28 Ιαν 2016

Επισκεφτήκαμε το "Μαύρο Πρόβατο" την Παρασκευή το βράδυ μετά από κράτηση που είχαμε κάνει. Το μαγαζί ήταν γεμάτο και παρέμεινε μέχρι που φύγαμε. Περάσαμε πολύ καλά και πιθανόν να το επαναλάβουμε! Αναλυτικά τώρα:
Γεύση: 4/4

Στην αρχή πήραμε σαλάτα με ντάκο η οποία ήταν πολύ καλή και σε ποσότητα και σε ποιότητα. Πατάτες τηγανιτές επίσης πολύ καλές, σαρικόπιτα με ξυνομυζήθρα, μέλι και σουσάμι, αρκετά αξιόλογη και κριθαρότο λαχανικών το οποίο ήταν άπαιχτο! Πρώτη φορά τρώω τόσο νόστιμο κριθαράκι. Να σημειώσω ότι γενικά δε μου αρέσει ούτε το ριζότο, ούτε το κριθαράκι, ούτε τα λαχανικά αλλά με αυτό το κριθαρότο, ξετρελάθηκα!!! Τόσο γευστικό!

Στη συνέχεια πήραμε κοτομπριζολάκια με παστουρμά, τα οποία δε με τρέλαναν παρόλο που μ'αρέσει ο παστουρμάς αλλά δε με χάλασαν κιόλας. Ακόμη πήραμε χοιρινή τηγανιά η οποία ήταν πάρα πολύ καλή και ψαρονέφρι σωτέ με ξυνομυζήθρα το οποίο ήταν εκπληκτικό!

Για γλυκό, παραγγείλαμε σουφλέ σοκολάτας (τίποτα το διαφορετικό αλλά αρκετά καλό) και μιλφέιγ μήλου με σως καραμέλας (πολύ πρωτότυπη και ιδιαίτερη γεύση και αρκετα ελαφρύ).

Μια παρατήρηση, για τον κατάλογο των κρασιών, που έχω να κάνω, είναι πως δεν υπάρχει κάποιο γλυκό κόκκινο κρασί. Βάλτε, βρε παιδιά, και κάτι γλυκό για μας που δε μας αρέσουν τα ξηρά (καμια σαγκρια, ίσως?).

Εξυπηρέτηση: 4/4
Η βαθμολογία νομίζω τα λέει όλα. Ευγενικοί και γρήγοροι οι σερβιτόροι. Και καθόλου στημένοι. Ειδικά, ο πρώτος που μας έβαλε στο τραπέζι, μας έκανε και πλάκα!

Χώρος: 3/4
Ο μόνος λόγος που δεν έβαλα 4 είναι η αίσθηση της σαρδέλας μέσα στο κονσερβοκούτι που σου δημιουργείται... Γιατί τόσα πολλά τραπέζια και τόσο στριμωγμένα; Σοβαρά, γιατί; Για το κέρδος; Μα είναι δυνατόν να περάσει καλά κάποιος τη στιγμή που για να κάτσει άνετα πρέπει να ακουμπάει στο διπλανό τραπέζι; Τη στιγμή που πρέπει να ψιθυρίζεις στη φίλη σου για να μη σε ακούσει η ηλικιωμένη κυρία που κάθεται στους 30 πόντους; Και αλήθεια, αν συμβεί κάτι και χρειαστεί να αδειάσει το μαγαζί άμεσα, όλος αυτός ο κόσμος θα πρέπει να πηδήξει πάνω απ'τα τραπέζια για να καταφέρει να βγει έξω; Πόσο ασφαλές είναι αυτό;

Είναι κρίμα ένα μαγαζί με τόσο καλή κουζίνα να χάνει πόντους και συνεπώς πελάτες για κάτι τόσο απλό μα και τόσο επικίνδυνο! Ελπίζω ο υπεύθυνος να το διορθώσει...

VfM: 4/4
Για όλα τα παραπάνω μαζί με ψωμάκι, ένα ποτήρι κρασί και 3 αναψυκτικά πληρώσαμε 60 ευρώ. Καθόλου άσχημα για 4 άτομα! Και φύγαμε με το στομάχι μας έτοιμο να εκραγεί! Άρα 15 ευρώ το άτομο και σκάσαμε απ'το φαΐ.
Συνεπώς αν εξαιρέσεις το θεματάκι με το χώρο, είναι ένα μαγαζί που θα ξαναπήγαινα άνετα.

28 Ιαν 2016

despina694