Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Στην ταβέρνα "Καλυψώ", στην περιοχή του Π. Φαλήρου, έχει τύχει να πάω αρκετές φορές και έχω γράψει κριτική και πριν από δύο χρόνια. Η πιο πρόσφατη επίσκεψή μας έγινε πριν από λίγες μέρες, Σάββατο βράδυ, παρέα οκτώ ατόμων. Πριν αποφασίσουμε να πάμε στην Καλυψώ, "ψηνόμασταν" για ψαρικά, πλην όμως ένας φίλος από την παρέα έθεσε βέτο, ότι δεν του αρέσουν τα θαλασσινά. Δεδομένου ότι η ώρα περνούσε (είχε φτάσει ήδη 22:30), αναζητούσαμε αξιόπιστη λύση στην περιοχή και ένας από τους κλασικούς κρεατοφάγους της παρέας πρότεινε να πάμε στην "Καλυψώ".

Μόλις φτάσαμε, μας περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη: Η ταβέρνα ήταν ασφυκτικά γεμάτη και πριν από μας περίμεναν άλλες δύο παρέες... Ήμασταν έτοιμοι να φύγουμε, όταν οι ευγενέστατοι υπεύθυνοι του εστιατορίου μας προσέγγισαν και μας ενημέρωσαν ότι επρόκειτο να αποχωρήσει στα επόμενα πέντε λεπτά μια παρέα οκτώ ατόμων που είχαν ήδη πληρώσει. Πράγματι, έτσι έγινε και με ταχύτατες κινήσεις οι σερβιτόροι ετοίμασαν το τραπέζι μας, αφού προηγουμένως είχαν εξυπηρετήσει και τις δύο άλλες παρέες που περίμεναν πριν από εμάς.

Γενικά, η εξυπηρέτηση είναι από τα δυνατά σημεία της ταβέρνας "Καλυψώ"! Αρκετό προσωπικό, άνθρωποι ευγενείς, γρήγοροι, να ανανεώνουν πολύ συχνά τις κανάτες με νερό βρύσης που σερβίρουν, να φέρνουν τα φαγητά με τη σωστή σειρά, να εκτελούν αμέσως τις συμπληρωματικές παραγγελίες, να προσφέρουν πλούσιο κέρασμα, όταν οι πελάτες ζητήσουν λογαριασμό. Μόνο "φάουλ" του καταστήματος ότι για την παραγγελία δίνουν στους πελάτες να σημειώσουν τα φαγητά σε ένα προτυπωμένο μπλοκάκι, στο οποίο όμως δεν αναφέρονται οι τιμές... Εκτιμώ ότι δεν είναι δύσκολο να συμπεριληφθούν οι τιμές, για να ξέρει βρε αδερφέ ο καθένας τι πρόκειται να πληρώσει και να κανονίσει την παραγγελία του...

Αντίθετα, ο χώρος δεν είναι από τα δυνατά σημεία της ταβέρνας... Γενικά, φανταστείτε αυτό που περιμένετε σε μια κλασική ελληνική ταβέρνα: Στριμωγμένα τραπεζοκαθίσματα, παλιομοδίτικη διακόσμηση... Η "Καλυψώ" εκτείνεται σε τρεις χώρους, τον εσωτερικό, με τέσσερα δωμάτια, τον στεγασμένο ημιυπαίθριο με καμιά δεκαπενταριά αρκετά μεγάλα τραπέζια και τον εξωτερικό, στο πεζοδρόμιο, που φυσικά λειτουργεί, όταν ο καιρός το επιτρέπει. Αν προσθέσει κάποιος, ότι στον εσωτερικό και στον ημιυπαίθριο χώρο δεν απαγορεύεται το κάπνισμα και ότι ο εξαερισμός δεν και τέλειος, συνθέτει το σκηνικό, στο οποίο βρεθήκαμε...

