Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καισαριανή, Αθήνα

Έχω επισκεφθεί το εν λόγω εστιατόριο τρεις φορές άρα θεωρώ πως μπορώ να εξάγω ένα ασφαλές συμπέρασμα!

Το εστιατόριο είναι ένα απλό συνοικιακό ταβερνάκι με έμφαση σε θαλασσινούς μεζέδες. Δε θα το χαρακτήριζα ψαροταβέρνα διότι δεν έχει στο μενού του παρά κάποιες επιλογές θαλασσινών (όχι πάντα φρέσκα), λίγα μικρά μικρά ψαράκια και ακόμη λιγότερα μεγάλα ψάρια, κάτι που το συναντάς και στις περισσότερες ελληνικές ταβέρνες. Στην προκειμένη περίπτωση πάντως, δίνεται έμφαση στους μεζέδες από τη θάλασσα!

Σαν χώρος, όχι κάτι το ιδιαίτερο. Νησιώτικο στυλ με μπλε και άσπρο, κάποιες εικόνες με όμορφα θαλασσινά τοπία, τραπεζάκια αρκετά άνετα και με απόσταση το ένα από το άλλο. Η κουζίνα αν και φαίνεται δεν είναι τελείως ανοιχτή προς το κοινό. Κάτι που συναντάται σε τέτοια μαγαζιά είναι οι διάφορες οσμές από τηγάνια κλπ. στο συγκεκριμένο μαγαζί πάντως δεν υπήρχαν. Αν υπήρχε η δυνατότητα θα έβαζα 2,5 ντοματούλες. Έβαλα 2 όχι επειδή με ενοχλεί κάτι στο μαγαζί απλά αυτό το στυλ είναι "πολυφορεμένο", δεν είναι του γούστου μου και το θεωρώ αδιάφορο.

Στην εξυπηρέτηση βάζω 4 ντοματούλες. Τα παιδιά που δουλεύουν είναι πολύ φιλικοί, θα σου λύσουν κάθε απορία και θα σε συμβουλέψουν για τις γεύσεις των πιάτων που παραγγέλνεις. Αρκετά γρήγοροι χωρίς να δείχνουν βιαστικοί, χαμογελαστοί και πρόθυμοι. Τι άλλο να ζητήσει κάποιος πελάτης!
Στα "του φαγητού": Σχετικά μικρός κατάλογος με λίγες σαλάτες, λίγα ορεκτικά, ψαράκια και μαγειρευτά με ψάρια-θαλασσινά, και κάποια κρεατικά, φαντάζομαι γι αυτούς τις παρέας που δεν τρώνε ζωάκια της θάλασσας! Οι μερίδες σε ότι έχω πάρει είναι αρκετά καλές.

Από σαλάτες δε βρίσκεις κάτι αξιομνημόνευτο. Χόρτα, παντζάρια, χωριάτικη, ντάκος και μία τύπου Ceasar''s, αν θυμάμαι καλά. Εγώ επιλέγω χόρτα τα οποία είναι γευστικότατα χωρίς προσθήκη ντρέσινγκ (βάζεις εσύ κατ' επιλογήν).
Στα ορεκτικά θα βρείτε τα κλασικά: Φλογέρες, κολοκυθάκια, μελιτζάνες κολοκυθοκεφτέδες, τζατζίκι, τυροσαλάτα κλπ και κάποια λίγο ποιο περίεργα: Παντζαροσαλάτα, καβουροσαλάτα, ταραμοσαλάτα λευκή. Τα τρία που προανέφερε μου έχουν φανεί αδιάφορα. Στην καβουροσαλάτα επικρατούσε η μαγιονέζα, η ταραμοσαλάτα σου άφηνε μία κακή επίγευση σαν ετοιματζίδικη, ενώ η παντζαροσαλάτα με γιαούρτι, καρύδι και μήλο (την οποία την λατρεύω και την φτιάχνω και εγώ), είχε έντονη γεύση κανέλας! Ναι πολύ σωστά.... ΚΑΝΈΛΑ! Χάλασαν ένα ωραιότατο ορεκτικό!

Από κυρίως έχω δοκιμάσει: Χταπόδι λιαστό το οποίο έρχεται σε μικρά κομμάτια. Απλά καταπληκτικό. Καλαμάρι γεμιστό, ριζότο θαλασσινών, μύδια, γαριδάκι τύπου σαμιακό, σουπιά με σπανάκι. Όλα τα προαναφερθέντα πιάτα ήταν αξιοπρεπέστατα και σε γεύση και σε παρουσίαση.
Αν εξαιρέσω τις αστοχίες των ορεκτικών (που μπορεί να είναι και κάτι πολύ υποκειμενικό), στη γεύση παίρνει έναν πολύ καλό βαθμό.

Γενικά το μαγαζί, γι αυτό που είναι, έρχεται πρώτο στις προτιμήσεις μου.
Εννοείται πως το συστήνω ανεπιφύλακτα. Σχέση ποιότητας και τιμής εξαιρετική.
Δε θα έλεγα σε κάποιων που μένει πολύ μακριά να μετακινηθεί μόνο και μόνο για τον "Μπούσουλα", αλλά αν μένεις στη γύρω περιοχή, αξίζει μία επίσκεψη.