Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Επιτέλους, να κι ένας παραμυθένιος, ΑΚΑΠΝΟΣ χώρος για σοκολάτα, καφέ και γλυκίσματα!!!

Ξεκινάω λέγοντας ότι δεν είναι της φιλοσοφίας μου να γράφω ούτε για καφετέριες, ούτε για ζαχαροπλαστεία, ούτε για φαστφουντάδικα, χωρίς να κατακρίνω βέβαια όσους φίλους το κάνουν από την στιγμή που δίνεται αυτή η δυνατότητα από το site. Έτσι λοιπόν, μιας κι έχουμε διαβάσει για πίτες, τσάι, κοκτέιλ, πατάτες και τυρόπιτες, είπα κι εγώ να κάνω την καλή μου πράξη και να ενημερώσω τους φίλους, για έναν πολύ ιδιαίτερο χώρο.

Οι λόγοι που μπαίνω σε αυτή την διαδικασία είναι δύο:
* Πρώτον γιατί πρόκειται για έναν πάρα πολύ όμορφο και γουστόζικο χώρο κατά την γνώμη μου, που αξίζει έστω και μιας επίσκεψης.

* Δεύτερον γιατί πρόκειται για έναν χώρο που πρωτοτυπεί, καθώς είναι no smoking…ONLY…τελεία και παύλα! Ούτε εδώ καπνίζουν και ένα τραπέζι παραπέρα δεν καπνίζουν, ούτε πάνω καπνίζουν-κάτω δεν καπνίζουν και κουραφέξαλα!

Έχω κουραστεί να βγαίνω για καφέ και να χρειάζομαι μάσκα οξυγόνου για να επιβιώσω στο επόμενο δίωρο. Να επιστρέφω σπίτι λες και γύρισα από σκυλάδικο, να βάζω τα μοσχοβολιστά μου ρουχαλάκια και μετά να πρέπει να τα περάσω από κλίβανο. Να πρέπει επειγόντως να ξαναμπώ στη μπανιέρα για να αποβάλλω την βρώμα της νικοτίνης από το δέρμα μου!

Τώρα θα μου πείτε, εδώ δεν μπορούμε να βρούμε δίκιο στα εστιατόρια με αυτό το θέμα. Θα το βρούμε στις καφετέριες; Να λοιπόν που εγώ τουλάχιστον το βρήκα.

Ένας άνθρωπος (ίσως και περισσότεροι, δεν γνωρίζω) εμπνεύστηκε έναν χώρο, όμορφο, γουστόζικο, παραμυθένιο γι’ αυτούς που μπορεί να έχουν μεγαλώσει εξ’ όψεως αλλά στην πραγματικότητα παραμένουν ακόμα παιδιά, ο οποίος ταυτόχρονα είναι καθαρός, χαλαρωτικός και ανθρώπινος.

Αφήνω λοιπόν τις γενικότητες και μπαίνω στο θέμα. Η πρώτη γνωριμία έγινε Τετάρτη 6 Ιανουαρίου (των Θεοφανείων) όντας ακόμα σε άδεια Χριστουγέννων, 2 άτομα κατεβαίνουμε στο κέντρο για γλυκό σε συγκεκριμένο πολυδιαφημισμένο γλυκοπωλείο. Παρκάρουμε από τύχη γρήγορα. Περνάμε έξω από το Little Kook και μένουμε με ανοιχτό το στόμα!

Απ’ έξω μοιάζει με μαγαζί Χριστουγεννιάτικων ειδών, αλλά και με cookies shop…αλλά και με πολλά άλλα, εκτός από αυτό που πραγματικά ήταν. Βγάζουμε μερικές φωτογραφίες σαν χαζοτουρίστες και συνεχίζουμε την πορεία μας. Είχε διαγραφεί εντελώς από την μνήμη μου η ωραία κριτική της φίλης kot. opoulaki την οποία είχα ψηφίσει κι όλας, προ λίγων ημερών.

