Ελληνική κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Επίσκεψη 22/1/2016, αρχικά ήμασταν 3 άτομα... μετά ήμασταν το μισό μαγαζί: )

Δεύτερη φορά που επισκέπτομαι το συγκεκριμένο εστιατόριο, η πρώτη ήταν το καλοκαίρι όπου είχαμε καθίσει στον εξωτερικό χώρο που έχει. Αυτή τη φορά βέβαια, λόγω κρύου, καθισαμε μέσα.

Είχαμε κλείσει τραπέζι για 3-4 άτομα. Όταν μπήκαμε, μας είπαν να καθισουμε όπου θέλουμε, έτσι βρήκαμε κι εμείς μια όμορφη γωνία και κάτσαμε. Ο χώρος, άνετος, με ωραία διακόσμηση, πλέον κλασική για τέτοια μαγαζιά, βάζα με διάφορα μπαχαρικά ή αρωματικά, ωραία στοιχισμένα. Μουσική χωρίς να ενοχλεί, πράγμα πολύ καλό, για να μπορείς να μιλάς και να ακούς σαν άνθρωπος.

Μας εξυπηρέτησε μια νεαρή κοπέλα, η οποία ήταν πάντα εκεί για οτιδήποτε χρειαζόμασταν (αν και κάποια στιγμή ίσως την κουράσαμε λίγο, αλλά όταν τη φωνάζεις μόνο κ μόνο για να ρωτήσεις "τι είναι μέσα σε αυτο το βαζο;" αυτό είναι κάτι απολύτως λογικό!! )

Επειδή ερχόταν κόσμος συνεχώς και η παρέα μας μεγάλωνε, δεν έφαγα από όλα τα πιάτα που ήρθαν στο τραπέζι (δε γινόταν αν και ήθελα! ) οπότε θα αναφέρω ότι δοκίμασα και ότι θυμάμαι από τα πιάτα που τελικά δε δοκίμασα.

Πριν πάω στο μενού, μια μικρή αν επιτρέπεται παρατήρηση για τον κατάλογο. Παιδιά (αφού εκπροσωπείται κιόλας, φαντάζομαι θα το δείτε), αλλάξτε τους καταλόγους, η γραμματοσειρά είναι πραγματικά δύσκολη στην ανάγνωση και σε καμία περίπτωση δεν κάνει για κατάλογο με φαγητά. Για σας το λέω και πάντα καλοπροαίρετα: )

Πήραμε:

1. Σαλάτα Μανούρα
Πολύ ωραία σαλάτα, με ψητό μανούρι, την προτείνω.

2. Πλευρώτους Σχάρας
Πραγματικά από τα πιο ωραία πιάτα που πήραμε. Σημείωση: Γενικά, δεν τρώω μανιτάρια.

3. Ψητά λαχανικά
Δε δοκίμασα, αλλά ρώτησα. Ήταν καλά.

4. Πατάτες τηγανητές
Ειδικότης μου! Ναι να πάρετε! Κομμένες στο χέρι!

5. Κεφτεδάκια
Επίσης ειδικότης μου! Πολύ ωραία, τραγανά και νόστιμα. Αλλά το πιάτο είχε 5 (νομίζω) όλα κι όλα. Τα οποία θεωρώ λίγα.

6. Εξοχικό κοτόπουλο
Τυλιγμένο σε λαδόκολλα με πιπεριές. Λοιπόν, αυτό το πιάτο δεν άρεσε γενικά σε κανεναν. Το έφαγα σχεδόν μόνος μου. Ωραίο πιάτο, αλλά σίγουρα μπορεί να γίνει καλύτερο χωρίς κάποιο ιδιαίτερο κόστος. Το κοτόπουλο ήταν φιλέτο αλλά ήταν "κάπως". Δεν ξέρω τι να πω άλλο.

Μερικά από αυτά που δε δοκίμασα:

7. Κουκουβάγια
8. Μπριζολάκια χοιρινά
9. Κάτι με απάκι ή σύγκλινο (ή και τα δύο δε θυμάμαι)
10. Κάτι πατάτες, ωραια κομμένες, τώρα με στάκα ήταν; Θα σας γελάσω.

Όλα μα όλα τα πιάτα εξαφανίστηκαν, δεν έμεινε τίποτα!

Ήπιαμε ρακί, δεν ξέρω πόσο, αυτό που ξέρω είναι ότι μετά από κάποια στιγμή σταματήσαμε να παραγγέλνουμε 250άρια και το γυρίσαμε στα μισόλιτρα. H ρακί παρα πολύ καλή!

Κάποια στιγμή ήρθε και ένα μισόλιτρο κρασί για κάποια από την παρέα.

Στο τέλος μας κερασαν brownie σοκολάτας (κακό) και πορτοκαλόπιτα (καλή).

Ο λογαριασμός ήρθε περίπου στα 82. Πάρα πολύ καλή τιμή για αυτά που φάγαμε και κυρίως, για αυτά που ήπιαμε!

Επίσης, την επόμενη μέρα, όλα καλά! Ούτε πονοκέφαλος ούτε τίποτα!

Θα ξαναπάω! Συνεχίστε έτσι: )