Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ηράκλειο, Αθήνα

Στα μέσα του Γενάρη και εν μέσω ελαφράς χιονόπτωσης δεχτήκαμε μια πρόταση για έξοδο στο "Ψαρονέφρι". Πήγαμε Σάββατο μεσημέρι. Πριν πάμε, φυσικά έπεσα με τα μούτρα στο ask4food για tips. Η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα από ότι διάβασα, αλλά δεν μπορούσαμε να κάνουμε πίσω. Φτάσαμε λοιπόν κατά τις 2.10. Το μαγαζί εξωτερικά τίποτα το ιδιαίτερο. Το αμάξι βρήκε θέση έξω από την πόρτα του καταστήματος. Μπαίνοντας μέσα αντικρίσαμε έναν μεγάλο χώρο, άδειο, που ήταν όμως ζεστός παρόλο το κρύο.

Ο κατάλογος ήρθε αμέσως και είναι σχετικά μικρός, ενώ ενημερωθήκαμε για την ύπαρξη γουρουνοπούλας. Από τα πιάτα πήραμε:
Σαλάτα χωριάτικη, την οποία δεν δοκίμασα. Σε μέγεθος πλούσια.
Τυροκαυτερή. Πολύ καλή και σε ποσότητα και σε γεύση, και όχι από τις έτοιμες.
Σαγανάκι τυρί. Εξαιρετικό. Και μαλακό (σε άλλα μαγαζιά έρχεται πέτρα) και γευστικό, και χωρίς λαδίλα και μεγάλο σε μέγεθος. Πήραμε και δεύτερο.

Παστουρμαδόπιτα. Αν και επικίνδυνο πιάτο για όσους είναι "δύσκολοι" στην μυρωδιά, ήταν ικανοποιητικό. Όχι σαν αυτό που έχω φάει στο Βραστό, αλλά είναι
πιάτο που θα το έπαιρνα ξανά.
Πατάτες τηγανιτές. Οι πατάτες ήταν μαλακές. Τις προτιμάω σχετικά τραγανές. Οπότε αδιάφορες.

Ψαρονέφρι (3 μερίδες). Παρότι το μαγαζί λέγεται ψαρονέφρι, και στις κριτικές θεωρείται από τα λίγα καλά πιάτα, εμένα με άφησε αδιάφορο. Ήρθε ψητό, μάλλον στεγνό, πάνω σε ψημένες ντομάτες. Η γυναίκα μου ξετρελάθηκε από τις ντομάτες!. Παρότι διάβασα σε κάποιες κριτικές ότι δεν τους ήρθε ψαρονέφρι, εγώ μπορώ να βεβαιώσω για το αντίθετο. Κανονικό ψαρονέφρι, άπαχο, κομμένο στη μέση (για αυτό δεν μοιάζει όπως ειναι στο χασάπη).

Συκώτι. Άλλο ένα πιάτο σπεσιαλιτέ. Εμένα όμως μου φάνηκε απλά καλό/αποδεκτό. Σχετικά στεγνό, μάλλον έπρεπε να ψηθεί λιγότερο.
Γουρουνόπουλο (3/4 του κιλού). Το καλύτερο πιάτο. Ήρθε μόνο ψαχνό, με λίγη ξεροψημένη πέτσα. Λουκούμι.

Συνοδεύσαμε το γεύμα με χύμα κόκκινο κρασί που ήταν αποδεκτό.

Για το τέλος ήρθε κέρασμα χαλβάς. Καλή μερίδα, συνηθισμένη γεύση.

Σαν γενική εικόνα γεύσεις ήταν από μέτριες έως καλές ενώ οι μερίδες μεγάλες.

Εξυπηρέτηση: service γρήγορo, πολύ ευγενικοί. Τα πιάτα ήρθαν σε σωστή σειρά.

Χώρος:
Καθίσαμε σε χώρο μη καπνιζόντων (έτσι μας είπαν και έτσι έγινε)! Τα τραπεζάκια είχαν πολύ χώρο μεταξύ τους. Προφανώς το εσωτερικό δεν έχει καμιά πινελιά, είναι ντεκόρ επαρχιώτικης χασαποταβέρνας και θα μπορούσε να έχει μεγάλη βελτίωση.

Τιμές:
Για τα παραπάνω (+2-3 αναψυκτικά) 80 ευρώ, και φάγαμε υπεραρκετά.

Ως συμπέρασμα θα έλεγα ότι η κριτική μου διαφέρει ίσως από αυτές πολλών φίλων του ask4food. Υποθέτω ότι σημαντικός παράγοντας είναι ο κόσμος που υπάρχει. Σε μας κάθονταν το πολύ σε 5 τραπέζια οπότε το service διαφέρει από όταν θα είναι γεμάτα και τα 60+ που έχει. Μια καλή επιλογή για όσους μένουν κοντά, όταν το κατάστημα δεν έχει κόσμο!

Πρόταση: Παστουρμαδόπιτα, τυρί σαγανάκι, γουρουνόπουλο.