Φτάνουμε στο γλυκοπωλείο που γίνεται “πατείς με πατώ σε”! O κόσμος πρέπει να έχει σοβαρά ψυχολογικά θέματα για να κάθεται σε ένα πεζοδρόμιο μέσα στο ψοφόκρυο που έκανε εκείνο το βράδυ, για ένα γλυκό που θα μπορούσε να το απολαύσει και κάπου αλλού αξιοπρεπώς.

Βεβαίως δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να το ζήσει αυτό, γι’ αυτό περιμένουμε λίγο σε αναμονή για να καθίσουμε μέσα. Καθόμαστε κακήν κακώς σχεδόν στα πόδια ενός ζευγαριού, τρώμε άρον-άρον τα γλυκά μας και όπου φύγει-φύγει από την οχλαγωγία και το στριμωξίδι. Το μυαλό μου ήταν στην επόμενη στάση που είχα προαποφασίσει από την ώρα που περνούσαμε απ’ έξω.

Little Kook. Στον στενό διάδρομο της εισόδου μπροστά από ένα παλιό πιάνο μας υποδέχεται ένα παλικάρι με ενδυμασία εποχής 18ου αιώνα…ψηλό καπέλο, γιλέκο και τα σχετικά. Τον ευνοεί και το μούσι του και η εικόνα παραπέμπει σε ταινία. Μας καλωσορίζει και μας οδηγεί σε ένα μεγάλο ορθογώνιο τραπέζι που φιλοξενεί κι άλλα άτομα, αλλά είναι τόσο μαγικό αυτό που αντικρίζουμε στον χώρο και τόσο ήρεμη και ήσυχη η ατμόσφαιρα, που δεν μας ενοχλεί καθόλου. Άλλωστε δεν είχαμε άλλες επιλογές…δεν έπεφτε καρφίτσα.

Δεν έχει αξία να τον περιγράψω λεπτομερώς γιατί είναι τόσα πολλά τα θέματα και οι εναλλαγές που κι εσείς θα βαρεθείτε κι εγώ δεν θα καταφέρω να σας μεταφέρω ακριβώς την μαγεία της πραγματικής εικόνας. Τα Χριστούγεννα βέβαια έχουν ευνοήσει ακόμα περισσότερο την διακόσμηση. Παντού δέντρα, στολίδια και λαμπιόνια έχουν παντρευτεί με την υπόλοιπη διακόσμηση με τις βιβλιοθήκες, τα κάδρα και τους ιππότες.

Κάποιοι μπορεί να το ονομάσουν αχταρμά. Εμάς απλά μας μάγεψε. Δεν το συζητάμε ότι το πρώτο μισάωρο βγάζαμε διαρκώς φωτογραφίες, όπως ο περισσότερος κόσμος άλλωστε. Είναι δίπατο κι επάνω είναι ακόμα πιο μαγικά! Δωματιάκια, τζάκια, κάδρα, φωτιστικά, καρέκλες και καναπέδες, εποχής…!

Η μουσική; Αποκλειστικά και μόνο Χριστουγεννιάτικη, σε τέτοια ένταση που επιτρέπει την επικοινωνία, αλλά ταυτόχρονα και την ηρεμία. Σχετικά χαμηλή οπότε κι εσύ ο ίδιος δεν αναγκάζεσαι να γκαρίζεις. Όλο αυτό λοιπόν συνολικά συντελεί στο να επικρατεί μια ηρεμία γενικότερη στον χώρο. Λες και βρισκόμασταν στο σαλόνι ενός σπιτιού!

Στην δεύτερη επίσκεψή μας την περασμένη Κυριακή στις 24/1 η διακόσμηση ήταν ίδια. Μας είχαν ενημερώσει από την πρώτη φορά ότι θα παραμείνει έτσι για όλο τον Ιανουάριο και μετά θ’ αλλάξει θέμα. Αλλά η μουσική ήταν instrumental με πιάνο, μιας και τα Χριστούγεννα είναι πια παρελθόν.

Εξυπηρέτηση; Πάρα πολύ καλή. Όλες οι κοπέλες που σερβίρουν είναι ντυμένες όπως οι υπηρέτριες εποχής σε σπίτια υψηλής κοινωνίας. Ο κατάλογος που μοιάζει με πάπυρο, ανοίγει εντυπωσιακά από τις ίδιες μπροστά σας. Εμείς που δεν το περιμέναμε αναφωνήσαμε με θαυμασμό…ωχ! Το ίδιο αναφώνημα κι όταν βγήκε μια άλλη κοπέλα ντυμένη νεράιδα και περνούσε από τα τραπέζια χαιρετώντας μας, άλαλη βεβαίως.

