Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Έφτασε η ώρα να γράψω κι εγώ την κριτική μου για τον "Μαύρο Γάτο", ένα από τα αγαπημένα παιδιά της παρέας του ask4food. Η tzia, ο VAGELIS, ο mavtasos, η indulge και πολλοί άλλοι χρήστες έχουν κατά καιρούς περιγράψει τη θετική γαστριμαργική εμπειρία τους από τη συμπαθέστατη ταβέρνα που βρίσκεται λίγα μέτρα μακριά από την πλατεία Προσκόπων (ή μάλλον πλατεία Μάνου Χατζιδάκι πλέον) στο Παγκράτι.

Προσωπικά, οφείλω να ομολογήσω ότι για χρόνια αγνοούσα την ύπαρξη αυτής της ταβέρνας και την πληροφορήθηκα μέσα από το ask4food! Έκτοτε την επισκέφτηκα αρκετές φορές, κυρίως βράδυ, αλλά και μεσημέρι, και είχα την ευκαιρία με διαφορετικές παρέες να γευτώ διάφορα φαγητά. Σε όλες τις περιπτώσεις αποκομίσαμε άριστες εντυπώσεις για το φαγητό και την εξυπηρέτηση από τους ευγενέστατους ανθρώπους του "Μαύρου Γάτου"!

Πριν από λίγες μέρες λοιπόν, Παρασκευή βράδυ, παρέα έξι ατόμων, συναντηθήκαμε με αφορμή την έλευση στην Αθήνα φίλου που κατοικεί μόνιμα εκτός Αθηνών. Στην ερώτησή μας πού θέλει να πάμε για φαγητό μας έδωσε την εξής καθοριστική απάντηση: "Ρε παιδιά, θα ήθελα να πάμε κάπου να φάμε καλά παϊδάκια! " Εκεί παρενέβην αποφασιστικά και παρότρυνα την παρέα να πάμε στον "Μαύρο Γάτο". Από τους υπόλοιπους πέντε, μόνο ένας είχε ξαναπάει και έσπευσε να υποστηρίξει με θέρμη την πρότασή μου, οπότε γύρω στις 9, και αφού παιδευτήκαμε λίγο να βρούμε να παρκάρουμε, φτάσαμε στην ταβέρνα. Ήταν ακόμα σχετικά νωρίς και μόλις 3-4 παρέες κάθονταν στα δύο επίπεδα της μεγάλης ημιυπόγειας αίθουσας. Μέσα στο επόμενο μισάωρο όμως, τα τραπέζια ήταν όλα γεμάτα...

Το μοναδικό μειονέκτημα του "Μαύρου Γάτου" είναι ο χώρος του... Δεν αναφέρομαι στη χωροταξία, ίσα-ίσα που τα τραπεζοκαθίσματα είναι έτσι τοποθετημένα, ώστε οι πελάτες να κάθονται και να κινούνται με μεγάλη άνεση. Δεν αναφέρομαι ούτε στη διακόσμηση, κι αυτή είναι πολύ συμπαθητική, ειδικά οι τοιχογραφίες που πολλοί χρήστες πριν από μένα έχουν λεπτομερώς περιγράψει. Ούτε με ενοχλεί το παλιομοδίτικο μεγάλο ψυγείο στην είσοδο, κι αυτό δίνει ένα στοιχείο γραφικότητας στην ταβέρνα. Αυτό που δυσκολεύει την κατάσταση είναι ο εξαερισμός, ειδικά τον χειμώνα και με την αίθουσα γεμάτη... Με το που μπαίνεις στο χώρο αντιλαμβάνεσαι τη μυρωδιά της τσίκνας και φυσικά, φεύγοντας διαπιστώνεις ότι η μυρωδιά αυτή έχει περάσει στα ρούχα σου. Βέβαια, όταν ο καιρός είναι καλός, με τα παράθυρα ανοιχτά, η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη, ενώ το καλοκαίρι πολλοί πελάτες προτιμούν να καθίσουν στα λίγα τραπέζια που βρίσκονται στο σχετικά μικρό πεζοδρόμιο έξω από την ταβέρνα.

Ας περάσουμε στα του φαγητού όμως, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:
- Παϊδάκια αρνίσια: Ήρθαν τέλεια ψημένα, εξαιρετικής ποιότητας κρέας, με λίγο λεμονάκι ήταν σκέτο ποίημα! Κατά τη γνώμη μου είναι το must του μαγαζιού και φυσικά η γεύση τους ενθουσίασε όλη την παρέα.

- Μπιφτέκια: Από μοσχαρίσιο κιμά, πολύ σωστά ψημένα, με τα μπαχαρικά τους, κι αυτά πήραν άριστα από όλους μας!

