίς είναι.... θα βρούμε κι εμείς το κονάκι μας, δίπλα σε ένα από τα 3 τζάκια που διαθέτει.

Όμως, φευ, το μαγαζί είναι στέκι και η ιδέα μου δεν ήταν πρωτότυπη. Φουλ γεμάτο όλες τις ώρες από ότι καταλάβαμε. Ούτε για δείγμα να βολευτούμε κάπου. Ευτυχώς ο νεαρός επί της υποδοχής μας πρότεινε να περιμένουμε κάνα 10λεπτο και θα μας βόλευε στους μη καπνίζοντες, όπως του ζητήσαμε.

Ο χώρος είναι πραγματικά κάτι το ξεχωριστό. Μακρόστενος, με 4 διαφορετικές αίθουσες συνεχόμενες, πολύβουος, με πέτρα και ξύλο, με μεγάλα μοναστηριακά τραπέζια, χαμηλό φωτισμό, διάκοσμο που θυμίζει ορεινό χωριό ή χιονοδρομικό, ζωντανή ατμόσφαιρα, δυνατή μουσική κι όμως πολύ χαλαρωτικός.

Αν σας αρέσει το βουνό, το κρύο και ο χειμώνας τότε είναι ο απόλυτος χώρος χαλάρωσης. 4 ώρες κάτσαμε εκεί και δεν λέγαμε να φύγουμε.

Έβαλα και το gps αλλά δεν χρειάστηκε τελικά. Ανεβαίνεις την Κηφισίας, πιάνεις Ελ. Βενιζέλου ( Νέα Ερυθραία ), συνεχίζεις όλο ευθεία περνώντας Καστρί και Εκάλη ( Λεωφ. Θησέως ) και κάνεις δεξιά στην πινακίδα που γράφει Διόνυσος - Νέα Μάκρη. Ανεβαίνεις τη Λεωφ. Διονύσου για 3 περίπου χιλιόμετρα και το συναντάς μπροστά σου στα δεξιά.

Έχει δικό του χώρο στάθμευσης και το χιονισμένο βουνό ξεπροβάλλει μπροστά σου καμαρωτό καμαρωτό!!

Είναι all day cafe - bar - restaurant και καλύπτει από καφέ, ροφήματα, πρωινό, γλυκά, σάντουιτς, σνακς, πίτσα, ζυμαρικά, ποτά και κοκτέιλ.

Οι τιμές του είναι κανονικές στα περισσότερα είδη και λίγο τσιμπημένες σε κάποια άλλα, π. χ. πώς να μου περάσει απαρατήρητο ότι ένα πιάτο ζυμαρικών είναι ακριβότερο από μια πίτσα ; Κι όμως εδώ η πίτσα που πήραμε κόστισε 7,50 ευρώ ( πολύ καλή τιμή ) αλλά όλα τα ζυμαρικά τους ( 5-6 στο σύνολο ) κοστίζουν 8 ευρώ ( εξωφρενικό ). Επίσης τα κοκτέιλ είναι γύρω στα 9 ευρώ ( άουτς ).

Εμείς πήραμε για αρχή για να ζεσταθούμε, ζεστές σοκολάτες, 2 κανονικές, 3,50 ευρώ η καθεμία, και μια ζεστή σοκολάτα τιραμισού, 4,80 ευρώ. Επίσης ένα εξαιρετικό μπανόφι, με πεντανόστιμη βάση μπισκότου και ακόμη πιο υπέροχη dulce di leche στα 5,50 ευρώ.

Μετά, ενθυμούμενη ότι κάνει και ωραία πίτσα και βλέποντας τις να παρελαύνουν μπροστά μας, έ είπαμε ας τσιμπήσουμε κι εμείς, και πήραμε την πίτσα με ζαμπόν, μπέικον και μανιτάρια η οποία όντως είναι πολύ καλή, νόστιμη, τραγανή, με πλούσια υλικά, καθόλου λιγωτική αλλά χορταστικότατη.

Επίσης πήραμε κι ένα κλαμπ σάντουιτς με κοτόπουλο, συνοδεία από πατάτες country και σως, στα 6 ευρώ, και αυτό επίσης ήταν καλό.

Σύνολο όλα μαζί 30 ευρώ, με απόδειξη κανονικά, δεν το λες κι άσχημα. Αν σκεφτείς ότι σε μια μεγάλη ακτίνα δεν υπάρχει άλλο ανάλογο μαγαζί, άρα θα μπορούσε να τσιμπήσει κι άλλο τις τιμές του, πιστεύω ότι το vfm είναι γενικά νορμάλ.

Στα συν, νεράκι που ανανεωνόταν συνεχώς, πολύ ωραία ατμόσφαιρα και σίγουρα μεγάλο ατού ο χώρος.

Στα πλην, ότι ο χώρος των μη καπνιζόντων ουσιαστικά καπνίζει και αυτός ( τα ρούχα μας μυρίζουν ακόμη χαχαχα ) και η κάποια σχετική αναμονή για να βρεις τραπέζι ( για τις μεγάλες παρέες η αναμονή αυξάνεται ).

Για όσους κινείστε στα βόρεια, το προτείνω ανεπιφύλακτα. Ειδικά τώρα που ο χειμώνας μπήκε για τα καλά, είναι ό, τι ωραιότερο για χαλαρά απογεύματα με όμορφη παρέα.