Ο κατάλογος τώρα έχει, σοκολάτες, καφέδες, τσάι, χυμούς, ποτά, κέικ, cupcakes και κρέπες γλυκές.

Εμείς πήραμε την πρώτη φορά:

- Τσάι πράσινο αρωματικό με γεύση ψητού μήλου και κανέλας που μοσχοβολούσε. Χ 4€
Σερβιρίστηκε σε ωραίο μεγάλο φλυτζάνι αλλά θα προτιμούσαμε να έρθει με τσαγιέρα για έξτρα καυτό νεράκι, ώστε να προσθέσουμε εμείς αν θέλαμε κι άλλο κι όχι να είναι τύπου Lipton. Παρόλα αυτά ήταν πολύ αρωματικό.

- Σοκολάτα μαύρη Spicy Ursula για μένα με 68% κακάο με άρωμα γλυκών μπαχαρικών. Ήταν πρωτότυπη, πικρή όπως την ήθελα αφού είχα σερμπετιάσει από το γλυκοπωλείο νωρίτερα και ιδιαίτερη με τα μπαχαρικά να ακούγονται πολύ διακριτικά. Χ 5€

- Κέικ oreo χ 5,50€. Εντάξει είχαμε σερμπετιάσει, αλλά αφού στην αρχή ζητήσαμε cap cakes τα οποία είχαν τελειώσει, θέλαμε να δοκιμάσουμε έστω ένα κέικ για να έχουμε άποψη. Δε μπορώ να πω ότι μας ενθουσίασε ιδιαίτερα. Ωραίο σε εμφάνιση με σάλτσα λευκής και μαύρης σοκολάτας γαρνιρισμένο κι ένα πιρούνι καρφωμένο στη μέση.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 14,50€

Την δεύτερη φορά ήμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε

- Σοκολάτα γάλακτος Prince Charming (46% κακάο) με φρουτώδη οξύτητα και ανεπαίσθητη πικράδα. χ 5€
Μου άρεσε πολύ γιατί παρότι γάλακτος δεν ήταν πολύ γλυκιά.

- Σοκολάτα γάλακτος Squirrels delight nut (35% κακάο) με φυσική γεύση φουντούκι χ 5€.
Δεν την δοκίμασα αλλά η φίλη που την ήπιε είπε ότι ήταν πολύ γλυκιά.

- Σοκολάτα γάλακτος Trelawney’s crazy biscuit (35% κακάο) με γεύση μπισκότου. Χ 5€
Δοκίμασα και ήταν συμπαθητική.

- Κέικ σοκολάτας “η καυτή ανάσα του δράκου” για μένα χ 5,50€
Σοκολατένιο κέικ σε τριπλή στρώση με πραλίνα ενδιάμεσα και επικάλυψη μαρέγκας φλαμπέ. Από πάνω διακόσμηση με σάλτσα λευκής και μαύρης σοκολάτας και γύρω από το κέικ μπόλικο τριμμένο μπισκότο. Συμπαθητικό, νομίζω το πιο ωραίο από αυτά που δοκιμάσαμε. Και καλό κομμάτι.

- Κέικ carmelina χ 5,50€
Κέικ βανίλια με κύβους καραμέλας, στρώσεις σάλτσας καραμέλας και αλατισμένο βούτυρο. Συμπαθητικό αλλά μέχρι εκεί. Εγώ δεν θα το έπαιρνα ξανά.

- Κρέπα Kook’s precious delight με κρέμα βανίλιας, μήλο, ζάχαρη άχνη και κανέλα χ 6,50€ Πολύ ωραία επίσης με τριμμένο μπισκότο γύρω από την κρέπα

- Κρέπα kook’s precious delight με πραλίνα φουντουκιού χ 5€ με προσθήκη extra μπισκότου oreo +0,50€ απλά συμπαθητική.