- Συκώτι μοσχαρίσιο: Άλλο ένα must για όσους επισκεφτείτε τον "Μαύρο Γάτο"! Πολύ νόστιμο, ψημένο μέτρια, όπως το είχαμε παραγγείλει, δεν διστάσαμε να παραγγείλουμε κι άλλη μερίδα...

- Λουκάνικο χωριάτικο: Νόστιμο, αλλά κάπως βαρύ, με πράσο στη γέμιση.

- Χόρτα, σωστά βρασμένα με λίγο λάδι και λεμόνι αποτέλεσαν ένα από τα συνοδευτικά στην κατανάλωση ψημένου κρέατος.

- Χωριάτικη σαλάτα: Φρεσκοκομμένη με γενναία δόση εύγευστης φέτας.

- Φάβα: Πραγματικά πολύ καλή, σωστά μαγειρεμένη, μας άφησε πολύ θετική εντύπωση.

- Σαγανάκι (αν δεν κάνω λάθος από κεφαλογραβιέρα): μας άρεσε πάρα πολύ και η μερίδα ήταν πραματικά γενναία!

- Βασιλοτύρι (κρεμώδες τυρί, σαν γαλοτύρι): Πολύ ωραία υφή, εξαιρετική γεύση.

Τα μπιφτέκια, το λουκάνικο και το συκώτι συνοδεύονταν από τηγανιτές πατάτες, φρέσκιες μεν, αλλά θα τις περίμενα πιο σωστά τηγανισμένες. Επίσης, στην αρχή μας έφεραν πολύ νόστιμο ψημένο χωριάτικο ψωμάκι με λίγο λάδι, κι αυτό το τιμήσαμε δεόντως! Και φυσικά συνοδεύσαμε το φαγητό μας με γλυκόπιοτο χύμα κόκκινο κρασάκι...

Η εξυπηρέτηση, όπως πάντα άλλωστε, ήταν ευγενική και γρήγορη. Παρότι η ταβέρνα ήταν γεμάτη, όλοι οι άνθρωποι του "Μαύρου Γάτου" έπαιρναν ταχύτατα τις παραγγελίες, έφερναν στα τραπέζια πρώτα τα ορεκτικά και μετά τα κυρίως πιάτα, ανταποκρίνονταν αμέσως στα αιτήματα για επιπλέον ποτά και ακόμα κι όταν ξεχνούσαν κάτι, ήταν ειλικρινά απολογητικοί και το έφερναν σε ελάχιστο χρόνο. Γενικά, η φιλικότητα και η καλή διάθεση εξυπηρέτησης χαρακτηρίζει τους ιδιοκτήτες και το προσωπικό.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας έφεραν ως κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κουταλιού μήλο (πολύ νόστιμο) και σιμιγδαλένιο χαλβά που φτιάχνουν οι ίδιοι. Περιττό να αναφέρω ότι δεν έμεινε τίποτα και από τα γλυκά!

Το κόστος έφτασε τα 15 ευρώ το άτομο, τιμή φυσιολογική για όσα πήραμε, εκτιμώ ότι το value for money είναι πολύ καλό.

Συνοψίζοντας: Ο "Μαύρος Γάτος" είναι μια εξαιρετική παραδοσιακή ταβέρνα με κρεατικά άριστης ποιότητας και πολύ καλά ψημένα ή μαγειρεμένα (για τα μαγειρευτά φαγητά που πιο εύκολα μπορεί να βρει κάποιος το μεσημέρι ελπίζω να βρεθεί ευκαιρία να αναφερθούμε σε άλλη κριτική στο μέλλον), Η εξυπηρέτηση είναι φιλική, οι άνθρωποι του εστιατορίου ειλικρινά ευγενικοί, οι τιμές λογικές. Προτρέπω τους χρήστες του ask4food να επισκεφτούν τον "Μαύρο Γάτο" με τη βεβαιότητα ότι θα ευχαριστηθούν παραδοσιακές γεύσεις ελληνικής κουζίνας!

2016-01-28 19:53:43

Καλησπέρα σας!!
Αρχικά να σας ευχαριστήσουμε πολύ για την όμορφη κριτική σας!
Θα λάβουμε σοβαρά υπόψιν το θέμα του εξαερισμού στο οποίο αναφερθήκατε, αν και εκείνη τη βραδιά (χωρίς εννοείται αυτό να αποτελεί δικαιολογία) υπήρχε πρόβλημα με τον εξαερισμό της κουζίνας το οποίο αποκαταστάθηκε.
Σαε ευχαριστούμε και πάλι πολύ και ελπίζουμε να σας ξαναδούμε σύντομα!!

2016-01-28 19:58:01

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, εύχομαι να συνεχίσετε με το ίδιο κέφι και την ίδια ποιότητα!

2016-01-28 20:05:25

Προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο!

2016-11-14 12:25:49
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την George G..