Καθώς η παρέα ήταν μεγάλη και πεινασμένη, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:
-Ανάμικτη σαλάτα, λάχανο-καρότο. Φρεσκοκομμένη και σε μεγάλη ποσότητα συνόδευσε με επιτυχία τα ψητά κρεατικά.

- Χωριάτικη σαλάτα, για τους δύο φίλους-λάτρεις της ντομάτας και της φέτας. Και αυτή επαρκέστατη σε ποσότητα, δεν με ενθουσίασε η γεύση της ντομάτας (δεν είναι και η εποχή της άλλωστε! ), νόστιμη η φέτα.

- Φλογέρες με τυρί και ζαμπόν: Απλά συμπαθητικές, όχι κάτι το ιδιαίτερο, δεν θα τις συνιστούσα.

- Τυροπιτάκια: Τηγανιτά με γέμιση φέτας, νόστιμα, αλλά με αρκετή λαδίλα. (Εδώ να σημειώσω ότι έχοντας υπόψη μου την κριτική του αγαπητού ΙΩΓΙΑΝΝΗ απέτρεψα την παρέα από το να παραγγείλει και άλλα τηγανιτά ορεκτικά, π. χ. κολοκυθάκια).

- Τζατζίκι: Νόστιμο, αρκετά ελαφρύ, καλό για τα γούστα μου.

- Πατάτες τηγανιτές: Συμπαθητικές, μάλλον σωστά τηγανισμένες. Τις παραγγείλαμε, γιατί είχαμε υπόψη μας ότι τα κρεατικά έρχονται σκέτα, δεν συνοδεύονται από γαρνιτούρα.

- Ψωμί ψημένο, ήρθε σε μεγάλες φέτες με λίγο λάδι, πραγματικά πολύ νόστιμο, άρεσε σε όλους μας.

- Μπιφτέκια από μοσχαρίσιο κιμά: Πολύ σωστά ψημένα, εύγευστα, με αρκετά μπαχαρικά στο μείγμα του κιμά, άφησαν γευστικά ικανοποιημένους όλους όσοι τα δοκιμάσαμε.

- Συκώτι μοσχαρίσιο: Τέλεια ψημένο, πολύ καλής ποιότητας, είναι το must του μαγαζιού, προτρέπω τους χρήστες του ask4food που θα βρεθούν στην "Καλυψώ" να το παραγγείλουν και πιστεύω ότι θα τους αποζημιώσει γευστικά!

- Λουκάνικο χωριάτικο: Μας φάνηκε κάπως βαρύ.

- Μπουκίτσες από κοτόπουλο: Σωστά ψημένες, το κρέας είχε ψηθεί καλά και παράλληλα, ήταν τρυφερό.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας έφεραν γενναίο κέρασμα:
- Φρούτα, μήλα και μπανάνες.

- Λουκουμάδες με πραλίνα και λουκουμάδες με μέλι, φρεσκοτηγανισμένους και πολύ εύγευστους.

Το κόστος ανήλθε στα 15 ευρώ το άτομο, τιμή λογική και αναμενόμενη από όλα τα μέλη της παρέας, με βάση όσα καταναλώσαμε (δεν ανέφερα ότι ήπιαμε συμπαθητικό χύμα κόκκινο κρασάκι).

Γενική εντύπωση: Θετική! Στην "Καλυψώ" εκτιμώ ότι δεν θα βρει κάποιος εξαιρετικές γεύσεις, αλλά δεν θα απογοητευτεί κιόλας. Θα γευτεί ό, τι περιμένει από μια κλασική ελληνική ταβέρνα με κρεατικά, τίποτα περισσότερο, αλλά και τίποτα λιγότερο. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ φιλική, οι τιμές λογικές, ο χώρος μέτριος. Εκτιμώ ότι είναι μια "τίμια" ταβέρνα... Από 'κει και πέρα αλήθεια είναι ότι προφανώς δεν θα ξεκινούσα από την άλλη άκρη της Αθήνας να πάω, αλλά, αν βρισκόμουν στην περιοχή, θα τη θεωρούσα μια αξιόπιστη λύση...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη George G..