Πληρώσαμε: 38,00€

Στα αρνητικά:

- Οι τιμές θα μπορούσαν να είναι χαμηλότερες. Ειδικά στις σοκολάτες θεωρώ ότι είναι πολλά τα 5€

- Οι τουαλέτες. Συμφωνώ απόλυτα με την φίλη Anna7, πρέπει να είναι φροντισμένες καθώς χαλάνε όλη την εικόνα του μαγαζιού. Ναι έχει πολύ κόσμο, όμως αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία στο ότι την πρώτη φορά δεν λειτουργούσε το καζανάκι, ούτε στο σπασμένο καπάκι, ούτε στο ότι δεν ήταν τόσο καθαρή, ούτε στο ότι δεν είχε χαρτί.

Πρέπει να υπάρχει άτομο που να αναλάβει να επιβλέπει τακτικά και αυτόν τον χώρο. Την πρώτη φορά ενημέρωσα την κοπέλα που μας εξυπηρέτησε και είπε ότι θα το μεταφέρει στον υπεύθυνο…αλλά και την δεύτερη δε μπορώ να πω ότι ήταν καλύτερα. Για την ακρίβεια, πάλι δεν υπήρχε χαρτί, δεν ήταν ιδιαιτέρως καθαρά plus ότι δεν άναβε το φωτοκύτταρο…άρα δε μπορώ να ξέρω αν άλλαξαν καπάκι…! Αυτά είναι βασικά πράγματα που σε σύγκριση με την υπόλοιπη εικόνα του μαγαζιού, είναι απαράδεκτο να συμβαίνουν!!!

- Τα τραπέζια είναι υπερβολικά κοντά το ένα στο άλλο. Όσο ήσυχο και ήρεμο κι αν είναι το περιβάλλον, θέλεις μια πιο άνετη συζήτηση.

Για να κλείσω σας λέω ότι δεν ξέρω αν τα κέικ τα φτιάχνουν εκεί ή τα προμηθεύονται, αλλά σίγουρα πρέπει να πέφτει πολύ μείγμα…γιατί οι γεύσεις και τα αρώματα δεν παραπέμπουν σε χειροποίητο κέικ, τουλάχιστον όσα έχω δοκιμάσει έως τώρα. Για τους καφέδες δεν έχω άποψη για να σας διαφωτίσω και ούτε θ’ αποκτήσω γιατί εκτός από το ότι δεν καπνίζω, δεν πίνω ούτε καφέδες. Οι σοκολάτες μπορεί να μην είναι οι ωραιότερες που έχετε πιεί αλλά είναι συμπαθητικές, το ίδιο ισχύει και για τις κρέπες.

Παράκληση. Αν είστε καπνιστές μην πάτε ως εκεί κι αρχίσετε την γκρίνια στον υπεύθυνο για το ότι δε μπορείτε να καπνίσετε. Γιατί συμβαίνει και αυτό δυστυχώς. Διότι ο Έλληνας δε μπορεί να σεβαστεί τίποτα (εκτός βέβαια κι αν του υποβληθεί πρόστιμο). Απλά ΔΕΧΤΕΙΤΕ το…αφήστε και κάτι για εμάς τους καημένους!

Συμπερασματικά, το δυνατό χαρτί του Little Kook είναι ο χώρος και η ατμόσφαιρα. Είναι κατά την γνώμη μου ο πιο όμορφος, παραμυθένιος και anti-smoking χώρος που έχω δει στην Αθήνα!
Έχω μεγάλη περιέργεια να δω το επόμενο concept διακόσμησης πως θα είναι; Πλησιάζουν και οι απόκριες. Εμείς παρότι μακριά, μάλλον βρήκαμε το στέκι μας!

Προτείνεται… για τους άκαπνους βέβαια!

Υ. Γ.1: Υπομονή στην αναμονή τα Σ/Κ…μαθεύτηκε κι ο κόσμος σπεύδει.

Υ. Γ 2: Στις 12 κλείνει. Κι εδώ δεν έχει…“κάνουμε ένα τσιγάρο και φεύγουμε”. Aπλώς, τα μαζεύουμε και φεύγουμε.